گاهی پیش می‌آید که با وجود خرید بهترین وسایل و مبلمان‌ها برای دکوراسیون داخلی خانه و چیدن آن‌ها در کنار یکدیگر باز هم انگار که چیزی از قلم افتاده و ترکیب دکوراسیون شما کامل نشده است.

در این صورت ممکن است یک یا چند اشتباه ساده در دکوراسیون داخلی انجام داده باشید که به راحتی قابل پیشگیری و اصلاح هستند. با این مطلب راستا همراه شوید و از بروز این اشتباهات رایج جلوگیری کنید.


1- نورپردازی ناکافی و نامناسب


بسیاری از افراد فکر می‌کنند برای نورپردازی دکوراسیون داخلی خانه استفاده از یک لوستر سقفی کافی است. اما پس از مدتی از نور نامناسب فضا شکوه و گلایه می‌کنند.


بهترین روش برای نورپردازی دکوراسیون داخلی خانه استفاده از چند منبع نور و در واقع نورپردازی چند لایه است. به این ترتیب که در هر فضا یک نور زمینه، تعدادی نور جانبی و همچنین تعدادی نور زمینی داشته باشید.


با این روش نورپردازی متنوعی در دکوراسیون داخلی خانه خواهید داشت و تنها وابسته به یک منبع نور نخواهید بود.


2- چینش اشتباه وسایل و مبلمان


گاهی مشکل عمده دکوراسیون داخلی خانه چینش اشتباه وسایل است و نه خود وسایل و مبلمان!

برخی از نکاتی که برای یک چینش صحیح باید مد نظر داشته باشید عبارتند از:

الف) داشتن یک نقطه کانونی (مانند شومینه، تلویزیون یا تابلوی نقاشی زیبا) در دکوراسیون هر فضا و چیدن سایر وسایل حول آن نقطه کانونی.

ب) فاصله دادن وسایل از دیوارها. این کار به صمیمی‌تر و گرم‌تر شدن دکوراسیون داخلی خانه شما کمک می‌کند.

پ) رعایت فاصله مناسب بین وسایل. توجه کنید که فاصله بین هر دو صندلی یا مبل از 2 تا 2 و نیم متر بیشتر نشود، همچنین هر مبل یا صندلی دسترسی مناسبی به یک میز داشته باشد به طوری که رفت و آمد مختل نشود.

دکوراسیون داخلی خانه

3- به هم ریختگی و آشفتگی در دکوراسیون داخلی خانه


این مورد معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که بدون برنامه و فکر قبلی اقدام به خرید مبلمان و وسایل می‌کنید و در نتیجه به جای یک محیط آرام و دلپذیر یک فضای آشفته خواهید داشت و هیچ هماهنگی و تناسبی بین وسایل مختلف وجود نخواهد داشت.

برای جلوگیری از این امر بهتر است از قبل برای خریدتان فکر و برنامه ریزی کرده و از شلوغ کردن بیش از حد منزلتان بپرهیزید.


4- استفاده بیش از حد از یک رنگ


اگر در بیشتر وسایل و دیوارهای منزلتان از فقط یک رنگ استفاده کنید دکوراسیون داخلی شما بسیار خسته کننده خواهد شد. در این مورد بهتر است از قانون 60-30-10 که در مطالب پیشین به آن اشاره کردیم بهره گیرید و از چند رنگ مختلف و متناسب به نسبت درست در دکوراسیون داخلی خانه استفاده کنید.


5- بی‌توجهی به مقیاس و تناسبات


اگر دکوراسیون داخلی خانه شما بسیار به هم ریخته و شلوغ است یا اگر احساس می‌کنید بخش زیادی از فضای داخلی خالی و هدر رفته به نظر می‌آید، احتمالا به اندازه کافی به مقیاس و تناسبات توجه نکرده‌اید.

منظور از مقیاس اندازه بصری وسایل و همچنین چگونگی ارتباط آن‌ها با سایر لوازم و کلیت دکوراسیون داخلی خانه است.

برای آنکه تمام وسایل دیده شوند و فضای منزلتان خالی یا شلوغ دیده نشود باید سعی کنید از مقیاس‌های مختلف استفاده کنید. وسایل بلند، کوتاه، بزرگ و کوچک را به میزان مناسبی در دکوراسیون داخلی خانه به کار گیرید.

دکوراسیون داخلی خانه


منبع