نورپردازی به عنوان یکی از عناصر بسیار مهم در معماری و طراحی داخلی نقش انکار ناپذیری در کیفیت فضا ایفا می‌کند.

متاسفانه امروزه بسیاری از خانه‌ها و به خصوص آپارتمان‌ها از دریافت نور مناسب و کافی محروم هستند و این موضوع باعث افت کیفیت شدید منازل شده و درست به همین دلیل چگونگی نورپردازی آن‌ها اهمیت دوچندان یافته است.

در این مطلب راستا به بررسی آپارتمانی می‌پردازیم که با وجود نور ناکافی، فضایی باکیفیت دارد. دکوراسیون داخلی و نورپردازی این آپارتمان 115 متری که در کشور اکراین واقع شده است به ما نشان می‌دهد که چگونه با یک طراحی داخلی مناسب می‌توان بر مشکل تاریکی فضا و نور ناکافی غلبه کرد.

این آپارتمان به دلیل پلان کشیده‌ای که دارد در بسیاری از فضاها به خصوص در بخش‌های انتهایی، تاریک و کم نور است.

طراحان داخلی برای حل این مشکل چندین راه حل مختلف را به صورت همزمان پیش‌بینی کرده و پیش برده‌اند.

نورپردازی


در اولین قدم طراحان رنگ غالب اتاق نشیمن را آبی سلطنتی انتخاب کرده‌اند. این انتخاب در کنار رنگ سفیدی که در کف و سقف و دیوار انتهایی به کار رفته است حس تمیزی و مرتب بودن را به ساکنین خانه القا می‌کند. در پشت تلویزیون از پنل‌های آبی رنگ استفاده شده که نقوش هندسی دیوار روبه‌رویی را تکمیل می‌کنند.

بر روی مبل طوسی روشن نیز از کوسن‌های آبی استفاده شده که ارتباط بصری موجود در اتاق نشیمن را کامل می‌کنند.

در سقف اتاق نشیمن نورپردازی مدرنی کار شده است، این نورپردازی شامل یک قاب مربع شکل است که بر روی آن لامپ‌هایی با فواصل منظم نصب شده است.

این آپارتمان پلان باز دارد و اتاق نشیمن به آشپزخانه متصل است. رنگ غالب به کار رفته در آشپزخانه سفید است که به روشن‌تر و دلبازتر شدن فضا کمک قابل توجهی کرده است. برای جلوگیری از یکنواخت شدن آشپزخانه مقداری چوب نیز در کابینت‌ها و میز غذا خوری به کار رفته است.

نورپردازی

از طرف دیگر با کار گذاشتن پنل‌های ال ای دی در دیوارهای آشپزخانه نور فضا به خوبی تامین شده است.

نورپردازی

اتاق کار که کنار آشپزخانه قرار گرفته است یک در کشویی دارد که می‌توان برای بزرگ‌تر شدن فضا آن را باز کرد و در مواقع لزوم بسته نگه داشت.طراحان در راهروی ورودی منزل با کار گذاشتن یک آینه قدی که از سقف تا کف را پوشانده است باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضا شده‌اند. دو طرف آینه نیز نورپردازی شده است و این ترفند به روشن‌تر شدن راهروی این آپارتمان کمک کرده است.اتاق خواب از نور طبیعی برخوردار است اما مقدار آن کافی نیست، برای حل این مشکل طراحان ترفند خلاقانه‌ای به کار برده‌اند، آن‌ها با کار گذاشتن ال ای دی‌های رشته‌ای در لبه تخت خواب نورپردازی ملایم و آرامش بخشی فراهم کرده‌اند که اقتضای اتاق خواب است.


در تاج تخت خواب نیز ال ای دی‌هایی قرار گرفته که تا سقف امتداد یافته و بر روشنایی اتاق خواب افزوده است.در نورپردازی سرویس بهداشتی نیز روش خلاقانه دیگری به کار رفته است. در این فضا آینه‌های سرتاسری و ال ای دی‌های متعدد همراه با لامپ‌های سقفی نور فضا را تامین کرده‌اند.

دیواره سبز و زنده بین دو آینه منجر به سرزندگی سرویس بهداشتی شده است.

نورپردازی

به دلیل وجود نور طبیعی در سرویس بهداشتی گیاهان مختلفی در بخش‌های مختلف آن قرار داده شده‌اند.

نورپردازی

در مجموع طراحان این آپارتمان با به کار بردن ترفندهایی در طراحی داخلی که چندان دشوار نیز نیستند توانسته‌اند بر مشکل کمبود نور آن غلبه کرده و محیط دلپذیری خلق نمایند.