اگر در منزلتان فضای کافی برای اختصاص دادن به اتاق ناهارخوری ندارید به این معنی نیست که نمی‌توانید چنین فضایی در منزلتان داشته باشید.

در این مطلب راستا سعی داریم به شما کمک کنیم که یک ناهارخوری کوچک در منزلتان طراحی کنید.

ممکن است طراحی یک ناهارخوری کوچک در ابتدا دشوار به نظر بیاید اما با کمی برنامه‌ریزی و به کار بردن اصول طراحی داخلی و دکوراسیون به راحتی امکان پذیر است.

در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه می‌توانید با چند ترفند ساده دکوراسیون، فضایی جذاب و دوست داشتنی به عنوان یک ناهارخوری کوچک داشته باشید که شلوغ و به هم ریخته نیز به نظر نیاید.


1- فضا را به صورت کامل تعریف و مشخص کنید.


اولین گام در طراحی هر فضای داخلی تعریف کردن آن فضا است، به این معنی که هر بخش باید قابل تشخیص و متمایز از بخش‌های دیگر باشد. این کار کمک می‌کند که عملکرد هر قسمت از فضای داخلی به وضوح مشخص باشد.

اگر در آپارتمان کوچکی زندگی می‌کنید احتمالا اتاق ناهارخوری شما بخشی از آشپزخانه یا نشیمن خواهد بود و نه در یک اتاق مستقل. در این صورت برای تعریف فضای ناهارخوری کوچک خود می‌توانید از روش‌هایی استفاده کنید، مثلا روی میز ناهارخوری یک لوستر زیبا بیاویزید یا زیر میز ناهارخوری یک فرش یا گلیم بیندازید و به این صورت آن بخش را به عنوان ناهارخوری معرفی کنید.

ناهارخوری کوچک


2- از روش‌های جدید در چیدمان ناهارخوری کوچک خود استفاده کنید.


اولین تصویری که با شنیدن اتاق ناهارخوری به ذهن متبادر می‌شود یک میز مستطیلی و تعدادی صندلی دور تا دور آن است، اما در یک اتاق ناهارخوری کوچک می‌توانید این کلیشه را تغییر داده و از چیدمان‌های دیگری بهره گیرید.

به عنوان مثال اگر گوشه بلااستفاده‌ای در منزلتان دارید می‌توانید از آن به عنوان ناهارخوری استفاده کرده و با یک چیدمان گرد فضای کافی برای تمام اعضای خانواده فراهم آورید.

ناهارخوری کوچک


3- از مبلمان سبک استفاده کنید.


یکی از مسائل مهم در دکوراسیون داخلی توجه به تناسبات درست و صحیح در هر فضا است. این جمله به این معنی است که وسایل و مبلمان موجود در هر فضای داخلی باید نسبت درستی با یکدیگر و با کل فضا داشته باشند.

با توجه به این موضوع در ناهارخوری کوچک منزلتان بهتر است از لوازم و مبلمان به لحاظ بصری سبک استفاده کنید. منظور از مبلمان سبک در دکوراسیون ناهارخوری کوچک این است که بهتر است از صندلی‌های پایه‌دار استفاده کنید.

با این انتخاب نور از میان پایه‌ها امکان عبور دارد و فضا بزرگ‌تر به نظر می‌آید. صندلی‌ها و مبلمانی که تا پایین بسته هستند و به نور اجازه عبور نمی‌دهند. فضا را بسته‌تر و کوچک‌تر نشان می‌دهند و انتخاب مناسبی برای دکوراسیون خانه‌های کوچک نیستند.

ناهارخوری کوچک


4- به ایجاد صمیمیت در فضا فکر کنید.


یک اتاق ناهارخوری معمولا فضایی دنج و صمیمی است که افراد برای غذا خوردن و گپ زدن در آن گرد هم می‌آیند. از طرفی فضاهای کوچک ناخواسته صمیمیت را در بین افراد بیشتر می‌کنند بنایراین از کوچک بودن ناهارخوری خود هراسی به دل راه ندهید بلکه از کوچکی آن استفاده کرده و سعی کنید به آن حس دنجی و راحتی بیفزایید.

برای این کار می‌توانید از مقداری رنگ و طرح در دکوراسیون ناهارخوری کوچک خود استفاده کنید. استفاده از کوسن‌های رنگی، تابلوهای نقاشی یا تصاویر خانوادگی مثال‌های خوبی برای ایجاد احساس دنجی و صمیمیت بیشتر در ناهارخوری کوچک شما هستند.

ناهارخوری کوچک