طراحی ویلا یکی از جذاب‌ترین پروژه‌ها برای معماران و طراحان به حساب می‌آید. دلیل این جذابیت را می‌توان در آزادی عمل بیشتر معمار و طراح دانست. به این معنی که در طراحی ویلا و باغ‌ویلا محدودیت مساحت کمتر از زمین‌های شهری بوده، مکان‌یابی راحت‌تر انجام شده و طراحی احجام و نماها با دست بازتری صورت می‌گیرد.با توجه به مطالب بیان شده تصمیم گرفتیم در مطلب امروز راستا به بررسی طراحی ویلا زیبایی بپردازیم که در میان دشتی قرار گرفته است و از اهداف اصلی طراحی ویلا بهره بردن از طبیعت اطراف و داشتن دید مناسب بوده است.

این ویلا از همان ابتدا قرار بود به عنوان محلی برای گذراندن اوقات فراغت و تعطیلات صاحبانش مورد استفاده قرار گیرد و برنامه فیزیکی و فضاهای آن نیز بر همین اساس طراحی شده‌اند.همانطور که اشاره شد از اولویت‌های طراحان و صاحبان بنا بهره‌گیری از طبیعت و چشم‌اندازهای اطراف بوده است و این موضوع به خوبی در طراحی ویلا نمود یافته است.

وجود یک پلان کشیده که دور تا دور آن با پنجره‌های سرتاسری پوشیده شده است در همین راستا انجام شده است.

طراحی ویلا

در طراحی داخلی ویلا پلان به صورت باز طراحی شده و نشیمن، آشپزخانه و فضای غذاخوری در یک فضای یکپارچه طراحی و اجرا شده‌اند. به این ترتیب امکان ارتباط و گفتگوی هرچه بیشتر ساکنان با یکدیگر به خوبی فراهم شده است.

به لحاظ تعادل بصری می‌توان به این نکته اشاره کرد که در یک طرف فضای اصلی ویلا، شومینه قرار گرفته و در طرف دیگر آشپزخانه واقع شده است و این دو به خوبی توانسته‌اند که تعادل بصری فضای داخلی را برقرار نمایند.

این ویلا دو اتاق خواب نیز دارد که یکی از آن‌ها پشت شومینه و دیگری پشت آشپزخانه قرار گرفته است. این اتاق‌های خواب با وجود پنجره‌های بزرگ سرتاسری چشم‌انداز طبیعی اطراف را به فضای داخلی آورده و محیط دلپذیر و آرامش‌بخشی را ایجاد کرده است.در سرویس بهداشتی این ویلا وجود یک ورقه فلزی مشبک که در پشت پنجره قرار گرفته است علاوه بر کنترل دید و حفظ حریم خصوصی به نور طبیعی نیز اجازه ورود می‌دهد.در طراحی ویلا از چوب بلوط در کف و سقف فضای اصلی استفاده شده است که این انتخاب در مجموع به دنج‌تر و گرم‌تر شدن فضای داخلی ویلا منجر شده است.در طراحی آشپزخانه ویلا از چوب‌های تیره‌تر در کابینت‌ جزیره استفاده شده است که در کنار کابینت‌های سفید تضاد چشمگیری به وجود آورده است و بر طراحی مدرن ویلا تاکید بیشتری نموده است.

در بیرون ویلا فضایی برای صرف غذا طراحی شده است. در طراحی این فضای بیرونی سعی شده است که بیشترین ارتباط با محیط طبیعی اطراف برقرار شود و این فضا جزیی از این محیط به حساب بیاید. به همین دلیل در طراحی آن تنها به ایجاد فضای مسطحی برای قرار گرفتن میز و صندلی‌ها بسنده شده است.

طراحی ویلا

در تصاویر زیر جزییات ورقه فلزی مشبک نمای ویلا را مشاهده می‌کنید که با الهام از درختان و طبیعت اطراف طراحی شده است و نمای ویلا را به نمایی خاص و منحصر به فرد تبدیل کرده است که دید به داخل را کنترل کرده و به نور طبیعی نیز به صورت ملایمی اجازه ورود می‌دهند.