انتخاب فرش مناسب یکی از مباحث مهم دکوراسیون داخلی در هر فضا می‌باشد و می‌تواند به زیباتر و دلپذیرتر شدن منزل شما کمک کند.

با اینکه فرش بر روی کف قرار گرفته و ممکن است اینطور به نظر بیاید که چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد اما باید بدانید که این عنصر دکوراسیون داخلی نقشی اساسی ایفا می‌کند.

انتخاب فرش مناسب برای هر فضا تحت تاثیر عوامل متعددی از جمله ابعاد اتاق، حس و حال فضا، رنگ‌ها و ابعاد فرش می‌باشد. در مطلب امروز راستا به برخی از اصول پایه‌ای در زمینه چگونگی انتخاب فرش مناسب می‌پردازیم. با ما همراه باشید.


1- توجه به نوع کاربری فضا


فرش مناسب هر فضا با توجه به کاربری آن باید تعیین شود. به عنوان مثال انتخاب فرش مناسب برای راهروها یا آشپزخانه‌ها متفاوت از نشیمن یا ناهارخوری است.

از طرفی فرشی که برای راهروها یا آشپزخانه انتخاب می‌کنید باید به راحتی تمیز شده و بهتر است از رنگ‌های تیره انتخاب گردد، چرا که احتمال کثیف شدن فرش در این فضاها بیشتر از هر جای دیگر منزلتان است.

انتخاب فرش مناسب


2- توجه به ابعاد و اندازه فضا


پیش از انتخاب فرش مناسب برای هر فضا، آنجا را اندازه بگیرید. ابعاد فضا را حدس نزنید، به کمک یک متر مساحت هر فضا را محاسبه نمایید و از این طریق به انتخاب فرش مناسب اقدام نمایید.

موردی که در رابطه با ابعاد فرش مناسب باید مورد توجه قرار دهید این است که بهتر است فرش خیلی کوچک یا خیلی بزرگ نباشد، بلکه به صورتی انتخاب شود که وسایل و مبلمان فضا را به یکدیگر متصل نماید.
3- شکل و فرم مناسب فرش


درست است که شکل رایج فرش نوع مستطیلی آن است، اما شما مجبور نیستید در تمام فضاهای منزلتان از شکل رایج استفاده نمایید.

گاهی انتخاب فرش غیر معمول فضا را زیباتر می‌کند. به عنوان مثال اگر میز ناهارخوری یا میز پذیرایی گردی دارید خرید یک فرش گرد با قطر بیشتر مناسب‌تر از یک فرش مستطیلی خواهد بود.
4- رنگ و طرح فرش مناسب


برای انتخاب فرش مناسب به انتظاری که از آن دارید به خوبی بیندیشید. آیا این فرش قرار است در یک محل پر رفت و آمد استفاده شود یا جنبه تزیینی آن ارجحیت دارد؟

در انتخاب طرح مناسب باید بدانید که فرش‌ها روش بسیار مناسبی برای افزودن رنگ به دکوراسیون داخلی هستند، در واقع فرش‌ها می‌توانند به هر فضا شخصیت بدهند.
5- جنس فرش مناسب


فرش‌های مختلف به لحاظ جنس و نوع ماده به کار رفته در آن‌ها برای فضاهای مختلفی مناسب خواهند بود. عواملی مانند داشتن بچه یا حیوان خانگی نیز بر انتخاب فرش مناسب از لحاظ جنس و متریال اثر می‌گذارند.

در ادامه برخی از انواع متریال‌های مورد استفاده در فرش‌ها را با هم مرور می‌کنیم: آکریلیک ماده بسیار بادوامی است که برای فرش‌های راهروها مناسب است، از طرفی ویسکوز دوام پایین‌تر اما درخشش بیشتری دارد و برای فضاهای پر رفت و آمد توصیه نمی‌شود.

فرش‌های بافته شده از پشم بسیار نرم و بادوام بوده و به راحتی نیز تمیز می‌شوند. این فرش‌ها برای استفاده در کنار شومینه نیز مناسب هستند.

فرش‌های کنفی به دلیل دوام و مقاومت بالا برای اتاق‌های پر ترافیک مناسب هستند اما نرمی و لطافت ندارند.