در این مطلب راستا پنج اصل مهم چیدمان داخلی را برایتان گردآوری کرده‌ایم که با به کارگیری آن‌ها می‌توانید هر فضایی را زیباتر و دلپذیرتر کنید.

1- از استفاده از وسایل غیرمعمول نهراسید!

ممکن است گاهی در انتخاب وسایل و مبلمان برای چیدمان داخلی منزلتان دچار شک و تردید شوید. اگر به وسایل خاص و غیرمعمولی برخوردید و از آن‌ها خوشتان آمد، حتما از آن‌ها استفاده کنید.

چیدمان داخلی خانه شما بیش از هر چیز باید نشانگر شخصیت و سلیقه شما باشد، پس از به کار بردن وسایل و مبلمان با اندازه‌های غیرمعمول، رنگ‌های متضاد یا سبک‌ها و مدل‌های جدید نهراسید.

چیدمان داخلی

2- فضای تنفس ایجاد کنید!

از شلوغ کردن فضاهای منزلتان بپرهیزید چرا که اگر فضای تنفس کافی بین وسایلتان وجود نداشته باشد نمی‌توانید به راحتی در منزلتان حرکت کنید و زندگیتان مختل خواهد شد.

اگر در حال خرید وسایل برای خانه جدیدتان هستید و بودجه زیادی ندارید، نگران نباشید! برای داشتن یک چیدمان داخلی زیبا نیازی نیست که فضاها را پر از مبلمان و وسیله کنید. برای نتیجه بهتر بودجه خود را روی تعداد کمتری مبلمان و وسایل اما باکیفیت بالاتر خرج کنید.

3- چگونگی چیدمان درست مبلمان روی فرش‌ها را بیاموزید.

فرش‌ها از عناصر مهم و اصلی هر فضا محسوب می‌شوند که نقش مهمی در سازمان‌دهی سایر وسایل نیز ایفا می‌کنند. سه راه اصلی برای چیدمان مبلمان روی فرش‌ها وجود دارد:

الف) گذاشتن تمام پایه‌ها روی فرش: این کار را در صورتی می‌توانید انجام دهید که فرشتان به اندازه کافی بزرگ باشد. با قرار دادن تمام مبل‌ها روی فرش حس تجمل و لوکس بودن فضا افزایش می‌یابد، و هرچه اندازه فرش بزرگ‌تر باشد این حس افزایش می‌یابد. فقط باید مطمئن شوید که فرش کل کف را نمی‌پوشاند و 15 تا 30 سانتی‌متر از هر طرف فرش به سمت بیرون فضای خالی وجود داشته باشد.

ب) گذاشتن تمام پایه‌ها خارج فرش: اگر فضای کوچکی در اختیار دارید، می‌توانید برای چیدمان بهتر فرش را در میانه فضا قرار داده و تمام پایه‌های مبل‌ها و وسایل را خارج از فرش قرار دهید. با این کار حس باز بودن فضا افزایش یافته و کوچکی آن کمتر به نظر خواهد آمد.

پ) گذاشتن پایه‌های جلو روی فرش: با انتخاب این روش می‌توانید در عین داشتن اتاقی منظم و باچیدمان مناسب، فضای باز کافی نیز در اختیار داشته باشید.

4- با استفاده از نقاط کانونی فضا را از یکنواختی برهانید.

نقاط کانونی هر فضا را می‌توان به هنرپیشه‌های نقش اول فیلم‌ها تشبیه کرد. مثل تمام فیلم‌ها که بازیگران نقش اول دارند هر فضا نیز به یک نقطه کانونی که مرکز توجه باشد نیاز دارد. اگر به تمام اجزا به یک اندازه اهمیت بدهید امکان شلوغ شدن فضا بالا می‌رود.

برای درک بهتر چگونگی انتخاب نقاط کانونی به تصاویر این مطلب دقت کنید: یک شومینه در اتاق پذیرایی، یک تابلوی نقاشی زیبا یا هر چیزی که نگاه‌ها را به خود خیره کند می‌توانند به عنوان نقطه کانونی در نظر گرفته شوند.

5- از چند منبع نوری استفاده کنید.

سعی کنید در هر فضا از چند منبع نوری بهره بگیرید، این کاری است که بیشتر طراحان داخلی حرفه‌ای انجام می‌دهند. با داشتن چندین منبع نوری می‌توانید تنوع و جذابیت محیط را بیشتر کنید.

در انتخاب چند منبع نوری دقت کنید که در هر فضا باید نور زمینه‌ای مناسبی داشته باشید سپس به نقطه کانونی هر فضا نور بیشتری بتابانید و سرانجام از نورهای جانبی مانند آباژورها نیز استفاده کنید.


اقتباسی آزاد از منبع