باغ ویلا همانطور که از نام آن برمی‌آید ترکیبی است از باغ و ویلا، در واقع به باغی که در آن ویلا ساخته شود باغ ویلا گفته می‌شود.

این روزها طراحی باغ ویلا از آن جهت اهمیت یافته که افراد زیادی تمایل به گذراندن تعطیلات خود در دل طبیعت دارند. به همین دلیل تقاضای طراحی باغ ویلا و خانه‌های ویلایی افزایش یافته است، ما نیز در این مطلب راستا را به نکات مهم طراحی باغ ویلا اختصاص داده‌ایم.

اولین مسئله‌ای که در رابطه با طراحی باغ ویلا باید به آن توجه کنید مساحت زمین و بودجه موجود است. در واقع پیش از طراحی باید بدانید تا چه حد می‌توانید از ایده‌های بلندپروازانه و هزینه‌بر در کارتان استفاده نمایید.

مساحت زمین قابل طراحی نیز نکته دیگری است که باید مورد توجه قرار دهید. این کار باعث می‌شود که طراحی شما منطقی‌تر و قابل اجراتر شود. به عنوان مثال طراحی یک استخر بزرگ در یک باغ کوچک منطقی به نظر نمی‌رسد.

نکته دوم در مورد طراحی باغ ویلا استفاده از رنگ‌ها، طرح‌ها و ابعاد مختلف در کار است. برای داشتن یک طرح جذاب و زیبا باید به عوامل زیادی توجه کنید. یکی از مهم‌ترین این عوامل رنگ‌ها و بافت‌های استفاده شده در طراحی باغ ویلا است.

طراحی باغ ویلا

برای مشخص کردن پالت رنگی در طراحی باغ ویلا گزینه‌ها و انتخاب‌های بسیاری دارید، به عنوان مثال می‌توانید از یک پالت تک رنگ وبا طیف رنگی یکسان استفاده نمایید یا یک پالت رنگی مکمل و ترکیبی به کار ببرید.

انتخاب رنگ‌ها و بافت‌ها در طراحی باغ ویلا تا حد زیادی به سلیقه طراح و کارفرما بستگی دارد و بخشی از آن نیز به اقلیم و گیاهانی که امکان کشت آن‌ها وجود دارد مربوط می‌شود. نکته‌ای که باید مد نظر داشته باشید این است که استفاده بیش از حد از رنگ‌های مختلف می‌تواند باعث شلوغ شدن طراحی باغ ویلا شده و به لحاظ بصری مطلوب نمی‌باشد.

از طرف دیگر توجه به گیاهانی با ارتفاع‌ها و ابعاد مختلف نیز در طراحی باغ ویلا اهمیت دارد. با به کار بردن ارتفاع‌های متفاوت تنوع بصری ایجاد شده و طراحی باغ ویلا جذاب‌تر خواهد شد.

مورد بعدی که در طراحی باغ ویلا اهمیت دارد نورپردازی محوطه است.

بسیاری از افراد به چگونه به نظر رسیدن نمای ساختمان و باغشان توجه نمی‌کنند، این در حالی است که توجه به نورپردازی در طراحی باغ ویلا بسیار مهم است. نورپردازی صحیح و مناسب باغ ویلا می‌تواند به لوکس‌تر و گرم‌تر به نظر رسیدن طرح کمک کند.

علاوه بر نمای ویلا و دیوارهای باغ می‌توانید از نورپردازی برای مشخص کردن مسیرها و همچنین در کناره‌های استخر یا حوض آب استفاده نمایید.مورد آخر در طراحی باغ ویلا که توجه به آن بر کیفیت محوطه تاثیر چشمگیری دارد طراحی دسترسی‌ها، لبه‌ها و کناره‌های باغچه‌ها است.

ممکن است فکر کنید طراحی کناره‌های باغچه و مسیرها اهمیت چندانی ندارند در این صورت به این نکته توجه نمایید که بخش عمده محوطه باغ ویلا را مسیرها، گل‌ها، درختان و فضای سبز تشکیل می‌دهند، به همین دلیل توجه به آن‌ها کلیت طراحی باغ ویلا را تحت تاثیر قرار می‌دهد.