ساختمانی که در این مطلب راستا قصد بررسی آن را داریم در سال 1949 میلادی در کالیفرنیای ایالات متحده ساخته شده است و اخیرا توسط یک گروه طراحی تغییر یافته و به یک ویلای مدرن تبدیل شده است.در مطلب امروز راستا به پروژه بازسازی ساختمان و تبدیل آن به یک ویلای مدرن می‌پردازیم برای اطلاع از چگونگی بازسازی ساختمان و تغییرات آن با ما همراه باشید.

همانطور که گفته شد ساختمان و سازه اولیه بنا در سال 1949 میلادی ساخته شد و در واقع این بنا اولین خانه‌ای بوده که در این منطقه ساخته شده است. این خانه بر بلندای تپه‌ای که مشرف به دشت‌ها و مناظر اطراف می‌باشد، واقع شده است و به لحاظ موقعیت مکانی در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد.

در ادامه تعدادی از تصاویر بنای اولیه و پیش از بازسازی ساختمان را مشاهده می‌کنید.با توجه به درخواست کارفرما مبنی بر حفظ خطوط اولیه بنای پیشین طراحان و معماران پروژه بازسازی ساختمان را آغاز کردند. از طرفی کارفرما قصد داشت مقداری بر مساحت خانه نیز بیفزاید و این موضوع چالش و مسئله اصلی پروژه بازسازی ساختمان بود.

به این ترتیب بازسازی ساختمان شامل چند بخش بود: تغییر نما و طراحی فضای بیرونی، افزایش مساحت با حفظ خطوط اصلی بنای اولیه و تغییراتی در داخل بنا که به مدرن و امروزی شدن ویلا بی‌انجامد.از تغییراتی که در فضای داخلی ویلا انجام شده است می‌توان به اضافه شدن یک دیوار سنگی اشاره کرد که در راهروی ورودی طراحی و اجرا شده و تا اتاق نشیمن امتداد می‌یابد. این دیوار سنگی با نمای خارجی بنا نیز هماهنگی دارد.در اتاق نشیمن پنجره‌های سرتاسری دیوارها را پوشانده‌اند و یک شومینه افقی در دیوار سنگی کار شده که وجود عناصر عمودی را تعدیل کرده است.پس از بازسازی ساختمان و در طراحی داخلی آشپزخانه این ویلای مدرن دو کابینت جزیره قرار داده شده که فضای بیشتری برای آشپزی و یا صرف صبحانه و عصرانه فراهم نموده است.

رویه کابینت‌های آشپزخانه از سنگ مرمر است که به خوبی با چوب بلوط بدنه کابینت‌ها ترکیب شده است.

بازسازی ساختمان

هر دو فضای اتاق نشیمن و آشپزخانه به کمک درهای شیشه‌ای کشویی به تراسی راه دارند که در فضای پشتی ویلا قرار دارد. این تراس مسقف بوده و در فصول مختلف سال و در شرایط جوی مختلف قابل استفاده است.این تراس به وسیله چند پله به استخر که در بخش پایین‌تری نسبت به بنا قرار گرفته است، راه دارد.

در بخش کناری بنا حوض کوچکی طراحی شده است که به صورت طبیعی طراحی شده است. این فضا از اتاق‌های خواب دسترسی داشته و در واقع می‌توان آن را حیاط خصوصی‌تر و آرام‌تری به حساب آورد.از بخش‌های خاص و منحصر به فرد طراحی این ویلای مدرن می‌توان به طراحی یکی از حمام‌ها اشاره کرد که سقفی شیشه‌ای دارد و حتی بخشی از دیوار آن نیز از جنس شیشه است و به این ترتیب دید فوق‌العاده‌ای به آسمان و چشم‌انداز اطراف دارد.در یکی دیگر از سرویس‌های بهداشتی دیواری سنگی کار شده است که در هماهنگی با دیوار سنگی اتاق نشیمن است. در این سرویس بهداشتی نیز پنجره‌ای افقی نور طبیعی فضا را تامین می‌کند.


بازسازی ساختمان