زمانی که صحبت از دکوراسیون داخلی فضاهای کوچک به میان می‌آید معمولا قوانین ثابت و مشخصی به ذهن می‌رسد. پیش‌تر در راستا مطالبی در مورد قوانین دکوراسیون فضاهای کوچک منتشر کرده‌ایم اما اگر به طور خلاصه بخواهیم به آن‌های اشاره‌ای داشته باشیم می‌توانیم به مواردی مانند هماهنگ و متناسب بودن مبلمان و وسایل با ابعاد و اندازه‌های خانه و همچنین استفاده حداکثری از فضای داخلی اشاره کرد.

اما موضوعی که در مورد دکوراسیون داخلی فضاهای کوچک وجود دارد این است که با دانستن این قوانین نیز احتمال اشتباه وجود دارد.

نکته‌ مهمی که در طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک باید مورد توجه قرار گیرد این است که همواره باید تصویری کلی از آنچه در حال انجام است در ذهن داشته باشید و بیشتر از جزییات بر کلیات متمرکز باشید.

در مطلب امروز راستا برخی از اشتباهات رایجی که در دکوراسیون داخلی فضاهای کوچک ممکن است پیش بیایند را با هم مرور می‌کنیم. با ما همراه باشید.


اشتباه اول: فضاهای ذخیره کوچک و پر تعداد


در فضاهای کوچک در نظر گرفتن بخش‌هایی برای دخیره و نگهداری وسایل ایده بسیار خوبی به نظر می‌رسد. اما اگر از سطل‌ها و جعبه‌های ذخیره‌سازی به تعداد زیاد استفاده کنید فضای داخلی شما شلوغ و به هم‌ریخته به نظر خواهد رسید و در نهایت باعث کوچک‌تر شدن فضای داخلی منزلتان خواهد شد.
اشتباه دوم: استفاده از مبلمان و وسایل نامناسب


در فضاهای کوچک انتخاب سایز و اندازه درست برای مبلمان و وسایل بسیار مهم است. خرید وسایل و مبلمان خیلی بزرگ می‌تواند باعث ناراحتی کاربران شده و احساس تنگ بودن فضا را به ذهن القا کند اما این مطلب در مورد وسایل خیلی کوچک نیز صادق است.

بنابراین در دکوراسیون داخلی فضاهای کوچک باید از وسایل و مبلمان با ابعاد درست استفاده نمایید.


اشتباه سوم: عدم توجه کافی به نور و نورپردازی


نورپردازی درست در فضاهای کوچک خود بحث مفصلی است اما به طور خلاصه می‌توان گفت که با یک نورپردازی درست به خصوص در کنج‌ها و گوشه‌ها می‌توان باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن خانه‌های کوچک شد.
اشتباه چهارم: چسباندن همه وسایل به دیوارها


چسباندن و تکیه دادن همه وسایل و مبلمان به دیوارها برای داشتن فضایی بزرگ‌تر ایده هوشمندانه‌ای به نظر می‌رسد اما این ایده همیشه جواب نمی‌دهد!

این کار می‌تواند چینش‌های عجیب و نامناسبی به وجود آورد و محدودیت‌هایی نیز ایجاد کند.

بهتر است مبلمان و وسایل را کاملا به دیوارها نچسبانید و همواره فضاهایی برای گفتگو و نزدیک هم بودن در منزلتان ایجاد نمایید. با این کار ممکن است منزلتان کمی کوچک‌تر دیده شود اما از طرفی امکانات حرکتی و طراحی داخلی بیشتری به دست خواهید آورد.

دکوراسیون داخلی فضاهای کوچک


اشتباه پنجم: تاکید بیش از حد بر رنگ به عنوان عنصر طراحی در فضاهای کوچک


درست است که رنگ‌های روشن می‌توانند باعث بزرگ‌تر دیده شدن فضاهای کوچک و رنگ‌های تیره باعث کوچک‌تر دیده شدن این فضاها می‌شوند. اما این تمام ماجرا نیست و فقط با روشن‌تر کردن رنگ دیوارها نمی‌توانید دکوراسیون یک فضای کوچک را اصلاح کنید، بلکه این کار باید به طور همزمان با نورپردازی صحیح، انتخاب درست مبلمان و همچنین انتخاب یک پالت رنگ مناسب انجام شود.