ایجاد و حفظ تعادل در طراحی داخلی یکی از مهم‌ترین اصول دکوراسیون به حساب می‌آید. در اینجا منظور از تعادل در طراحی داخلی ، تعادل بصری است.

به فضاهای داخلی که حس خوبی به شما می‌دهند فکر کنید، این فضاها ممکن است در منزل خودتان یا دوستانتان یا هر جایی باشند. این فضاها معمولا دارای تعادل بصری هستند. تعادل بصری در طراحی داخلی به این معنی است که وزن اجسام و رنگ‌ها به طور متناسبی در کل اتاق پخش شده و از تراکم در یک نقطه پرهیز شده است.

برای رسیدن به تعادل در طراحی داخلی نکاتی وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید فضاهای مختلفی که با آن‌ها سر و کار دارید را متعادل‌تر و دلپذیرتر کنید.

در این مطلب راستا برخی از نکات دکوراسیون برای ایجاد تعادل در طراحی داخلی را با هم مرور می‌کنیم. با ما همراه باشید.


1-عوامل موثر بر تعادل در طراحی داخلی


اولین نکته‌ای که در رابطه با ایجاد فضاهای متعادل باید در نظر داشته باشید عواملی است که بر وزن بصری موثر هستند.

از مهم‌ترین این عوامل می‌توان به ابعاد و اندازه، رنگ، وزن و چگونگی قرارگیری اشاره کرد.

برای داشتن تعادل در طراحی داخلی باید به تمام این عوامل توجه کنید و ترکیب متعادلی از آن‌ها در کنار یکدیگر بسازید.
2-برای ایجاد وزن بصری از دیوارها کمک بگیرید.


اگر در منزلتان نقطه کانونی و شاخصی ندارید و این موضوع باعث یکنواخت شدن دکوراسیون داخلی منزلتان شده است می‌توانید به راحتی با ایجاد تغییراتی در دیوارها این موضوع را حل کنید.

برای این کار می‌توانید یکی از دیوارها را به رنگ تیره‌ای درآورید و به این ترتیب وزن بصری آن قسمت را بیشتر کنید.

استفاده از متریال‌های مختلف در دیوارها نیز روش دیگری برای ایجاد تعادل در طراحی داخلی است. به عنوان مثال می‌توانید از انواع کاغذدیواری‌ها یا حتی آجرهای نما در یک یا چند دیوار منزلتان استفاده کنید و به این ترتیب وزن بصری دلخواه خود را ایجاد نمایید.
3-استفاده از مجسمه‌ها، گیاهان و وسایل تزیینی


روش دیگری که می‌توانید برای ایجاد تعادل در طراحی داخلی منزلتان به کار ببرید استفاده از مجسمه‌ها، گل‌ها و گیاهان و همچنین انواع وسایل تزیینی است. به این ترتیب که در بخش‌هایی از منزلتان که خالی به نظر می‌رسند از این وسایل استفاده کرده و وزن بصری آن قسمت را بیشتر کنید.

استفاده از تابلوهای نقاشی و تصاویر نیز ایده خوبی برای پر کردن دیوارهای خالی و متناسب‌تر و متعادل‌تر کردن فضاها است.

طراحی داخلی


4-انتخاب درست مبلمان و وسایل منزل


نکته دیگری که در ایجاد تعادل در طراحی داخلی اهمیت دارد وسایل و مبلمان موجود می‌باشد. انتخاب وسایل و مبلمان باید با توجه به ابعاد و اندازه‌ فضاهای منزلتان انتخاب شود.

به این معنی که از قرار دادن مبلمان سنگین و حجیم در فضاهای کوچک بپرهیزید و در فضاهای بزرگ نیز از مبلمان متناسب استفاده نمایید.

رنگ‌ نیز در انتخاب وسایل و مبلمان باید مورد توجه قرار گیرد. رنگ‌های تیره وزن بصری بیشتری نسبت به رنگ‌های روشن دارند و هر فضای داخلی مناسب باید ترکیب متعادلی از رنگ‌های تیره و روشن در کنار یکدیگر باشد.

تعادل در طراحی داخلی