یکی از مسائل اساسی در دکوراسیون اتاق خواب کوچک چگونگی قرار دادن تخت خواب است.تخت‌های بزرگ به معنای فضای کمتر رفت و آمد و همچنین فضای کمتر برای قرار دادن سایر وسایل مورد نیاز در دکوراسیون اتاق خواب می‌باشند.

مشکلی که در دکوراسیون بسیاری اتاق خواب‌ها وجود دارد این است که تخت خواب فضای زیادی را اشغال می‌کند به صورتی که بالا و پایین آن نیز بلا استفاده می‌گردد. 
اگر شما نیز به دنبال چاره‌ای برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک خود هستید یا به دنبال راه حلی برای استفاده هوشمندانه از فضای اتاق خواب خود می‌گردید این مطلب راستا را از دست ندهید.

در ادامه چند روش قرار دادن بهینه تخت خواب در دکوراسیون اتاق خواب کوچک را گردآوری کرده‌ایم. در بیشتر این روش‌ها تخت‌ها در ارتفاع قرار گرفته‌اند و فضای زیر آن‌ها به فضایی کاربردی تبدیل شده است.


1- تخت کشویی

یکی از روش های کاربردی در دکوراسیون اتاق خواب کوچک استفاده از تخت کشویی است. تخت‌های کشویی این امکان را فراهم می‌کنند که یک تشک اضافه درون کشو قرار دهید و در مواقع لزوم از آن استفاده کنید.

در این حالت می‌توانید در تاج تخت نیز قفسه کار گذاشته و آن را کاربردی‌تر کنید.دکوراسیون اتاق خواب کوچک
2- استفاده بهینه از فضای زیر تخت

همانطور که اشاره شد یکی از مشکلات اصلی در دکوراسیون اتاق خواب کوچک قرار گرفتن تخت خواب است چرا که فضای زیادی اشغال می‌کند و بخش‌های بالا و پایین آن نیز عملا بی‌استفاده می‌شوند. بنابراین باید به دنبال راهی بود که بتوان از این فضاهای هدر رفته به خوبی استفاده کرد.

یکی روش‌های این مشکل در دکوراسیون اتاق خواب کوچک ایجاد یک سکو به وسیله چند کشو و قفسه و قرار دادن تخت بر روی آن است. برای سفارش این سکو می‌توانید به یک نجار یا کابینت‌ساز مراجعه کنید. دقت کنید که کشوها کاربردی ساخته شوند و امکان استفاده از آن‌ها به راحتی فراهم باشد. جادار بودن این کشوها امکان بسیار خوبی برای ذخیره کردن وسایلتان فراهم می‌آورند.


دکوراسیون اتاق خواب کوچک

3- یک فضای کوچک اما کاربردی!

اگر فضای کافی در اختیار ندارید اما به قرار دادن تختی برای مهمانانتان نیاز دارید می‌توانید در یک گوشه بلا استفاده از منزلتان مانند فضای جلوی پنجره تخت خواب قرار داده و به کمک یک پرده یا پارتیشن آن را به یک بخش خصوصی‌تر برای خواب تبدیل کنید.


دکوراسیون اتاق خواب کوچک
4- اگر سقف منزلتان بلند است!

در خانه‌هایی با سقف بلند می‌توان از ایده‌ای مشابه آنچه در تصویر مشاهده می‌کنید استفاده کرد. در این فضاها می‌توان برای بهره حداکثری از فضا غیر از تخت‌های دو طبقه یک تخت دیگر نیز به دکوراسیون اتاق خواب کوچک افزود. این تخت در ارتفاع قرار می‌گیرد و دسترسی به آن از طریق یک نردبان فراهم می‌شود. حتی ممکن است بتوانید یک راه پله کوچک برای سهولت رفت و آمد تعبیه کنید.

نکته مهم در ساختن فضایی برای قرار دادن تخت سوم در ارتفاع، توجه به مسائل ایمنی است به گونه‌ای که تخت در جای امنی قرار گرفته و بالا و پایین رفتن به سادگی قابل انجام باشد. قرار دادن نرده‌هایی در لبه نیز توصیه می‌شود.


دکوراسیون اتاق خواب کوچک
5- قرار دادن تخت در ارتفاع

مورد دیگری که می‌توانید در دکوراسیون اتاق خواب کوچک خود به کار ببرید قرار دادن تخت در ارتفاع و استفاده از فضای زیر آن به عنوان کمد یا میز یا ترکیبی از هر دو می‌باشد.

در تصویر زیر این اتفاق به خوبی رخ داده و می‌توان میزان فضایی که به صورت کاربردی استفاده شده را به خوبی دریافت.


دکوراسیون اتاق خواب کوچک


6- ایده‌ای برای اتاق خواب کودکان

اگر اتاق خواب فرزندانتان کوچک است می‌توانید با این ایده خلاقانه زیر تخت‌هایشان را به محل مناسبی برای بازی و فعالیت‌های آن‌ها تبدیل کنید.

اگر فرزندانتان از یک اتاق به صورت مشترک استفاده می‌کنند با این ایده علاوه بر استفاده بهینه از فضا هر کدام از آن‌ها یک فضای خصوصی نیز برای خود خواهد داشت.


دکوراسیون اتاق خواب کوچک