با توجه به اینکه اخیرا بسیاری از طراحان و معماران ایرانی به استفاده از عناصر معماری سنتی در طرح‌هایشان تمایل پیدا کرده‌اند، تصمیم گرفتیم این مطلب راستا را به بررسی نمونه‌هایی از طراحی ویلا با حیاط مرکزی اختصاص دهیم.

حیاط مرکزی از دیرباز یکی از عناصر اصلی در طراحی خانه‌های مناطق مرکزی ایران بوده است و نقش مهمی در سازماندهی پلان ایفا می‌کرده است.

امروزه نیز می‌توان در طراحی ویلا و خانه‌ها از الگوی حیاط مرکزی با نگاهی نو و جدید بهره گرفت. در ادامه این مطلب نمونه‌هایی از طراحی ویلا با حیاط مرکزی از سراسر جهان گردآوری شده است که در آن‌ها به بهترین شکل ممکن از این الگوی قدیمی در ساختمان‌های امروزی استفاده شده است. برای دیدن این نمونه‌ها در ادامه مطلب ما را همراهی کنید.

در اولین نمونه طراحی ویلا با حیاط مرکزی مشاهده می‌کنید که به خوبی هماهنگی بین فضای داخلی و بیرونی به کمک امتداد سقف در فضای بیرونی اتفاق افتاده است. ایجاد هماهنگی در درون و بیرون بنا از نکات مهمی‌ است که همواره باید مورد توجه باشد. این هماهنگی به یکپارچگی ساختمان کمک کرده و از عدم تطابق جلوگیری می‌کند.
نمونه دوم ویلایی است که در کشور هند قرار دارد. این ویلا پاسیوی بزرگی دارد که در کنار راه‌پله قرار گرفته است و گل‌ها و گیاهان بسیاری در این فضا قرار گرفته‌اند. دیوار مشبک این فضا، نور کافی را برای این گیاهان فراهم می‌کند و باعث روشن‌تر شدن فضای داخلی نیز می‌گردد. سقف این پاسیو بلند بوده و به همین دلیل در طبقه بالا نیز دید مناسبی به آن وجود دارد.
در نمونه بعدی طراحی ویلا ، حیاط مرکزی با نگاهی مدرن طراحی شده است. در این نمونه حیاط مرکزی بخشی از طراحی داخلی محسوب می‌شود و با دیوار یا شیشه از فضای داخلی جدا نشده است. در واقع این فضا شبیه به یک فرش طبیعی درون ویلا است که وجود یک درخت نیز این طراحی ویلا را خاص‌تر کرده است.

طراحی ویلا


با تغییر ارتفاع در فضای حیاط مرکزی می‌توانید چند فضای مختلف به وجود آورید. به عنوان مثال در این نمونه طراحی ویلا فضای غذاخوری با تغییر ارتفاع مشخص شده است. این کار به تنوع و جلوگیری از یکنواختی کمک می‌کند.

طراحی ویلا با حیاط مرکزی


در نمونه بعدی طراحی ویلا با حیاط مرکزی، حوض کوچکی نیز در حیاط مرکزی وجود دارد که به طراوت بیشتر فضا کمک کرده است. در واقع طراح این فضا توانسته است ترکیب مناسبی از گیاه، آب و فضای نشستن ایجاد کند که این ترکیب حس در طبیعت بودن را به خوبی به ساکنان ویلا القا می‌کند.
در این نمونه طراحی ویلا به سبک خانه‌های اسپانیایی انجام شده است. این سبک طراحی تا حد زیادی تحت تاثیر معماری خاورمیانه است و به همین دلیل در این ویلا مشاهده می‌کنید که قوس‌های و طاق‌های شرقی به وفور دیده می‌شود. وجود یک حوض آب این طراحی را تکمیل و حضور تک درختی در میان حوض نیز به منحصر به فرد شدن این طرح کمک کرده است.

ویلا با حیاط مرکزی


در نمونه آخر طراحی ویلا با حیاط مرکزی ویلایی را مشاهده می‌کنید که در حیاط مرکزی آن استخر نسبتا بزرگی قرار دارد. اطراف این استخر به کمک گیاهان رونده پوشانده شده است و این گیاهان عملکردی شبیه به پرده یافته‌اند. استفاده از گیاهان به این شکل علاوه بر زیبایی و ایجاد طراوت به حفظ حریم نیز کمک شایان توجهی می‌کند.

طراحی ویلا