طراحی ویلا مدرن یا طراحی ویلا کلاسیک ، قسمت دوم


پس از بررسی عوامل هزینه، زمان و کیفیت بر انتخاب سبک طراحی ویلا در مقاله طراحی ویلا مدرن یا طراحی ویلا کلاسیک ، به دیگر عوامل تاثیر گذار بر سبک معماری ویلا می پردازیم .


هدف از ساخت ویلا :

یکی دیگه از مسائلی که می‌تونه تاثیر زیادی روی انتخاب سبک طراحی ویلا بزاره ، هدف کارفرما از ساخت ویلا هستش . کارفرما هم می‌تونه طراحی و ساخت ویلا رو برای استفاده شخصی خودش انجام بده و هم می‌تونه این کار رو برای فروش ویلا و کسب سود انجام بده . قطعا در زمانی که هدف از ساخت ویلا ، استفاده شخصی باشه؛ طراحی ویلا باید کاملا منطبق بر خواسته های بهره بردار صورت بگیره و اگر هدف از ساخت ویلا ، فروش ویلا و کسب سود باشه ؛ طراحی ویلا باید معیار های فروش ویلا در اون منطقه مورد نظر رو در نظر داشته باشه .

به عنوان مثال طراحی و ساخت ویلای مورد نظر داخل یه شهرکی در شمال هستش که بیشتر ویلاهای ساخته شده در اون شهرک به سبک طراحی ویلا مدرن ساخته شده است . اما سلیقه شخصی بهره بردار کاملا برعکس این موضوع بوده و پسند بهره بردار طراحی ویلا به سبک کلاسیک هستش . در این موقعیت پیشنهاد ما بر این هستش که طراحی ویلا بدون در نظر گرفتن معیار های فروش ویلا در اون منطقه ، به روش طراحی ویلا کلاسیک انجام بشه . با این منطق که بهره بردار به نیت استفاده شخصی و لذت بردن از ویلا اقدام به طراحی و ساخت ویلا نموده و قطعا سلیقه و خواست او به اولویت ها و معیارهای های فروش ویلا ارجحیت داره .

و اما اگر قصد از طراحی ویلا و پس از آن ساخت ویلا ، فروش ویلا و کسب درآمد از این طریق باشد ؛ بدون شک پیشنهاد ما پیروی از معیار های فروش ، یعنی انتخاب سبک طراحی ویلا با توجه به پسند مشتریان آن منطقه مورد نظر هستش . به عنوان مثال اگر طراحی و ساخت ویلا در یکی از مناطق لواسان تهران انجام می شود ، بدون شک پیشنهاد ما انتخاب سبک کلاسیک در طراحی ویلا هست. با این منطق که اولین معیار برای فروش ویلا در این منطقه ، القای حس اشرافی گری بوده و تنها با سبک طراحی ویلا کلاسیک است که می توان این حس را به راحتی منتقل نمود .

برای بررسی بهتر می توانید پروژه طراحی ویلا لواسان را بررسی نمایید .


متراژ ساخت ویلا :

از دیگر مسائلی که در روند طراحی ویلا تاثیر گذار است ، متراژ ساخت ویلا است که از طرف کارفرما اعلام می گردد . هر چند دفتر راستا با بررسی معیار های فروش ویلا در منطقه مورد نظر ، راهنمایی های لازم جهت متراژ ساخت ویلا و امکانات مورد نیاز برای طراحی و ساخت ویلا را پیشنهاد می دهد .

طراحی ویلا به روش کلاسیک می بایست در چهارچوب خاصی انجام بگیره . یکی از این مواردی که عضو جدا نشدنی طراحی ویلا کلاسیک است ؛ مسئله قرینه سازی است . تا حدی که بعضی از افراد اعتقاد دارن که به جای طراحی معماریبه سبک کلاسیک باید گفت طراحی معماری به سبک قرینه سازی . خب با توجه به این موضوع باید گفت که متراژ ساخت ویلادر طراحی ویلا به سبک کلاسیک از محدودیت های برخوردار است . این محدودیت ها بدلیل تامین شرایط برای ایجاد قرینه سازی در طراحی ویلا است . بعنوان مثال برای طراحی نمای ویلایی به سبک کلاسیک ، پیشنهاد می شود که نمای ویلایی شامل حداقل سه دهانه و هر کدام از دهانه ها حداقل دارای دو نیم تا سه متر عرض باشند . در نتیجه پیشنهاد می شود برای ساخت ویلاهای که عرض بنای آنها کمتر از ٧ یا ٨ متر می باشد ؛ طراحی ویلا به سبک مدرن انتخاب بشه . البته پیاده کردن هر طرحی با هر ابعادی شدنی هستش ، بحث ما روی طراحی ویلا در سبک های مختلف به صورت کاملا اصولی و حرفه ای هستش .

خب این مسئله در متراژ پلان ویلا هم صادق هستش . یعنی اگر پلان ویلا دارای متراژ کمی هستش و نمیشه حس فراخ بودن رو انتقال داد ، پیشنهاد میشه که از طراحی ویلا مدرن استفاده بشه . به صورت خیلی عامیانه میشه گفت که طراحی ویلا به روش کلاسیک باید حس لوکس بودن ، یا به اصطلاح امروزی ها طراحی ویلا لاکچری ، رو نشون بده . به همین دلیل هستش که ساخت ویلا با متراژ پایین به روش کلاسیک ، خیلی پیشنهاد نمیشه .


کیفیت دسترسی به مصالح در زمان ساخت ویلا :

در نگاه اول شاید بشه گفت نحوه دسترسی به مصالح در زمان ساخت ویلا چه ربطی به انتخاب سبک طراحی ویلا داره ؟

برای باز کردن موضوع لازمه اشاره کنم به این مطلب که چگونگی در دسترس بودن مصالح خاص، تاثیر زیادی روی سبک طراحی ویلا خواهد داشت . به عنوان مثال طراحی و ساخت ویلا در شمال کشور ، بدلیل فاصله زیاد از معادن سنگ ، از مشکلات و سختی های زیادی در مسئله تأمین سنگ برخوردار است . قطعا سنگ به صورت تایل و دو سانتی ، به صورت محدود و با هزینه بیشتر نسبت به مبدا ، موجود هستش . اما قطعا تهیه سنگ با ضخامت های بیش از دو سانتی متر و به صورت شمش ، بسیار دشوار و هزینه بر خواهد بود . از این رو پیشنهاد می شود قبل از انتخاب سبک طراحی ویلا ، مسائل مرتبط با نحوه تهیه مصالح را بررسی کرده تا بتوان با دقت بیشتری نسبت به انتخاب سبک طراحی ویلا ، اقدام کرد .