امروزه خانه‌های با پلان باز بسیار محبوب و متداول هستند. روشنایی مناسب و نورگیر بودن این خانه‌ها و امکان چیدمان آزاتر از جمله دلایل گرایش به خانه‌های با پلان باز است.
اما چیدمان دکوراسیون در خانه‌های با پلان باز معمولاً ساده نیست. در چیدمان دکوراسیون باید به مواردی مانند تفکیک فضاها، صمیمیت و خودمانی بودن فضا به طور همزمان توجه کنید، و انجام این موارد در خانه‌های با پلان باز ممکن است به فکر و دقت بیشتری نیاز داشته باشد. در مطلب امروز راستا روش‌هایی برای چیدمان دکوراسیون در خانه‌های با پلان باز به شما معرفی می‌کنیم که به کمک آن‌ها می‌توانید چیدمان دکوراسیون بهتری در منزلتان داشته باشید.

1- وسایل و مبلمان را با فاصله از دیوارها بچینید.

در یک پلان باز بهتر است چیدمان دکوراسیون را به گونه‌ای انجام دهید که مبلمان و وسایل به دیوارها نچسبند. با ایجاد فاصله از دیوارها فضایی برای عبور و مرور به وجود می‌آید.
چیدمان دکوراسیون

2- در چیدمان دکوراسیون از فرش استفاده کنید.


زمانی که با یک فضای باز و آزاد رو به رو هستید، برای چیدمان دکوراسیون و تفکیک مناسب فضاها می‌توانید از یک فرش کمک بگیرید. چیدن وسایل و مبلمان روی فرش یا در کنار آنمی‌تواند آن فضا را جدا کرده  و به عنوان فضایی مستقل در پلان باز عمل کند. در واقع فرشمی‌تواند به نوعی سازمان دهنده فضا به حساب آید. 
چیدمان دکوراسیون

3- برخی عناصر را تکرار کنید.

تکرار برخی از عناصر در چیدمان دکوراسیون پلان باز کمک می‌کند که با وجود تفکیک فضاها، حس یکپارچگی و هماهنگی فضا حفظ شود.
به عنوان مثال در این تصویر پایه‌های مبل‌ها با لوستر و آباژور هماهنگی دارد و به نوعی تکرار شده است.


4- از یک رنگ به عنوان نقطه اتصال دکوراسیون استفاده کنید.

در یک پلان باز برای داشتن دکوراسیونی یکپارچه می‌توانید از یک رنگ خاص و جذاب در فضاهای مختلف استفاده کنید. این رنگ بهتر است از رنگ‌های خنثی نباشد و به عنوان رنگ جانبی فضا انتخاب شود.

5- به چگونگی حرکت در فضاهای داخلی توجه کنید.

یکی از اصول مهم چیدمان دکوراسیون در یک پلان باز توجه به چگونگی حرکت در فضا است. این حرکت هم فیزیکی و هم بصری است. در واقع چیدمان دکوراسیون باید به گونه‌ای انجام شود که حرکت در فضا مختل نشده و به راحتی انجام شود. همچنین طبق اصول فنگ شویی نور و هوا نیز باید به راحتی در فضای داخلی جریان داشته باشند. 

6- طراحی کف و سقف را نیز مورد توجه قرار دهید.

برای طراحی یک فضای پویا و زیبا باید علاوه بر دیوارها و مبلمان به چگونگی طراحی کف و سقف نیز توجه کنید.کف را به گونه‌ای طراحی کنید که به لحاظ بصری سنگین‌تر بوده و نقطه اتصال به زمین محسوب شود. با استفاده از فرش‌ها یا گلیم‌های با طرح و نقش‌های زیبا می‌توانید به این هدف دست یابید. سقف را نیز به کمک لوسترها و لامپ‌های جذاب به بقیه فضا متصل کنید.

7- از وسایلی با چند عملکرد بهره ببرید.

همانطور که گفته شد بهتر است در چیدمان دکوراسیون یک پلان باز وسایل را با فاصله از دیوارها قرار دهید. به همین دلیل بهتر است وسایلی را به کار گیرید که از همه طرف کاربردی وقابل استفاده بوده و در واقع چند عملکردی باشند. اگر با مشکل کمبود جا در منزل خود مواجه هستید این نوع وسایل می‌توانند در چیدمان دکوراسیون داخلی کمک قابل توجهی باشند.
چیدمان دکوراسیون