هزینه طراحی ویلا و‌ عوامل موثر بر آن

از هرچه بگذریم ؛ سخن دوست خوش تر است ! بله، هزینه طراحی ویلا چقدر است؟

شاید بشه گفت برای کسی که قصد ساخت ویلا رو داره ، در مرحله اوا باید اطلاعاتی در مورد قیمت طراحی ویلا داشته باشه . باید بگم که به سادگی نمی شه هزینه طراحی ویلا رو لیست کرد ؛ چون عوامل زیادی هستش که در قیمت طراحی ویلا تاثیر دارند . البته این عوامل به گستردگی ماسئل تاثیر گذار بر قیمت ساخت ویلا نیست ؛ ولی آنچنانی هست که نتوان قیمت ثابتی را برای هزینه طراحی ویلا برای همه پروژه ها به صورت ثابت بیان کرد . در ادامه مقاله به بررسی برخی از موارد تاثیر گذار بر قیمت طراحی ویلا می پردازیم .

در ابتدا می بایست به بخش بندی آیتم های مختلف در زمینه طراحی ویلا اشاره کرد . قیمت طراحی ویلا را می توان به بخش های طراحی داخلی ویلا که شامل طراحی پلان ویلا و جانمایی فضاها ، طراحی سقف ها و نورپردازی داخلی ویلا ، طراحی آشپزخانه ویلا ، طراحی سرویس ها ، طراحی کف ویلا و تمام مسائل مطرح در دکوراسیون داخلی ویلا می باشد ؛ طراحی نما ویلا شامل طراحی تمام قسمت های نما به همراه طراحی نورپردازی نما ویلا و طراحی محوطه ویلا که شامل محوطه سازی ویلا ، طراحی حیاط ویلا ، طراحی دیوارهای داخلی و جدار خیابان ویلا و نورپردازی محوطه ویلا است ؛ تقسیم بندی کرد .

بررسی عوامل موثر بر هزینه طراحی ویلا

سبک معماری ویلا :

طراحی ویلا مدرن و‌ یا طراحی ویلا کلاسیک ؟!

از اولین مسائل تاثیر گذار بر قیمت طراحی ویلا ، سبک معماری ویلا است . کاملا مشخص است که طراحی ویلا کلاسیک به دلیل داشتن جزئیات بیشتر و زمان بر بودن پروسه طراحی ویلا به جهت مسائل قرینه سازی و رعایت چهارچوب و اصول طراحی معماری کلاسیک ، نسبت به طراحی ویلا مدرن ، از هزینه طراحی ویلا بالاتری برخوردار می باشد . به عنوان یک پیش فرض می توان ضریبی در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر برتی هزینه طراحی ویلا به سبک کلاسیک نسبت به هزینه طراحی ویلا مدرن در نظر گرفت .

هزینه در نظر گرفته شده برای ساخت ویلا :

دیگر مسئله تاثیر گذار بر برآورد هزینه طراحی ویلا ، سطح کار تمام شده ای است که مد نظر کارفرماست . طبیعتا انتظار کارفرما از ویلای تمام شده ؛ تاثیر زیادی بر قیمت طراحی ویلا دارد . هر چه جزئیات درخواست شده از سوی کارفرما در ساخت ویلا بیشتر باشد ؛ طبیعتا هزینه طراحی ویلا هم بالاتر بوده و همچنین زمان بیشتری هم برای پروسه طراحی ویلا نیاز است .

یکی‌از عوامل موثر بر سطح انتظارات کارفرما از ویلای تمام شده ، محل قرار گیری ویلا و بحث مقایسه با ویلاهای ساخته شده در اطراف محل مورد نظر است . به عنوان مثال جزییات ساخت ویلا در پروژه ای مثل لواسان متفاوت است با پروژه ای مثل ونوش و یا پروژه ای مثل امیر دشت . با بررسی این طراحی ساختمان ویلایی که معرفی شدند ؛ متوجه تاثیر محل قرار گیری پروژه و‌نیز توقعات کارفرما از ساخت ویلا بر طراحی ویلا و پس از آن بر هزینه طراحی ویلا خواهید شد .

متراژ در نظر گرفته شده برای ساخت ویلا :

به طور قطع متراژ ساخت ویلا و یا متراژ محوطا سازی ویلا تاثیر مستقیم بر هزینه طراحی ویلا دارد . هر مقدار متراژ ساخت ویلا بیشتر باشد ؛ قیمت طراحی ویلا بر اساس متراژ زیربنا کمتر خواهد شد و طبیعتا در نقطه ای به صورت مجموع کل ، بالانس خواهد شد . به عنوان مثال اگر قیمت طراحی ویلا برای ساخت ویلا به متراژ ۲۰۰ مترمربع ،aریال باشد ؛ برای ساخت ویلا به متراژ ۱۰۰۰ مترمربع ، سه چهارم و یا حتی یک‌ دومaخواهد بود .

محل قرارگیری ویلای مورد نظر :

این مورد به قرارداد هایی مربوط می شود که علاوه بر طراحی ویلا ، نظارت بر ساخت ویلا نیز بعهده دفتر راستا باشد . طبیعتا اگر ساخت ویلا مورد نظر در نزدیکی تهران ، بعنوان مثل ساخت ویلا در کردان ، ساخت ویلا در دماوند ویا ساخت ویلا در آبسرد باشد و یا در نزدیکی پروژه های در حال ساخت دفتر راستا باشد ؛ هزینه نظارت بر ساخت ویلا نسبت به ویلاهای با لوکیشن جدید ، پایین تر خواهد بود .

خلاصه ای از بررسی هزینه طراحی ویلا :

همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره شد ؛ با توجه به ازدیاد عوامل تاثیر گذار بر قیمت طراحی ویلا ، نمیتوان عدد فیکس شده ای را برای هزینه طراحی ویلا اعلام نمود . با توجه به تجربیات و پروژه های قبل و بررسی خواست مشتریان ، می توان محدوده و رنج قیمتی برای هر کدام از آیتم های طراحی ویلا به صورت زیر تخمین زد :

  • طراحی داخلی ویلا بر اساس متراژ زیر بنای ویلا ، بین ۴۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ تومان به ازای هر مترمربع متراژ زیربنای ساخت ویلا
  • طراحی نما ویلا بر اساس متراژ سطح نمای ویلا ، بین ۳۰۰۰۰ تا ۸۰۰۰۰ تومان به ازای هر مترمربع سطح نمای ویلا
  • طراحی محوطه ویلا بر اساس متراژ محوطه ، بین ۱۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ تومان به ازای هر مترمربع سطح محوطه ویلا

همانطور که ذکر شد ؛ قیمت ها به صورت رنج‌ و محدودت قیمتی می باشد و قیمت فیکس شده پس از بررسی شرایط ویلای مورد نظر اعلام می گردد .

برای اطلاع و استعلام دقیق قیمت و همچنین بررسی شرایط پرداخت ، کارشناسان دفتر راستا از طریق تماس تلفنی با شماره شرکت و یا ارتباط واتساپی با شماره ۰۹۱۲۴۰۰۰۹۴۰ ، در خدمت شما می باشند .