بدیهی است که هر شخص تمایل دارد که در طراحی پلان ویلا یا منزل شخصیش دخیل بوده و بر تمام مراحل نظارت داشته باشد.
اگر شما نیز قصد دارید یک ویلای شخصی بسازید و در طراحی پلان ویلا به مشکل برخورده‌اید در این مطلب راستا به شما خواهیم گفت که از کجا شروع کنید و چگونه از وقوع اشتباهات رایجی که معمولاً در طراحی پلان ویلا پیش می‌آید جلوگیری کنید.
در ادامه ۵ اشتباه بزرگ که در طراحی پلان ویلا و منازل شخصی دیده می‌شود آورده شده است. با مطالعه و آگاهی از این اشتباهات احتمال تکرار آن‌ها را بسیار پایین خواهید آورد.

جهت گیری درست در طراحی پلان ویلا


 در مراحل ابتدایی طراحی پلان ویلا باید در رابطه یا جهت قرار گیری پلان تصمیم بگیرید. بهترین حالت در طراحی پلان بهره مندی از نور تمام جهات جغرافیایی می‌باشد اما اگر این امر میسر نیست سعی کنید که بیشترین استفاده را از نور جنوب ببرید، این نور به خصوص در قسمت نشیمن و پذیرایی اهمیت دارد.
اتاق خواب‌ها بهتر است نور شرق دریافت کنند. در بخش غربی نیز بالکن، راه پله یا سرویس را قرار دهید.
طراحی پلان ویلا


نوع پلان ویلا را مشخص کنید.

منظور از نوع پلان در اینجا باز بودن یا نبودن آن است. در واقع شما باید طبق علاقه، سلیقه و سبک زندگی خود و خانواده‌تان تصمیم بگیرید که به چه نوع پلانی احتیاج دارید و کدام سبک با نیازهای شما تطابق بهتری دارد.
در پلان باز تعداد دیوارها کاهش یافته و شفافیت فضا افزایش می‌یابد. اما ممکن است ترجیح شما خانه‌ای با اتاق‌ها و فضاهای کاملاً تفکیک شده باشد.

گاهی بهترین حالت در طراحی پلان ویلا ترکیبی از هر دو حالت است، وجود فضاهای باز در کنار فضاهای تفکیک شده در هر خانه‌ای لازم است و به کاربردن توامان آن‌ها آسایش و آرامش ساکنین را افزایش خواهد داد.


ورودی را درست طراحی کنید.


در طراحی پلان ویلا و اصولاً در طراحی انواع پلان‌ها محل قرارگیری ورودی و چگونگی طراحی آن بسیار مهم است.
بهتر است ورودی را در بخش جلویی ویلا طراحی کنید به گونه‌ای که به محض دیدن ساختمان قابل تشخیص باشد.
نکته دیگری که در طراحی ورودی ویلا اهمیت دارد دعوت کننده بودن آن است، به این معنی که ورودی‌هایی که گشوده و مقداری فرو رفته هستند حس دعوت کنندگی را بهتر به بیننده انتقال خواهند داد.
در بخش داخلی ویلا نیز باید توجه داشته باشید که ورودی نباید به صورت مستقیم به فضایی با کاربری مشخص باز شود.
به همین دلیل بهتر است در طراحی پلان ویلا یک پیش فضا قرار داده و تقسیم فضاها را از آنجا انجام دهید.
طراحی پلان ویلا


نقطه استراتژیکی به نام آشپزخانه!

بارها گفته شده که آشپزخانه قلب خانه است و همین گفته به تنهایی اهمیت این فضا را به خوبی مشخص می‌کند.
در طراحی پلان ویلا نه تنها محل قرار گیری آشپزخانه بلکه چگونگی اتصال و ارتباط آن به سایر بخش‌ها نیز مهم است. اشتباهی که در طراحی پلان ویلا ممکن است رخ دهد جدا کردن آشپزخانه از سایر فضاها برای داشتن آشپزخانه‌ای بزرگ‌تر است اما ارتباط درست این فضا با سایر بخش‌ها به خصوص نشیمن، ناهارخوری و فضای بازی بچه‌ها در داشتن یک پلان صحیح نقش مهمی دارد و آسایش و آرامش ساکنین ویلا را افزایش خواهد داد.
طراحی پلان ویلا


طراحی اتاق‌های خواب ویلا

در طراحی پلان ویلا حتماً تعدادی اتاق خواب خواهید داشت که ممکن است تعدادی از آن‌ها در طبقه‌ای مجزا قرار داشته باشند. در هر صورت با رعایت چند نکته ساده می‌توانید اتاق خواب‌های راحت و مناسبی داشته باشید. اولین نکته مساحت اتاق‌های خواب است، این موضوع بسته به تعداد استفاده کنندگان و میزان استفاده متفاوت خواهد بود.

نکته مهم دیگر در طراحی پلان ویلا نزدیک بودن سرویس بهداشتی به اتاق‌های خواب و یا در صورت امکان طراحی سرویس داخل اتاق خواب‌ها می‌باشد.

همچنین توجه به مسائل آکوستیکی، به خصوص اگر فرزند خردسال دارید، محیط آرام‌تری را برای شما و خانواده‌تان به ارمغان خواهد آورد.

طراحی پلان ویلا