امروزه طراحی داخلی مطب و بیمارستان‌ها نسبت به سال‌های گذشته تغییرات چشمگیری داشته و با توجه به تغییر نگاه به مسئله درمان دستخوش تحولات بسیاری شده است.

در واقع این تغییرات باعث شده‌اند که طراحی داخلی مطب و کلینیک‌های پزشکی بر مبنای آسایش و راحتی مراجعان انجام شده و فضای خشک و بی روح آن‌ها به مکانی آرامش بخش و دلپذیر تبدیل گردد.


در مطلب امروز راستا قصد داریم به برخی از مهم‌ترین نکات طراحی داخلی مطب دندانپزشکی بپردازیم که یکی از فضاهای درمانی مهم به حساب می‌آید. برای آشنایی با نکات مهم برای طراحی داخلی مطب دندانپزشکی با ما همراه باشید.

۱- استفاده از رنگ‌های روشن و توجه به نورپردازی

 واقعیت این است که دیگر زمان طراحی مطب به صورت فضایی کسالت آور و کم نور با دیوارهایی به رنگ تیره به پایان رسیده است.
در سال‌های اخیر سعی طراحان داخلی و معماران بر این بوده است که در طراحی مطب دندانپزشکی با استفاده از رنگ‌های روشن و جذاب و همچنین بهره گیری از نورپردازی مناسب و به خصوص نور طبیعی محیطی دلپذیر و آرامش بخش خلق نمایند و به این ترتیب به آرامش روانی و جسمی بیماران کمک نمایند.
طراحی داخلی مطب


۲- طراحی پلان به شکل باز

از تغییرات مهم دیگری که در طراحی داخلی مطب و مراکز درمانی به وجود آمده است می‌توان به طراحی پلان این مراکز اشاره کرد. قبلاً پلان مراکز درمانی از الگوی ثابتی پیروی می‌کردند که معمولاً به شکل خطی بودند اما در طراحی پلان بخش درمانی در مطب‌های امروزی از پلان باز استفاده می‌شود که گاها ممکن است پارتیشن‌هایی نیز در بخش‌هایی از آن به کار رود.

استفاده از پلان باز در طراحی داخلی مطب دندانپزشکی و به طور کلی در مراکز درمانی باعث می‌شود که محیط روشن‌تر و دلبازتر به نظر بیاید.۳- به کار بردن مبلمان راحت به جای مبلمان اداری

نکته دیگری که در طراحی داخلی مطب به شکل مدرن و امروزی می‌توانید به کار ببرید استفاده از مبلمان راحت و خانگی به جای ردیف صندلی‌های کنار هم است. با این کار دکوراسیون داخلی مطب دنج‌تر و خودمانی‌تر شده و امکان تعامل افراد با یکدیگر به وجود می‌آید.۴- به کار بردن آثار هنری در طراحی داخلی مطب


از موارد دیگری که می‌توانید در طراحی داخلی مطب دندانپزشکی و برای ایجاد محیطی دلپذیر و خوشایند استفاده نمایید، به کار بردن آثار هنری است. آثاری مانند تابلوهای نقاشی،عکس‌های زیبا و حتی مجسمه‌های خاص دکوراسیون داخلی مطب را گرم‌تر و صمیمی‌ترنموده و انتظار را برای مراجعان آسان‌تر می‌کند.۵- توجه به کودکان در طراحی داخلی مطب


در نظر گرفتن بخش مخصوصی برای کودکان در طراحی داخلی مطب دندانپزشکی می‌تواند از ترس‌های آن‌ها بکاهد و تجربه آن‌ها را از مراجعه به پزشک و دندانپزشک لذت بخش و شیرین کند.
در این بخش مخصوص می‌توانید از تلویزیون، بازی‌های رایانه‌ای، پازل‌ها و انواع اسباب بازی‌ها استفاده نمایید.