برای آشنایی با اصول مهم انتخاب ترکیب رنگی مناسب برای دکوراسیون داخلی منزل، که بسیاری از طراحان داخلی از آن‌ها کمک می‌گیرند، با این مطلب راستا همراه شوید.


انتخاب تم رنگی را از بزرگ‌ترین طرح و نقش موجود در وسایلتان انتخاب کنید.


اگر فرش رنگارنگی دارید یا یک اثر هنری بزرگ و زیبا در دکوراسیون داخلی منزل شما نقش مهمی ایفا می‌کند، می‌توانید تم اصلی ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی منزل جدیدتان را بر اساس آن‌ها انتخاب کنید.

برای این کار می‌توانید رنگ مورد علاقه‌تان را از میان رنگ‌های موجود در آن طرح و نقش انتخاب کرده و از آن به عنوان یکی از رنگ‌های اصلی پالت رنگی چیدمان داخلی استفاده کنید و سایر رنگ‌ها را با توجه به آن برگزینید.


دکوراسیون داخلی منزل

رنگ‌ها را از تیره به روشن کنار هم بچینید.


یکی از مهم‌ترین اصول دکوراسیون داخلی منزل در رابطه با چینش صحیح رنگ‌ها است به این ترتیب که رنگ‌های تیره را در کف، رنگ‌های میانه طیف را برای دیوارها و رنگ‌های روشن را در سقف استفاده کنید. این قاعده از طبیعت به دست آمده است: در محیط بیرونی رنگ‌های زیر پاهایمان تیره‌، رنگ‌هایی که در افق دیدمان قرار دارند (درخت‌ها، ساختمان‌ها) روشن‌تر و رنگ‌های بالای سرمان روشن‌ترین هستند.
از بخش‌های رسمی‌تر منزلتان آغاز کنید.


منظور از بخش‌های رسمی، بخش‌های غیرخصوصی و فضاهایی است که در آن‌ها از مهمانانتان پذیرایی می‌کنید، به خصوص اتاق پذیرایی و ناهارخوری. یکی از روش‌هایی که می‌توانید در انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی منزل استفاده کنید این است که ابتدا ترکیب رنگ این فضاها را انتخاب کرده سپس یکی از رنگ‌های موجود در آن ترکیب رنگی را برداشته و کمی آن را تیره‌تر یا روشن‌تر کنید و آن رنگ را در فضاهای خصوصی‌تر منزلتان نیز به کار گیرید.

با این کار هماهنگی بیشتری در ترکیب رنگی دکوراسیون داخلی منزل خواهید داشت.


چرخه رنگ را فراموش نکنید.


چرخه رنگ می‌تواند راهنمای بسیار خوبی برای انتخاب ترکیب رنگی دکوراسیون داخلی منزل باشد. همانطور که می‌دانید چرخه رنگ از سه رنگ اصلی آبی، زرد و قرمز و ترکیب این رنگ‌ها یعنی نارنجی، سبز و بنفش تشکیل شده است.

به طور خلاصه درباره استفاده از چرخه رنگ می‌توان گفت که رنگ‌های نزدیک به هم در چرخه رنگ احساس سکون و رنگ‌های روبه‌روی هم احساس سرزندگی را به فضا القا می‌کنند. بنابراین بسته به فضایی که دارید می‌توانید از آن‌ها بهره گیرید، به عنوان مثال در اتاق خواب می‌توانید از رنگ‌های آبی و سبز در کنار یکدیگر استفاده کرده و محیط آرامش‌بخشی بسازید.

دکوراسیون داخلی منزل


از قانون 60-30-10 استفاده کنید.


با استفاده از این قانون در بیشتر موارد می‌توانید فضاهای زیبایی خلق کنید. قانون 60-30-10 می‌گوید که رنگ‌های به کار رفته در هر فضا باید به سه دسته تقسیم شوند، دسته اول که رنگ غالب فضا نیز هست 60 درصد کل رنگ‌ها را شامل می‌شود، که معمولا رنگ دیوارها است، دسته دوم رنگ وسایل و مبلمان اصلی است که 30 درصد رنگ‌ها را شامل می‌شود و 10 درصد باقی‌مانده که دسته سوم می‌باشد، رنگ وسایل تزیینی موجود در آن اتاق است.

این نسبت بین رنگ‌ها باعث می‌شود که رنگ‌ها به میزان درستی با هم ترکیب شده و فضای دلپذیر و چشم‌نوازی داشته باشید.
از رنگ‌های گرم و سرد در کنار یکدیگر استفاده کنید.


به کارگیری صحیح رنگ‌های گرم و سرد در کنار یکدیگر باعث می‌شود که بتوانید حتی فضاهایی با رنگ خنثی را نیز متعادل و دلچسب کنید. به عنوان مثال اگر در اتاقی مقدار زیادی رنگ خاکستری دارید می‌توانید با افزودن مقداری عسلی فضا را از سرد بودن نجات دهید.


زیبایی و شکوه مشکی!


اضافه کردن مقداری رنگ مشکی به هر فضا باعث می‌شود بقیه رنگ‌ها بهتر دیده شوند. اگر در استفاده از رنگ مشکی مطمئن نیستید می‌توانید از وسایل دکوراتیو مشکی با اندازه‌های کوچک شروع کنید و تاثیر آن را بر فضا ببینید.
از سلیقه شخصیتان غافل نشوید.


همواره به یاد داشته باشید که اضافه کردن وسایل و رنگ‌هایی که بیانگر سلیقه و سبک زندگی خودتان هستند، از مهم‌ترین بخش‌های طراحی دکوراسیون منزلتان می‌باشد.

با این کار فضاها را از آن خود کرده و احساس راحتی بیشتری خواهید داشت.


منبع