اوایل سال 91 پس از اجرای نمای کلاسیک پروژه مسکونی ماکویی پور بهزادی و طراحی نما ساختمان مسکونی ماکویی پور شریف آبادی، زعفرانیه تبدیل شده بود به یک نقطه هدف مناسب برای دفتر راستا. شاخص بودن پروژه ماکویی پور بهزادی به دلیل قرار گیری در یکی از چهارراه های پر رفت و آمد زعفرانیه و همچنین انجام کار ساختمان ماکویی پور شریف آبادی به روش پکیج، یعنی انجام طراحی نما، تامین سنگ پروژه و اجرای نما، باعث شده بود تا در زمان جلسه معارفه با سازندگان منطقه، حرفی برای گفتن داشته باشیم. از نقاط مثبت مجموعه در همان سال های اول فعالیت، تکیه بر تخصص اجرای نما بودش و طراحی نما پروژه اداری پسیان هم به دلیل داشتن همین نکته مثبت، جذب دفتر راستا شد.
در ابتدا مشخصاتی از پروژه رو خدمتتون ارائه می کنیم.
موقعیت قرار گیری ملک به صورت شمالی هستش و بر خیابان پسیان در منطقه زعفرانیه واقع شده است. یکی از جاذبه های قوی برای اینکه گرفتن طراحی نما پروژه پسیان به امری واجب برای دفتر راستا تبدیل بشه، موقعیت قرار گیری پروژه بودش؛ چون دقیقا بر خیابان پسیان، یعنی یکی از 2 راه خروجی محله زعفرانیه، هستش و نزدیکی اون به خیابان ولیعصر و چراغ قرمز طولانی ولیعصر، باعث شده که تمام ماشین هایی که از اون منطقه عبور میکنن، یک توقف نسبتا طولانی روبروی ساختمان داشته باشند. در نتیجه انجام دادن طراحی نما و اجرای نما پروژه، می تونست یک تابلوی کار خوبی برای دفتر راستا باشه.سایت پلانمتراژ تقریبی ملک، 600 متر مربع است که از سه طرف در مجاورت همسایه و یک طرف بر خیابان پسیان است. همانطور که در نقشه ریز هم مشخص است؛ این ملک هیچ زاویه قائمه ای ندارد و از هر جهت قناص می باشد.
پلان بامکانسپت طراحی معماری این پروژه به صورت اداری می باشد . ریز فضاهای پروژه به صورت زیر است:
طبقه منفی 2 شامل فضاهایی همچون:
- سالن اجتماعات با دو سالن مجزا برای خانم ها و آقایان با امکانات سرویس های بهداشتی جداگانه برای خانم ها و آقایان، اتاق تعویض لباس، اتاق مدیریت و آبدارخانه
- موتورخانه
- انباری ها

طراحی پلان

طبقه منفی 1 شامل فضاهایی همچون:
- سالن ورزشی به همراه رختکن و سرویس
- واحد سرایداری
- انباری ها
- 12 واحد پارکینگ

طراحی پلان 1-

طبقه همکف شامل فضاهایی همچون:
- لابی اصلی ساختمان با امکانات فضای نشیمن، میز لابی من، اتاق پذیرایی و آبدارخانه
- فضای نشیمن باز
- سرویس بهداشتی
- 7 واحد پارکینگ

طراحی پلان همکف


طبقات 1 تا 5 شامل 15 واحد با طراحی پلان اداری به متراژ 103، 113 و 169 متر مربعی

طراحی پلان اداری طبقات

و بام شامل روف گاردن، نشیمن، آبدارخانه، باربیکیو و ... می باشد.


تا این جای مقاله یک معرفی کلی نسبت به ساختمان اداری پسیان داشتیم که در ادامه به روند فعالیت ها و خدمات ارائه شده توسط دفتر راستا در این پروژه می پردازیم.


طراحی نما پاسیو و اجرای نما پاسیو :
در طراحی پلان پروژه پسیان، به لحاظ موقعیت شمالی ملک و سه واحدی بودن پلان، نیاز به تعبیه سه پاسیو بوده است. پاسیوی شمالی با دو وجه نما، پاسیوی غربی با سه وجه نما و پاسیوی شرقی نیز با سه وجه نما، پاسیوهای ساختمان پسیان می باشند. طراحی نما و اجرای نمای پاسیو ها به عهده دفتر راستا بوده است. متریال انتخاب شده برای اجرای نمای پاسیو، سنگ تراورتن کرم بود. دلیل این انتخاب محصور بودن پاسیوی شرقی توسط همسایه و نیاز به داشتن فضایی روشن برای هرچه بهتر نوردهی به فضاهای تعبیه شده در طراحی پلان بوده است.
به دلیل محدود بودن فضای سنگکاری و عدم رعایت عقب نشینی بدنه پاسیو برای تامین فضای مناسب سنگکاری در زمان طراحی نقشه های فاز دو، مجبور بودیم به صورت کاملا فشرده، جزئیات طراحی نمای پاسیو را در نظر بگیریم. همانطور که در جزئیات مقطع در نظر گرفته شده مشخص است، تمامی جزئیات با سنگ 2 سانتی و به صورت تو و بیرون کردن با فارسی بر و ایجاد نبش و نر سنگ، انجام شده است.
مقطع سنگکاری پاسیو

در طراحی نما پاسیو های ساختمان پسیان، سعی شده با استفاده از شیار و ایجاد سایه، بتوانیم تقسیم بندی های مناسبی در طراحی نما ایجاد نماییم. همچنین ایجاد فارسی بر در نبش ها و بند کشی آن با رزین همرنگ سنگ، باعث شده تا در نظر بیننده، کار به صورت شمش به نظر آید که همین نکته زیبایی نمای پاسیو ها را دوچندان کرده است.اجرای نمای پاسیو

جزئیات نصب سنگ به روش دوغابی، یعنی همان روش سنتی در نظر گرفته شده است. تمامی سنگ های با عرض بیش از 7 سانتی متر اسکوپ شده و طرز قرار گیری سنگ ها در پلان به نحوی است که تا حد امکان، تمامی قطعات از یک سمت در داخل کار درگیر باشند و مانع حرکت پلاک سنگ شود.اجرای نمای پاسیو

در تمامی جزئیاتی که از نر سنگ به عنوان یک خط در طراحی نما استفاده شده است، ابتدا پلاک سنگ نر سابی شده و پس از آن در جای خود نصب شده است. این کار توسط عدسی ساب انجام می شود. فریم پنجره ها دارای قاب باطله با ابعاد 40 در 80 بوده که سنگکاری نما به فریم فلزی ختم شده است.اجرای نمای پاسیو


همانطور که پیشتر نیز توضیح داده شد؛ سنگ در نظر گرفته شده برای اجرای نمای پاسیوی ساختمان پسیان، تراورتن کرم بی موج از معدن دره بخاری می باشد. این سنگ به صورت اره بر، با ضخامت 18 میلی متر به صورت کالیبره و بدون پخت کوره می باشد.اجرای نمای پاسیو

به دلیل استقامت بیشتر، تمیز کاری راحت تر و رفع مشکل جداشدگی سنگ از دوغاب در سطوح افقی نما، فلاشینگ پنجره ها و لبه دست انداز بام از جنس ورق فلزی به ضخامت 3 میلیمتر و رنگ کوره ای در نظر گرفته شده است.اجرای نمای پاسیو

در ادامه نظر شما را به مراحل مختلف اجرای نمای پاسیو های ساختمان پسیان جلب می نماییم.
اجرای نمای پاسیو                                                                                  یه رگی نمای پاسیو


اجرای نمای پاسیو                                                                                      یه رگی نمای پاسیو


اجرای نمای پاسیو                                                                                 مقطع سنگکاری پاسیو


اجرای نمای پاسیو                                                                                   اجرای نمای پاسیو
 

اجرای نمای پاسیو                                                                                اجرای نمای پاسیو


اجرای نمای پاسیو                                                                                    اجرای نمای پاسیو


اجرای نمای پاسیو                                                                                   اجرای نمای پاسیو


اجرای نمای پاسیو                                                                                 اجرای نمای پاسیو


اجرای نمای پاسیو                                                                                 اجرای نمای پاسیو


اجرای نمای پاسیو                                                                                  اجرای نمای پاسیو


اجرای نمای پاسیو                                                                                 اجرای نمای پاسیو
طراحی نما ساختمان اداری پسیان:

طراحی نما ساختمان اداری پسیان به صورت کلاسیک انجام شده است. لازم به توضیح است که طراحی نما این پروژه در ابتدای کار انجام شده بود. دفتر راستا در مرحله تیغه چینی وارد این پروژه شده است و با تایید پیشنهاد دفتر راستا مبنی بر طراحی مجدد نما، طراحی نما نهایتا توسط دفتر راستا صورت گرفت.
از عوامل تاثیر گذار بر چگونگی طراحی نما این پروژه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- کاربری اداری ساختمان:
اداری بودن ساختمان مورد نظر محدودیت هایی از لحاظ عدم استفاده از المان های با جزئیات زیاد و منبت کاری شده بر سر راه ما گذاشته بود. پر واضح است که طراحی نمای کلاسیک برای ساختمان های اداری می بایست با یک ریتم آرام و بدون استفاده از جزئیات ریز انجام شود.
- وجود شکست های پلان به دلیل قناص بودن ملک:
وجود دو شکست در پلان به دلیل ایجاد سطح اشغال بیشتر، باعث شد تا نکته مثبتی در طراحی نما شود و با طراحی مقطعی قوی برای باند های افقی، موقعیت مناسبی برای بهره بردن از نبش کردن باندها به وجود آید و در نتیجه آن را به یکی از شاخصه های بصری نما تبدیل کند.
- عقب نشینی همسایه ها نسبت به ساختمان:
عقب نشینی همسایه های هر دو طرف ساختمان، غرب ساختمان به دلیل مجاورت با پست برق و شرق ساختمان به دلیل عقب بودن سطح اشغال ساختمان در حال ساخت، باعث شده تا طراحی نما در سه بعد انجام شود و یکی از مهم ترین شاخصه های طراحی نما ساختمان پسیان، دید بصری ساختمان در جهت عبور و مرور خیابان پسیان و هم جهت مخالف آن باشد.


روند طراحی نما در پروژه طراحی نما ساختمان اداری پسیان:

همانطور که در بخش عوامل تاثیر گذار بر چگونگی طراحی نما در این پروژه توضیح داده شد؛ وجود شکست های پلان باعث شد تا با طراحی مقاطع ضخیم در باند های افقی، تقسیم بندی های افقی موثری را در طراحی نما به وجود آوریم.
تقسیم بندی های افقی در طراحی نما این پروژه به این صورت بوده است که نما را به طبقات اول و دوم، دوم و سوم و چهارم، پنجم و بام تقسیم کرده است. طبقات همکف و اول نیز به وسیله یک کتیبه از هم جدا شده اند. تصویر زیر تقسیم بندی افقی در طراحی نما پروژه اداری پسیان را نشان می دهد.

طراحی نما و تقسیم بندی افقیهمانطور که در تصویر زیر مشخص است؛ جزئیات باند های افقی در طراحی نما این پروژه، حجیم در نظر گرفته شده است. بیشتر قسمت های باند به صورت شمش طراحی شده که ترکیب آن با سنگ 2 سانتی، حجم سازی مناسبی را ایجاد کرده است. در طراحی نما پروژه پسیان، دو تیپ باند در نظر گرفته شده است. باند روی طبقه اول اداری که به وسیله دندون موشی کمی پرکارتر و باندهای طبقات 4 و 5 بدون دندون موشی که کمی کم کار تر به نظر می رسند.


در تصاویر زیر مقطع باند های در نظر گرفته شده در طراحی نما پسیان رو مشاهده می کنید که در ادامه جزئیات اجرایی نیز توضیح داده خواهد شد.

طراحی نما - باند اولجزئیات باند اول

طراحی نما - باند 4 و 5جزئیات باند 4 و 5
در تقسیم بندی عمودی در طراحی نما این پروژه، سطح نما به سه قسمت تقسیم شده است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، با استفاده از چهار ستون، سطح نما به سه قسمت اصلی تقسیم شده است. نکته مثبت در طراحی نما این پروژه، این مسئله است که وجود شکست های روی نما، باعث جلوگیری از دیده شدن عدم تقارن در نما شده است.

طراحی نما - تقسیم بندی ستون ها
در تصویر زیر به وضوح مشخص است که در طراحی مقطع ستون بیشتر از سنگ 2 سانتی استفاده شده است. با پس و پیش کردن سنگ ها در مقطع، تکنیک سایه به خوبی اجرا شده شده است. همچنین در طراحی مقطع ستون در طراحی نما این پروژه، از نبش به جای فارسی بر استفاده شده است. برای تنوع در کار و جلوگیری از باکس بودن بیش از حد نبش ها، از شمش با مقطع دایره مقعر نیز استفاده شده است.

طراحی نما - مقطع ستون  ادامه این مقاله در دست تهیه می باشد و در اسرع وقت به روز رسانی می شود.