طراحی ویلا به لحاظ طیف کارفرما، به نسبت متفاوت است با دیگر آیتم های طراحی، به نحوی که مخاطب و کارفرمای طراحی ویلا ، معمولا افرادی هستند که ساختمان مورد نظر را برای استفاده شخصی خود می خواهند. از این رو در طراحی ویلا ، یکی از نکات حائز اهمیت، شخصی سازی طرح و عملکرد پروژه طبق خواسته ها و نیاز های کارفرما است. مسائلی از قبیل اقلیم و آب و هوا، زاویه تابش خورشید، میزان و نحوه دید ساختمان های مجاور به ویلای مورد نظر، چگونگی ابعاد و وسعت زمین و محوطه ای ویلا در آن قرار می گیرد، سبک طراحی ویلای درخواست شده از سوی کارفرما، متراژ مورد نیاز کارفرما برای ساخت و خیلی از مسائل دیگر، تاثیر مستقیم بر چگونگی طراحی ویلا دارد. از آن جا که فلسفه وجودی ویلا ، مکانی برای استراحت و گذراندن اوقات فراغت دور از هیا هو و شلوغی شهر های بزرگ است؛ دفتر راستا می کوشد تا در ابتدا به نیازهای واقعی بهره بردارن نهایی بپردازد و در نهایت با شخصی سازی طرح مطابق با خواسته ها و نیاز استفاده کنندگان، مناسب ترین طراحی ویلا را برای پروژه مورد نظر انجام دهد.

به تعریف دفتر راستا، ویلا مکانی است برای زندگی که در آن به تمامی نیازهای سکونت، فکر شده است. طراحی جزء به جزء تمام اجزای میلا از مشخصات یک طراحی ویلای مناسب است. بدین معنی که در زمان طراحی ویلا، طراح می بایست خود را در جایگاه استفاده کننده قرار دهد تا بتواند طرح خود را مطابق با توقعات بهره بردار انجام دهد.

از موارد مطرح در طراحی ویلا می توان به طراحی پلان ویلایی،طراحی داخلی ویلا، طراحی دکوراسیون داخلی ویلا ، طراحی نمای ویلا، طراحی محوطه ویلا، طراحی فضای ورزشی ویلا و ... اشاره کرد.

از نکات بارز طراحی ویلا، طراحی مکانی با گنجاندن حداکثر امکانات می باشد. از دیگر فلسفه های موجود در طراحی ویلا، طراحی مکانی است که بر خلاف آپارتمان سازی، محیط سکونت و فضای سبز، ارتباط تنگاتنگی باهم داشته باشد. به این نحو که در جانمایی، این دو فضا بهم گره خورده باشند.

از دیگر تفاوت های طراحی ویلا و طراحی آپارتمان می توان به به این نکته اشاره کرد که در طراحی ویلا، نگاه ویژه ای به طراحی ارتفاعی نیز باید داشته باشیم. به این معنی که همانطور که در طراحی پلان به تقسیم بندی فضاها در سطح به صورت ویژه می پردازیم؛ در طراحی ویلا علاوه بر پرداختن به طراحی پلان و تقسیم بندی های افقی، می بایست تقسیم بندی های ارتفاعی را نیز در نظر بگیریم. اختلاف ارتفاع در کف طبقات، تفاوت در ارتفاع فضاها، تفاوت در شیب سقف ها، گنجاندن فضاهای خاص در نیم طبقه، طراحی استخر به صورت معلق در طبقات، ارتباط مستقیم بین فضاهای نشمین و ورزشی در ارتفاع طبقات و ... ، مواردی است که می توان در طراحی ویلا به صورت ارتفاعی در نظر گرفت تا بتوان طراحی ویلا را متمایز از طراحی کلیشه ای آپارتمان کرد.

همانند دیگر طراحی های معماری، طراحی ویلا را نیز می توان به دو روش طراحی ویلا کلاسیک و طراحی ویلا مدرن انجام داد. بسته به خواست کارفرما و نیز شرایط مکانی که ویلا در آن قرار گرفته است؛ انتخاب سبک از میان طراحی ویلا کلاسیک و طراحی ویلا مدرن انجام می شود. به طور قطع انتخاب سبک طراحی ویلا بسیارمهم تر از سبک طراحی معماری برای دیگر آیتم های ساختمانی است. دلیل این موضوع این است که با توجه به نحوه زندگی در ویلا، بهره بردار با جزء جزء ویلا ارتباط برقرار می کند و از نزدیک در تعامل با بنای ویلا می باشد. به عنوان مثال نزدیکی استفاده کننده به نمای ساختمان در ویلا خیلی بیشتر از افرادی است که در یک مجموعه آپارتمانی زندگی می کنند. بدین سبب دقت در انتخاب نوع طراحی ویلا، امری بسیار مهم و تاثیر گذار بر نحوه زندگی در ویلا می باشد.

طراحی پلان ویلا و یا طراحی پلان ویلایی، از تاثیر گذار ترین بخش های طراحی ویلا بر ویلا نشینی است. این بخش از طراحی ویلا، مستقیما به نوع استفاده بهره بردار مربوط می شود. فصلی یا دائمی بودن استفاده از ویلا، نوع فرهنگ بهره برداران، تعداد افرادی که به عنوان یک خانواده قصد استفاده از ویلا را دارند، شرایط آب و هوایی منطقه ای که ویلا در آن قرار گرفته است و پاره از مسائل دیگر، مولفه هایی است که مستقیما بر نوع طراحی پلان ویلایی تاثیر می گذارد. نشیمن خصوصی با ویوی مناسب، فضای نهار خوری متناسب با متراژ ویلا، تعبیه آشپزخانه کثیف، طراحی پله داخلی برای دسترسی به طبقات، اتاق های مستر، تراس و ... ، تنها بخشی از امکاناتی است که باید در طراحی پلان ویلا در نظر گرفته شود. لازم به توضیح است که در ابتدا نوع سبک طراحی ویلا، طراحی ویلای کلاسیک و طراحی ویلای مدرن، نقشه راه طراحی پلان ویلایی را مشخص می کند.

از دیگر بخش های مهم در طراحی ویلا، طراحی محوطه ویلا است. شاید بتوان گفت از عمده تفاوت های ویلا نشینی با آپارتمان نشینی، استفاده از محوطه ویلا و گذراندن بخش زیادی از زندگی در محوطه ساختمان است. فضای سبز با کاربری های مختلف، مسیر های پیاده روی، آلاچیق، آبنما، نشیمن روباز، فضای بازی، فضای پارک ماشین و ... ، از جمله امکاناتی است که باید در طراحی ویلا در نظر گرفته شود. جانمایی امکانات محوطه ویلا و نیز نوع و ارتفاع درختان داخل محوطه باید به گونه ای باشد که از داخل ویلا، ویوی مناسبی نسبت به محوطه ویلا داشته باشد. نوع سبک طراحی ویلا، تعیین کننده جزئیات نازک کاری بدنه های حیاط و همچنین دیوار جدار خیابان ویلا می باشد.