منظور از خانه یا ویلای دوبلکس، خانه‌ای است که در دو طبقه ساخته شده اما هر دو طبقه بخشی از یک خانه یا ویلا به حساب می‌آیند.

در واقع در طراحی ویلای دوبلکس فضاهای مورد نیاز در دو طبقه طراحی و جاگذاری می‌شوند و به وسیله راه‌پله یا آسانسور به یکدیگر مرتبط می‌شوند. در یک ویلای دوبلکس بخشی از پلان به جای سطح در ارتفاع طراحی می‌شود.

در این مطلب راستا قصد داریم به نکاتی بپردازیم که در طراحی ویلای دوبلکس اهمیت دارند. این نکات هم برای معماران و طراحان و هم برای کارفرمایان می‌توانند مفید باشند. اگر قصد طراحی ویلای دوبلکس یا یک آپارتمان دوبلکس را دارید با ما همراه باشید.

مانند طراحی هر بنایی در طراحی ویلای دوبلکس نیز ابتدا باید فضاهای مورد نیاز مشخص شده و مساحت هر یک به دقت محاسبه گردد. بهتر است در آغاز کار لیستی از فضاهای مورد نیاز تهیه نمایید. بهتر است لیست فضاها در طراحی ویلای دوبلکس به کمک کارفرما و کاربران فضا تکمیل شود.

این لیست احتمالا شامل فضاهایی مانند: نشیمن، آشپزخانه، سرویس بهداشتی، اتاق خواب، ناهارخوری و . . . می‌شود.

مساحت فضاها را با توجه به تعداد کاربران و میزان استفاده از آن‌ها و همچنین استانداردهای ابعاد و اندازه انسانی تعیین نمایید. مساحت کل ویلا نیز متاثر از زمین موجود بوده و با توجه به آن مشخص می‌گردد.

پیش از آغاز طراحی بد نیست به انواع ویلاهای دوبلکس و پلان آن‌ها نیز نگاهی بیندازید. با این کار و دیدن نمونه‌های اجرا شده از ویلاهای دوبلکس می‌توانید ایده‌های زیادی برای طراحی ویلای دوبلکس خود گردآوری کنید.

لازم به ذکر است که منظور از ایده گرفتن به کار بردن عین به عین همان طرح‌ها در کارتان نیست بلکه به این معنی است که راه‌حل‌های به کار رفته در هر طرح را بررسی و تحلیل کنید و سعی کنید راه‌حل مناسبی برای طرح خود بیابید.

طراحی ویلای دوبلکس

پس از آنکه فضاهای مورد نیاز طراحی ویلای دوبلکس را مشخص کردید، باید چگونگی ارتباط این فضاها را با یکدیگر مشخص نمایید. سیرکولاسیون یا همان چگونگی ارتباط فضاها با یکدیگر یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی فضاها به حساب می‌آید. اگر سیرکولاسیون به درستی طراحی نشود امکان هدر رفتن فضاها به وجود می‌آید در حالی که طراحی درست سیرکولاسیون با استفاده درست از تمام مساحت موجود، فضاها را عملکردی‌تر می‌کند.

در طراحی ویلای دوبلکس علاوه بر طراحی سیرکولاسیون هر طبقه باید به چگونگی ارتباط دو طبقه نیز فکر کنید و محل قرارگیری راه‌پله را به دقت انتخاب نمایید.

راه‌پله باید در محلی قرار گیرد که مزاحم سایر عملکردها نباشد، از طرف دیگر دسترسی به آن باید راحت باشد و ارتفاع و کف پله‌ها نیز به خوبی و با ابعاد و اندازه‌های صحیح طراحی شوند.بهتر است پیش از طراحی پلان با چند دیاگرام ساده ارتباط بین فضاها و محل قرارگیری هر بخش را مشخص نمایید. با این کار می‌توانید در رابطه با شکل درست پلان بهتر تصمیم بگیرید و تغییرات لازم را پیش از آغاز ترسیم پلان اعمال نمایید.

پس از قطعی شدن فضاها، ابعاد و اندازه و سیرکولاسیون پلان یک خطه ویلای دوبلکس را بکشید و در صورتی که کارفرما با طرح موافقت نمود پلان دو خطه و اجرایی را ترسیم نمایید.

در ادامه تصاویری از چند ویلای دوبلکس مشاهده می‌کنید که به خوبی طراحی و اجرا شده‌اند.

طراحی ویلای دوبلکس