طراحی محوطه ویلا و به طور کلی طراحی محوطه مبحث بسیار دوست‌داشتنی و جذابی برای بیشتر معماران و دفاتر طراحی به حساب می‌آید. از طرفی به دلیل اینکه در ویلاها و باغ‌ویلاها فضای بیرونی بسیار مورد استفاده است، طراحی محوطه ویلا به اندازه طراحی ساختمان ویلا اهمیت دارد.

در مطلب امروز راستا به بررسی یک نمونه جذاب طراحی محوطه ویلا می‌پردازیم که طراح آن از ایده‌های متنوعی برای دلپذیرتر شدن بیشتر محوطه استفاده کرده است. با ما همراه باشید.

این ویلا در ایالت کالیفرنیا کشور آمریکا واقع شده است و محوطه آن به گونه‌ای طراحی شده که امکان انجام فعالیت‌های مختلفی مانند استراحت، صرف غذا و یا ورزش کردن را برای ساکنان فراهم می‌کند.

در مرکز این محوطه ویلا یک راه چوبی ساخته شده است که اندکی از محیط اطرافش بلندتر بوده و در وسط آن فضای زیبایی برای نشستن طراحی شده است که در مرکز آن نیز یک آتشدان کوچک قرار دارد.

طراحی محوطه ویلا

این فضای مرکزی محیط دلپذیری برای نشستن و گپ زدن اعضای خانواده فراهم کرده است.

در بخش دیگری از محوطه ویلا مسیر پیاده‌روی زیبایی طراحی شده است. این مسیر که با قاب‌های چوبی مشخص شده است در شب به کمک لامپ‌های آویز روشن می‌شود.در طراحی محوطه ویلا به یک باغچه کوچک نیز فکر شده و فضایی برای آن در نظر گرفته شده است که این فضا با حصاری فلزی از سایر بخش‌ها جدا شده است. در این باغچه کوچک انواع سبزیجات و گیاهان پرورش داده می‌شود و برخی از آن‌ها مصرف خانگی ساکنان را تامین می‌کنند.

محوطه ویلا

در بخش دیگری از محوطه ویلا یک در فلزی مدور قرار دارد که در فضای پشت آن محلی خصوصی‌تر و دنج‌تر برای استراحت و نشستن طراحی شده است که در صورت تمایل می‌توان با بستن در دایره‌ای شکل، دید را محدود کرده و به استراحت پرداخت.در نزدیکی این فضای نشستن محلی نیز به صرف غذا اختصاص دارد. یک میز گرد هشت نفره در این بخش قرار گرفته است. میز غذاخوری در محلی واقع شده است که دید خوبی به باغ و محوطه اطراف داشته باشد. روشنایی بخش غذاخوری به کمک یک لوستر مدرن تامین می‌شود که از بالا بر میز می‌تابد.در کنار ویلا یک استخر نیز طراحی شده است که در روزهای گرم سال مورد استفاده ساکنان قرار می‌گیرد. در کنار استخر نیز محلی برای نشستن طراحی شده است. در واقع این بخش به کمک یک ست مبل راحتی به محلی برای نشستن اختصاص یافته و به فضایی راحت برای استراحت، نشستن و گذراندن روزهای تابستان اختصاص یافته است. تخت‌هایی نیز برای آفتاب گرفتن در کناره استخر وجود دارد.در بخش دیگری از محوطه ویلا فضایی برای گردهمایی‌های خودمانی‌تر وجود دارد که با دیواره‌ای از سایر بخش‌ها جدا شده است. این دیواره با گیاهان رونده پوشیده شده و در وسط آن نیز آبنمایی وجود دارد که بر طراوت و سرزندگی محیط می‌افزاید.در مجموع می‌توان گفت که این طراحی محوطه ویلا به دلیل ایجاد فضاهای متنوع و متعدد که امکانات مختلفی برای ساکنان ایجاد می‌کند، قابل توجه است و نمونه خوبی برای الگو گرفتن در طراحی محوطه ویلا به حساب می‌آید.