ممکن است فکر کنید طراحی باغ و محوطه سازی ویلا قاعده و قانون خاصی ندارد و هر شخص به دلخواه خود اقدام به طراحی و محوطه سازی ویلا و منزل شخصیش می‌نماید.

البته که این مسئله تا حد زیادی تحت تأثیر سلیقه شخصی است اما چند اصل اساسی در محوطه سازی ویلا وجود دارد که رعایت کردن آن‌ها به طراحی و ساخت باغ و محوطه‌ای زیباتر و دلپذیرتر کمک می‌کنند.

در ادامه این مطلب راستا به مرور این چند اصل مهم در محوطه سازی ویلا می‌پردازیم.
محوطه سازی ویلا


۱- ابعاد مناسب را در نظر داشته باشید.


ریشه واژه باغ به واژه‌ها و مفاهیم حصار و محصوریت می‌رسد، به همین دلیل مهم است که درمحوطه سازی ویلا ابعاد را به گونه‌ای در نظر بگیرید که حس محصوریت به افراد حاضر در فضا القا شود.

مطابق این اصل که از مطالعات و تحقیقات روان شناسی رفتاری به دست آمده است  اگر بین عرض و طول فضا نسبت یک به سه وجود داشته باشد احساس امنیت و محصوریت به وجود می‌آید.
این اصل در تفکیک فضاها نیز به کار می‌رود، به این معنی که اگر بخواهیم در یک فضا دو عملکرد مختلف داشته باشیم بهتر است طول و عرض‌ها را با نسبتی نزدیک به یک به سه جدا کنیم. با این کار حس دو محیط جدا و مستقل بهتر به وجود می‌آید.
محوطه سازی ویلا


۲- خطوط راهنما را دنبال کنید.

خطوط راهنما در واقعیت دیده نمی‌شوند و خطوطی ذهنی هستند که از عناصر موجود در فضا به دست می‌آیند. این عناصر شامل ساختمان ویلا، درختان، حوض یا استخر موجود در محوطه یا هر عنصر دیگری که در محوطه سازی ویلا استفاده می‌شود، می‌باشد.
این خطوط را می‌توان با اتصال عناصر مختلف یا امتداد دادن خطوط آن‌ها روی سایت پلان به دست آورد، سپس با استفاده از آن‌ها جایگاه باغچه‌ها و مسیرهای پیاده وماشین رو را مشخص کرد.
خطوط راهنما در واقع به ایجاد نظم و سازماندهی هر چه بهتر محوطه و همچنین هماهنگی بیشتر بین عناصر مختلف موجود در باغ به خصوص هماهنگی بین ساختمان اصلی و محوطه کمک می‌کنند.
محوطه سازی ویلا


۳- طراحی باغچه‌ها


 از آنجایی که در محوطه سازی ویلا و طراحی باغ‌ها، درختان و گل‌ها ازمهم‌ترین عناصر هستند بهتر است به چگونگی کاشت و چینش آن‌ها دقت شود.
یکی از نکاتی که در این زمینه باید رعایت شود طرح کلی باغچه‌ها است به این صورت که پیش از شروع به ساخت تعداد، محل قرارگیری و ابعاد آن‌ها را تعیین کنید.
نکته دیگر چگونگی کاشت و ترتیب قرارگیری درختان و گل‌ها است، در این مورد بهتر است به ترتیب اندازه عمل کنید: ابتدا درختان، سپس بوته‌ها و در پایان گل‌ها را بکارید، این ترتیب کاشت باعث ایجاد نظم بصری شده و باغچه‌ها منظم به نظر خواهند رسید.
همچنین می‌توانید یکی از باغچه‌ها را به کاشت سبزیجات مصرفی خود اختصاص دهید.
محوطه سازی ویلا


۴- آلاچیق را فراموش نکنید.

ویلاها خانه‌هایی هستند که معمولاً در روزهای پایانی هفته یا تعطیلات استفاده می‌شوند، به همین دلیل افزودن امکانات هر چه بیشتر و ساخت فضاهای متنوع‌تر ویلاها را به محیطی  جذاب‌تر و دلچسب تر تبدیل خواهد کرد. یکی از عناصری که می‌توانید در محوطه سازی ویلا به فضا بیفزایید آلاچیق است. 
آلاچیق‌ها انواع مختلفی دارند و بسته به آب و هوای منطقه و زمان استفاده می‌توانند مسقف یا بدون سقف و حتی با دیوار ساخته شوند.
در اقلیم‌های سردتر می‌توان از شومینه یا بخاری نیز در آلاچیق‌ها استفاده کرد. در رابطه با محل مناسب قرارگیری آلاچیق توجه داشته باشید که این فضا بهتر است در میان باغ و با مقداری فاصله از ساختمان اصلی ساخته شود.

برای راحتی بیشتر مسیرهای دسترسی به آلاچیق را به گونه‌ای تنظیم کنید که دسترسی به آشپزخانه راحت باشد. پیش از ساخت آلاچیق امکان قرار دادن اجاق گاز یا باربکیو در آلاچیق را نیز بررسی کنید.
محوطه سازی ویلا