دکوراسیون فضاها و اتاق‌های کوچک می‌تواند دردسرساز بوده و حتی ماهرترین متخصصان طراحی داخلی را نیز به چالش بکشاند.

برای دکوراسیون و چیدمان اتاق کوچک یا آپارتمان کوچکتان احتمالا ساعت‌ها در اینترتت جستجو کرده و تصاویری یافته‌اید اما زمانی که قصد عملی کردن آن‌ ایده‌ها را دارید خواهید دید که کار چیدمان اتاق کوچک آنقدرها هم ساده پیش نخواهد رفت.

اما ناامید نشوید در این مطلب راستا به نکات کلیدی و به درد بخوری برای چیدمان اتاق کوچک پرداخته‌ایم که به شما کمک خواهند کرد فضاهای کوچک را به بهترین شکل سر و سامان دهید. پس با ما همراه باشید.


1-در اتاق‌های با عرض کم چه کار کنیم؟


اگر اتاق مورد نظر شما مستطیل شکل است و عرض کمتری دارد، بهتر است روی طول اتاق مانور دهید و از دیوارهای آن بیشترین استفاده را ببرید.

یکی از ایده‌هایی که برای چیدمان اتاق کوچک و راهرو مانند وجود دارد استفاده از قفسه‌ها است. به این منظور می‌توانید قفسه‌های سرتاسری طراحی و اجرا کنید که با کتاب‌ها و وسایل تزیینی پر شده‌اند.

ایده دیگری که در دکوراسیون این فضاها می‌توانید به کار ببرید استفاده از آثار نقاشی و تابلوهای بزرگ است. در فضاهای با عرض کم و طول زیاد اگر از مبلمان و وسایل زیادی استفاده کنید، خطر شلوغ و نامرتب به نظر رسیدن اتاق بالا می‌رود. اما استفاده از وسایل کم نیز به بی‌روح شدن فضا منجر می‌شود. بنابراین بهتر است به کمک تابلوها و آثار هنری زیبا فضای خود را طراحی کنید.
2-مبلمان بزرگ یا کوچک؟


یکی از سوال‌های مهمی که در چیدمان اتاق کوچک و طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک وجود دارد در رابطه با ابعاد و اندازه مبلمان و وسایل است. آیا در فضاهای کوچک حتما باید از مبلمان و وسایل کوچک استفاده کرد؟

پاسخ این سوال به میزان زیادی به نوع فضا بستگی دارد، در برخی از فضاها مبلمان کوچک بهتر بوده و در برخی از اتاق‌های کوچک می‌توان با قرار دادن یک مبل یا وسیله بزرگ فضای بهتری خلق کرد.

ممکن است فکر کنید که یک مبل بزرگ در چیدمان اتاق کوچک نامتناسب خواهد بود اما باید به این نکته توجه کنید که تعداد زیادی مبل و وسیله کوچک ممکن است به شلوغ شدن فضا بی‌انجامد و اینجاست که یک وسیله بزرگ علاوه بر اینکه به چیدمان بهتر کمک خواهد کرد می‌تواند یک نقطه کانونی نیز به حساب بیاید.

3-وسایل را سازماندهی کنید.


برای سازماندهی وسایل و داشتن بهترین چیدمان در اتاق کوچک لازم است که به فضایی برای سازماندهی فکر کنید. این فضا می‌تواند یک کمد دیواری بزرگ یا قفسه‌های متعدد باشد. همچنین بهتر است از وسایلی استفاده کنید که چند عملکرد مختلف داشته باشند و به این ترتیب چیدمان اتاق کوچک خود را سامان بخشید.
4-از وسایل باریک و ظریف به وفور استفاده کنید.


در طراحی دکوراسیون و چیدمان اتاق کوچک بهتر است تا حد امکان از وسایل ظریف و باریک استفاده کنید. این نکته شامل وسایلی مانند میزها، قفسه‌ها، لوسترها و صندلی‌ها می‌شود.

وسایل ظریف و باریک فضا را به لحاظ بصری سبک‌تر کرده و باعث روشن‌تر به نظر رسیدن فضا خواهند شد و این همان چیزی است که در طراحی دکوراسیون و چیدمان اتاق کوچک به دنبال آن هستیم.

چیدمان اتاق کوچک