در مطالب قبلی راستا به اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی پرداخته‌ایم.

نورپردازی هر فضا بر چگونگی درک ما از آن فضا اثر گذاشته و جو حاکم بر آن محیط را تعیین می‌کند. نورپردازی مناسب می‌تواند یک دکوراسیون معمولی را به یک محیط دلپذیر تبدیل نماید و از طرف دیگر یک نورپردازی نامناسب می‌تواند اتاقی زیبا را به محیطی دلگیر تبدیل کند.

در مطلب امروز راستا قصد داریم ایده‌هایی برای نورپردازی اتاق نشیمن معرفی کنیم که می‌توانید از آن‌ها برای نورپردازی هر چه بهتر منزل خود استفاده کنید.


1-استفاده از آویزهای سقفی در نورپردازی اتاق نشیمن


بیشتر خانه‌ها و آپارتمان‌ها امروزی پلان باز دارند و نشیمن و ناهارخوری آن‌ها در یک فضای یکپارچه کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. به همین دلیل نورپردازی اتاق نشیمن معمولا همراه با ناهارخوری انجام می‌گیرد.

از آنجایی که ناهارخوری به نورپردازی جداگانه‌ای نیاز دارد می‌توانید با استفاده از چند آویز سقفی که بر روی میز ناهارخوری نصب شده‌اند نور مناسب و کافی این فضا را تامین نمایید.

نورپردازی اتاق نشیمن


2- قرینه‌سازی در نورپردازی اتاق نشیمن


قرینه‌سازی در معماری، دکوراسیون و طراحی داخلی به وفور استفاده می‌شود و در برخی فضاها به زیباتر شدن محیط کمک می‌کند. از روش قرینه‌سازی علاوه بر چینش مبلمان و وسایل می‌توان در نورپردازی نیز استفاده کرد.

برای این کار می‌توانید از دو آباژور مشابه در دو طرف اتاق نشیمن استفاده کنید یا در دو گوشه یکی از دیوارها دو لامپ مشابه نصب کنید.

نورپردازی اتاق نشیمن


3- نورپردازی لایه‌ای را از یاد نبرید.


تمام طراحان داخلی برای نورپردازی هر فضا از روش لایه‌ای استفاده می‌کنند. در این روش باید چند منبع نور مختلف و متفاوت در فضای مورد نظر کار کنید.

در نورپردازی لایه‌ای معمولا از چند منبع نور استفاده می‌شود که شامل یک منبع نور گسترده، یک منبع نور نقطه‌ای و یک منبع نور پیش زمینه می‌باشد.

با استفاده از نورپردازی لایه‌ای می‌توانید میزان نور را با توجه به زمان تنظیم کرده و یا بر بخش‌های خاصی از دکوراسیون اتاق نشیمن تاکید کنید.
4- تبدیل نورپردازی به نقطه کانونی دکوراسیون اتاق نشیمن


یکی از روش‌های مناسب در نورپردازی اتاق نشیمن استفاده از یک لوستر زیبا و چشمگیر به عنوان نقطه کانونی اتاق نشیمن است.

در این روش لوستر شما علاوه بر تامین نور اتاق، نقش نقطه کانونی دکوراسیون را نیز ایفا می‌کند.
5- استفاده از آباژورها در نورپردازی اتاق نشیمن


آباژورها و نورهای زمینی حس دنج و خودمانی بودن فضا را افزایش داده و محیط را گرم‌تر و صمیمی‌تر می‌کنند. آباژورهای پایه بلند یا رومیزی در اتاق نشیمن می‌توانند در گوشه‌های اتاق قرار گیرند یا در کنار مبل اصلی واقع شوند.

این روش نورپردازی فضای مناسبی برای کتاب خواندن یا نوشتن در نیمه‌شب‌ها فراهم می‌نماید و با خاموش کردن منبع نور اصلی نیز می‌توان همچنان از فضای اتاق نشیمن استفاده کرد.
6- نورهای کار شده در دیوار


یکی از روش‌های نسبتا جدید و مدرن نورپردازی اتاق نشیمن استفاده از نورهایی است که داخل دیوارها کار شده‌اند.

نورها و لامپ‌های سقفی در همه جا وجود دارند و می‌توان گفت به کلیشه نورپردازی تبدیل شده‌اند بنابراین اگر تمایل دارید نورپردازی منزلتان خاص و متفاوت باشد می‌توانید از روش نورپردازی دیواری استفاده کنید.