در فصول پاییز و زمستان داشتن یک شومینه در دکوراسیون داخلی از بهترین اتفاقات ممکن است. با طولانی‌تر شدن شب‌ها و سردتر شدن هوا داشتن یک شومینه در دکوراسیون داخلی منزلتان ضروری‌تر به نظر می‌رسد.


مشکلی که در مورد اکثر شومینه‌ها وجود دارد جاگیر بودن آن‌ها است که آن هم با یک طرح شومینه مینیمال و کوچک قابل حل است.

اگر به دنبال طرح شومینه مینیمال و جمع و جوری برای افزودن به دکوراسیون داخلی منزلتان هستید مطلب امروز راستا را از دست ندهید. در ادامه 4 طرح شومینه زیبا و مینیمال را برای شما گردآوری کرده‌ایم.


1- شومینه‌های سفید یا به رنگ روشن


الف) ساخت شومینه روی کف اتاق یا نزدیک به کف این حسن را دارد که قسمت بالایی دیوار آزاد شده و می‌توانید از آن برای نصب انواع تابلوهای نقاشی و عکاسی استفاده نمایید.

از طرف دیگر این طرح شومینه حس صمیمیت و دنج بودن فضا را نیز افزایش می‌دهد.

طرح شومینه


ب) استفاده از رنگ‌های روشن و به خصوص سفید حس سبکی را نیز بیشتر کرده و برای منازل کوچک مناسب‌تر هستند.

طرح شومینه


2- شومینه‌های مشکی یا به رنگ تیره


در منازل و فضاهای بزرگ‌تر می‌توانید از طرح شومینه مینیمال مشکی یا تیره رنگ استفاده نمایید.

رنگ‌های تیره می‌توانند فضا را گرم‌تر و صمیمی‌تر جلوه دهند و از این نظر با کارکرد شومینه که گرما بخشیدن است نیز هماهنگ هستند.

در خانه‌های پر نور و روشن می‌توانید با ساخت یک شومینه تیره تضاد جالبی در دکوراسیون داخلی به وجود آورید و به این ترتیب شومینه را به نقطه کانونی تبدیل نمایید.

طرح شومینه


3- شومینه‌های شیشه‌ای


استفاده از شومینه‌های شیشه‌ای اخیرا بسیار مورد توجه قرار گرفته است و به خصوص در ویلاها و آپارتمان‌های بزرگ استفاده می‌شود. استفاده از شومینه‌های شیشه‌ای در فضاهای کوچک نیز به دلیل شفافیت و سبکی بصری کاربرد دارد.

طرح شومینه شیشه‌ای به دلیل زیبایی خاصی که دارد قابلیت استفاده به عنوان نقطه کانونی دکوراسیون داخلی را دارد. همچنین این طرح اگر در میانه فضا کار شود می‌تواند دو فضای متفاوت را به یکدیگر متصل کرده و بین آن‌ها ارتباط برقرار کند.
4- شومینه‌های ترکیبی


استفاده از چند متریال و یا چند رنگ در طراحی شومینه می‌تواند در فضاهای مختلف بسیار کاربردی و جذاب باشد.

از این روش می‌توان برای جلوگیری از یکنواخت شدن دکوراسیون داخلی استفاده کرد.

نمونه‌های زیر به توضیح بهتر این مطلب کمک می‌کنند.


در این تصویر مشاهده می‌کنید که سادگی و روشنی فضا به کمک یک شومینه تیره‌تر به تعادل رسیده است.
در این نمونه دکوراسیون داخلی از چند متریال و رنگ مختلف در طرح دیوار شومینه استفاده شده است که علاوه بر چند منظوره و کاربردی شدن دیوار جذابیت بصری آن را نیز افزایش داده است.

نور کار شده در پشت دیواره کاذب نیز علاوه بر آرامش‌بخش کردن فضا، زیبایی خاصی نیز به این طرح افزوده است.
در این فضا نیز به کمک یک طرح شومینه که در آن از چند رنگ و چند متریال مختلف استفاده شده است دکوراسیون داخلی به نسبت تیره اتاق تعدیل شده و در عین حال یک ترکیب منسجم و هماهنگ بصری نیز به وجود آمده است.