بازسازی ساختمان از جمله اقدامات متداول در جریان استفاده از ساختمان ها است. بسته به نوع بازسازی ساختمان مورد نظر، این موضوع یکی از پرکاربرد ترین آیتم هایی است که افراد برای بهتر کردن شرایط محل زندگی خود انجام می دهند. از یک نقاشی ساده تا تغییر اساسی بنیادی ترین بخش های یک ساختمان را می توان بازسازی ساختمان نامید. بازسازی ساختمان به معنی تعمیر، تغییر و یا بهبود یک یا چند جزء از ساختمان محل زندگی و یا کار می باشد که منجر به تغییر وضعیت استفاده از آن مکان می شود. بازسازی ساختمان به دلیل نقل مکان به جایی جدید، بازسازی ساختمان به جهت خرید و فروش ملک و بازسازی ساختمان به صورت فصلی (فرارسیدن عید نوروز و یا تابستان)، از عمده دلایل بازسازی ساختمان می باشد. طراحی داخلی، طراحی دکوراسیون داخلی، جزئیات اجرایی مناسب با فضای بازسازی ساختمان و در برخی موارد، طراحی نما نیز از جمله موارد مطرح در بحث بازسازی ساختمان و بازسازی نما ی ساختمان می باشد. دفتر راستا با تکیه بر تجارب متعدد در زمینه های اشاره شده، توانسته خدمات مهندسی ساخت و معماری مرتبط با بازسازی ساختمان را به خوبی ارائه دهد. در ادامه نظر شما به مطالب مطرح در بازسازی ساختمان جلب می نماییم.

امروزه با توجه به قیمت بالای ملک کلنگی، سختگیری های شهرداری برای اخذ جواز و هزینه های بالای ساخت و ساز، بازسازی ساختمان یک مورد جدانشدنی از زندگی شهرنشینی شده است. در موضوع بازسازی ساختمان، بخش های قابل بحث زیادی وجود دارد که در اینجا به اختصار به توضیح پاره ای از موضوعات در بازسازی ساختمان، بازسازی خانه، بازسازی آپارتمان و ... می پردازیم.

دلیل بازسازی ساختمان:

در ابتدا می پردازیم به دلیل بازسازی ساختمان. هدف از بازسازی ساختمان می تواند در دو دسته کلی بازسازی ساختمان به قصد تعمیرات و بازسازی ساختمان به قصد نوسازی قرار گیرد. به دلیل یالا رفتن سن بنا، مواردی همچون گرفتگی و پوسیدگی لوله های تاسیساتی، از آب بندی افتادن محیط های خیس و بام، ایجاد ترک در فضاهای داخلی ساختمان و نما به دلیل نشست ساختمان و ... به وجود می آید که حل این چنین مشکلات را می توان در دسته بازسازی ساختمان به قصد تعمیرات قرار داد. از موارد بازسازی ساختمان به قصد نوسازی می توان به تغییر کاربری واحد، اضافه نمودن فضاهای جدید به ساختمان، تغییر در پلان ساختمان، تغییر در نمای ساختمان، استفاده از متریال های جدید، نو شدن ساختمان مورد نظر و ... اشاره کرد. در ادامه بیشتر به مسائل مطرح در بازسازی ساختمان به قصد نوسازی می پردازیم.

زمان بازسازی ساختمان:

بحث زمان در بازسازی ساختمان همیشه یکی از پر چالش ترین مسائل مطرح است. از عمده دلایل این موضوع می توان به پیش آمدن آیتم های از قبل پیش بینی نشده و نیز ضعف طراحی و برنامه ریزی اجرایی اشاره کرد. در مواردی که سن ساختمان بالا باشد؛ ممکن است در حین اجرا مواردی پیش آید که از قبل در برنامه اجرایی دیده نشده باشد و باعث به وجود آمدن تاخیر در برنامه بازسازی ساختمان شود. در باب طراحی معماری برای بازسازی ساختمان نیز باید این نکته را در نظر گرفت که می بایست قبل از شروع به تخریب و هر نوع کاری، ابتدا کل کار طراحی شده و پس از تهیه تصاویر سه بعدی و تامین نظر کارفرما و نیز ارائه برنامه زمان بندی و اجرایی، اقدام به شروع کار صورت گیرد. مرور این نکته خالی از لطف نیست که امروزه با ورود تکنولوژی متریال های نوین، در زمان بازسازی ساختمان صرفه جویی شده و می توان تا حد زیادی، زمان اجرای کار بازسازی را تقلیل داد.

هزینه بازسازی ساختمان:

هزینه بازسازی ساختمان موردی است که نمیتوان برای آن حدی قائل شد. تعداد آیتم های کاری، انتخاب نوع متریال مورد استفاده، تکنولوژی اجرا، چگونگی فضا و مکان ساختمان مورد نظر، محدودیت زمان و ... ، از مسائلی است که به طور مستقیم بر هزینه بازسازی ساختمان تاثیر می گذارد. دفتر راستا این ادعا را دارد که با طراحی دقیق می تواند برآوردی منطقی و با تقریبی مناسب، از هزینه های بازسازی ساختمان ارائه نماید. وجود متریال های متنوع با هزینه های تهیه و اجرای بسیار متفاوت، بیشترین تاثیر را بر هزینه بازسازی ساختمان دارد.

کاربری در بازسازی ساختمان:

یکی از نکات مهمی که در بازسازی ساختمان باید به آن توجه کرد و در اصل پایه ای برای طراحی در بازسازی ساختمان می باشد؛ کاربری ساختمان مورد نظر است. بازسازی ساختمان مسکونی، بازسازی ساختمان اداری، بازسازی تجاری، بازسازی مطب، بازسازی محل کار، بازسازی رستوران، بازسازی خانه، بازسازی آپارتمان، بازسازی ویلا، بازسازی نما و بسیاری از موارد دیگر از جمله کاربری های طرح در بازسازی ساختمان می باشد. طبیعی است که بازسازی هر کدام از موارد فوق نیاز به طراحی، پلان و برنامه ریزی اجرایی مختص به خود را دارد. دفتر راستا با سابقه طراحی و اجرای فضاهای مختلف در انواع کاربری ها، ارائه دهنده تخصصی خدمات بازسازی ساختمان با کاربری های مختلف می باشد.

اجزای بازسازی ساختمان:

اجزایی که می بایست در بازسازی ساختمان در نظر گرفت شامل این موارد است: برداشت فضای مورد نظر بازسازی ساختمان، طراحی پلان در بازسازی ساختمان، طراحی نما در بازسازی ساختمان و بازسازی نما، طراحی داخلی بازسازی ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی بازسازی ساختمان، تهیه تصاویر سه بعدی از طرح های بازسازی ساختمان، تهیه نقشه های اجرایی بازسازی ساختمان، برآورد مالی و تهیه برنامه پرداخت ها در بازسازی ساختمان، تهیه برنامه زمانبندی اجرای بازسازی ساختمان، تهیه مصالح و تجهیزات لازم در بازسازی ساختمان، تامین اکیپ اجرایی بازسازی ساختمان، مدیریت و نظارت بر اجرای بازسازی ساختمان، چیدمان داخلی واحد پس از بازسازی ساختمان و ... .