طراحی ویلا مدرن یا طراحی ویلا کلاسیک ؟

شاید بشهگفت انتخاب سبک معماری ویلا ، از سخت ترین مسائل پیش روی مالکان در زمینه ساخت ویلا باشه . انتخاب طراحی ویلا مدرن یا طراحی ویلا کلاسیک ، اولین قدم در پروسه طراحی ویلا بشمار میرود. ما در این مقاله سعی بر آن داریم تا با مقایسه این دو سبک در معماری ویلا ، انتخاب توسط مالکان را آسان تر کنیم .

برای بررسی این دو سبک ، می بایست از منظر های مختلف به آن نگاه . از جمله هزینه در نظر گرفته شده برای طراحی ویلا و پس از آن ساخت ویلا ، موقعیت قرارگیری ویلا ، متراژ ویلا ، تعداد طبقات ویلا و نکته اصلی ، قصد از ساخت ویلا . با بررسی هرکدام از این موارد و تعیین تاثیر آن بر سبک طراحی ویلا ، پاسخ به این سوال که طراحی ویلا مدرن مناسب تر است برای ساخت ویلا مورد نظر و یا طراحی ویلا کلاسیک ، آسان می شود .


هزینه :


اثر گذار ترین مورد بر انتخاب سبک طراحی ویلا ، هزینه در نظر گرفته شده برای ساخت ویلا است . به عنوان یک نکته کلیدی باید در نظر داشت که ساخت ویلا با سبک کلاسیک دارای محدودیت حداقل هزینه است . در مقابل ساخت ویلا به سبک مدرن ، از رنج قیمتی باز تری بهره می برد . به زبان ساده ، ساخت ویلا کلاسیک با هزینه پایین به هیچ عنوان دلچسب نبوده و نتیجه آن نه برای استفاده شخصی و نه برای فروش مناسب نمی باشد . در مقابل سبک طراحی ویلا مدرن آنچنانی است که برای برنامه ریزی های با محدودیت بودجه نیز مناسب است .

به عنوان مثال به طراحی ویلا انجام شده در تصاویر زیر دقت کنین. اولین طراحی ویلا مربوط به طراحی ویلا یک پروژه به صورت کلاسیک و با بودجه پایین می باشد .
طراحی ویلا کلاسیکهمانطور که در تصویر مشاهده میکنین ، به علت محدودیت بودجه در ساخت ویلا ، جزییات انجام شده در طراحی ویلا ، به هیچ عنوان به درستی انجام نشده است.

تصویر زیر نیز طراحی ویلا به صورت کلاسیک و اما بدون محدودیت بودجه در ساخت ویلا است .طراحی ویلا کلاسیک


پر واضح است که ساخت ویلا در این پروژه کاملا با طراحی ویلا انجام شده مطابقت دارد و نتیجه کار نیز به صورت واضح این نکته را در بر دارد.

در تصویر زیر ، به بررسی طراحی ویلا به سبک مدرن اشاره کرده این که تا حد امکان ، در مرحله ساخت ویلا ، محدودیت های مالی وجود داشته است .طراحی ویلا مدرن


در تصویر زیر نیز نمونه ای از طراحی ویلا به سبک مدرن رو داریم که میشه گفت محدودیتی از نظر هزینه ساخت ویلا نداشته است.
طراحی ویلا مدرن


همانطور که از بررسی طراحی ویلا های ارائه شده نیز مشخص است، تفاوت میان سبک کلاسیک در طراحی ویلا و سبک مدرن در طراحی ویلا ، بین پروژه های با محدودیت هزینه و بدون محدودیت هزینه ، بسیار تفاوت است . به این معنی که در طراحی ویلا کلاسیک ، هزینه ساخت ویلا تاثیر بشدت بیشتری بر ویلا تمام شده نسبت به طراحی ویلا مدرن دارد . به این معنا که ساخت ویلا به روش مدرن با هزینه پایین و یا هزینه بالا، تفاوت چندانی را در ویلای ساخته شده ایجاد نمی کند. ولی در روش طراحی ویلا کلاسیک ، تمام شده ویلا با محدودیت هزینه نسبت به تمام شده ویلا بدون محدودیت هزینه، تفاوت بسیاری خواهد داشت. پس نتیجتا پیشنهاد می شود در صورت وجود محدودیت در هزینه ساخت ویلا ، سبک طراحی ویلای مدرن را انتخاب نمایید.

به طور قطع دفتر راستا با توجه به شرایط محل قرارگیری ویلای مورد نظر، در ابتدای پروسه طراحی ویلا ، برآوردی از هزینه ساخت ویلا ارائه می دهد که کارفرما با توجه به بودجه مورد نظر بتواند به صورت اصولی اقدام به انتخاب سبک طراحی ویلا مورد نظر ، نماید .

در ادامه می توانید بررسی پروژه طراحی ویلا مدرن ونوش ، یکی از نمونه کار های طراحی ویلا توسط دفتر راستا با هزینه ساخت ویلا متوسط رو به بالا، رو مشاهده کنید .زمان :


راس دیگر از مثلث مدیریت پروژه (هزینه ، زمان ، کیفیت) در طراحی معماری ، بحث زمان می باشد . در ادامه با بررسی زمان در ساخت ویلا ، به بررسی عاملی مهم در انتخاب سبک طراحی ویلا می پردازیم .

از دیگر مسائل تاثیر گذار بر پروسه طراحی ویلا ، موضوع زمان است . منظور از زمان در طراحی ویلا ، محدودیت های زمان در زمان ساخت ویلا است . به این معنی که هر چه زمان ساخت ویلا محدود تر باشد ، طراحی ویلا می بایست به سمت طراحی با جزییات کمتر میل پیدا کند که به زبان ساده می توان گفت از مشخصه های طراحی ویلا به روش کلاسیک ، داشتن زمان کافی در مرحله ساخت ویلا است . یعنی هر چه زمان ساخت ویلا محدود تر باشد، طراحی ویلا باید سمت طراحی ویلا مدرن حرکت کند .


به عنوان نمونه طراحی نمای ویلا در پروژه طراحی ویلا امیردشت را ملاحظه نمایید .طراحی ویلا کلاسیک


قطعا پروسه اجرای نمای ویلایی در این پروژه ، که شامل مراحل آهنکشی ، زیر ساخت نورپردازی ، تهیه سنگ به ابعاد شمش ، انجام پروسه ابزار زنی و حجاری سنگ با دست و دستگاه ، اجرای قسمت های سنگی در نمای ویلا ، اجرای قسمت های سیمانی در نمای ویلایی و در آخر نصب تجهیزات نور پردازی می باشد ، به مراتب از زمان بیشتری برخوردار است نسبت به ساخت ویلا به روش مدرن .

همانند نکته ای که در بخش هزینه به آن اشاره شد ، در صورت وجود محدودیت زمانی در ساخت ویلا ، پیشنهاد می شود سبک معماری طراحی ویلا ، به صورت مدرن انتخاب شود تا بتوان با توجه به جزییات اجرایی کمتر ، ساخت ویلا رو در زمان مورد انتظار به پایان رساند.


کیفیت :


مورد آخر از مثلث مدیریت پروژه که می بایست در انتخاب سبک معماری در همه پروژه ها ، از جمله طراحی ویلا ، به آن اشاره کرد؛ کیفیت می باشد . کیفیت در طراحی و ساخت ویلا از منظر های متفاوتی قابل بررسی هستش ، اما در اینجا منظور ما کیفیت در ساخت ویلا می باشد . به این معنی که انتظار کارفرما از کیفیت ویلای تمام شده در چه سطحی می باشد .

به مانند بحث هزینه و زمان در طراحی ویلا ، برای مورد کیفیت در ساخت ویلا نیز می توان به این شکل موضوع را مطرح نمود : هر چه انتظار کارفرما و یا بهره بردار از کیفیت ساخت نسبت به هزینه های انجام شده بالاتر باشد ؛ طبیعتاً سبک طراحی ویلا باید به طراحی ویلا مدرن سوق پیدا کند . شاید این سوال پیش بیاد که خب کیفیت بالاتر یعنی طراحی ویلا مدرن؟

جواب این سوال خیر هستش. یکبار دیگه جواب رو بدقت بررسی کنیم . در جواب به این مورد اشاره شده : نسبت به هزینه های انجام شده . منظور چیست؟ منظور این است که اگر با یک هزینه ثابت ( بعنوان مثال هزینه ساخت ویلا رو به نسبت زیر بنا ، عددی در حدود متری ٨ میلیون تومان در نظر بگیریم) بخوایم ببینیم کیفیت تمام شده کدام سبک از طراحی ویلا بیشتر خواهد شد ، قطعا جواب طراحی ویلا مدرن می باشد .

برای مثال یه پروژه رو باهم بررسی میکنیم .

مثلاً یه زمین ویلایی داریم به متراژ ٣۵٠ متر مربع که میخوایم ۴۵ درصد اون رو زیر ساخت ببریم. تعداد طبقاتی که مدنظر داریم ؛ دو و نیم طبقه هستش . شامل یک طبقه سالن و آشپزخانه، یک طبقه اتاق خواب ها و یک طبقه هم شامل شاه نشین، فضای بازی و تراس . به این ترتیب متراژ ساخت ویلا میشه در حدود ۴٠٠ مترمربع. خب اگر هزینه ساخت ویلا رو حدود متری ٨ میلیون در نظر بگیریم (این عدد برای ساخت ویلا با هزینه متوسط رو به بالا هستش که دقیق اون بعد از طراحی ویلا برآورد میشه) ، هزینه کل ساخت ویلا عددی در حدود سه میلیارد و دویست میلیون تومان میشه . نتیجه بحث کیفیت این رو میگه که اگر حداکثرهزینه ساخت ویلا رو همین ٣.٢٠٠.٠٠٠.٠٠٠ تومان در نظر بگیریم ، اگر طراحی ویلا مدرن رو انتخاب کنیم ، به مراتب یک ویلای با کیفیت تر نسبت به انتخاب سبک کلاسیک خواهیم داشت .

به عنوان نمونه میتونین تاثیر انتخاب سبک طراحی ویلا در کیفیت ساخت ویلا رو تو پروژه طراحی ویلا لواسان مشاهده کنین .

قطعا موارد بسیار دیگری هستن که تاثیر زیادی روی انتخاب سبک طراحی ویلا دارن که در سری بعدی مقالات مربوط به سبک طراحی ویلا ، به اونها اشاره میکنیم .

دفتر راستا با توجه به شرایط خاص هر مشتری و ارائه مشاوره دقیق در این زمینه ، شما در انتخاب سبک طراحی ویلا راهنمایی خواهد کرد .

برای اطلاع و استعلام دقیق قیمت و همچنین بررسی شرایط پرداخت ، کارشناسان دفتر راستا از طریق تماس تلفنی با شماره شرکت و یا ارتباط واتساپی با شماره ۰۹۱۲۴۰۰۰۹۴۰ ، در خدمت شما می باشند .