از آنجایی که ساکنان یک خانه یا ویلای کوچک ممکن است با مشکلات زیادی از جمله کمبود فضا، شلوغی، نبود خلوت فردی و بسیاری مشکلات دیگر رو به رو شوند قصد داریم در این مطلب راستا به ارائه ترفندهایی برای بزرگ‌تر به نظر رسیدن خانه یا ویلای کوچک بپردازیم. با ما همراه باشید.
توجه داشته باشید که زمانی که صحبت از بزرگ‌تر به نظر رسیدن یک خانه یا ویلای کوچک می‌شود فقط بخش‌های داخلی مد نظر نیست و می‌توان بر روی بزرگ‌تر به نظر رسیدن حجم بیرونی نیز کار کرد و ما در این مطلب سعی داریم که به هر دو مطلب بپردازیم.

معجزه رنگ‌ها

 رنگ به عنوان یکی از عناصر اصلی هر فضا می‌تواند در کوچک یا بزرگ به نظر رسیدن آن فضا نقش مهمی ایفا کند. حتماً می دانید که رنگ‌های روشن باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضا می‌شوند و رنگ‌های تیره نیز فضاها را کوچک‌تر نشان می‌دهند.

اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که در واقع به کار بردن صحیح رنگ‌های تیره و روشن در کنار یکدیگر و ایجاد عمق و خطای دید باعث بزرگ‌تر شدن خانه یا ویلای کوچک شما خواهد شد.

این موضوع هم در فضای داخلی و هم در نمای خارجی خانه صدق می‌کند.
ویلای کوچک


گسترده کردن دید عمودی 

یکی دیگر از روش‌های بزرگ‌تر به نظر رسیدن یک خانه یا ویلای کوچک گسترده‌تر کردن فضاهای افقی یا عمودی است.
اگر زمین کمی برای ساخت ویلا در اختیار دارید و متراژ شما محدود است می‌توانید با بلندتر کردن ارتفاع سقف باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن ویلای کوچک خود شوید. البته این نکته در صورتی کاربرد دارد که ویلا هنوز ساخته نشده باشد.
اما در صورتی که ویلا ساخته شده و آماده است می‌توانید از ترفندهای دیگری به این منظور استفاده کنید، به عنوان مثال پرده‌ها را از قسمت بالاتری بیاویزید یا پنجره‌های بلندتری نصب کنید این کار سبب می‌شود که نگاه‌ها به سمت بالا متمایل شده و کوچک بودن فضا کمتر به چشم آید.

نور طبیعی یا غیر طبیعی!

 هر چه ویلای کوچک شما نور طبیعی بیشتری دریافت کند روشن‌تر شده و در نتیجه بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. بنابراین قرار دادن پنجره‌های بزرگ و دریافت نور در تمام فضاها باید از اولویت‌های طراحی ویلای کوچک شما باشد. در صورتی که میزان بهره مندی شما از نور طبیعی زیاد نیست باید با قرار دادن منابع نوری مناسب فضا را روشن‌تر کنید.
استفاده از آینه‌ها نیز در بخش‌های مختلف خانه در این زمینه بسیار مفید خواهد بود.
ویلای کوچک


آنچه در مورد مبلمان باید بدانید.

در فضای داخلی یک ویلای کوچک چگونگی انتخاب مبلمان اهمیتی دو چندان می‌یابد. چندین نکته در این زمینه وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید فضای بزرگ‌تری داشته باشید.

اولین نکته این است که باید توجه کنید که از مبلمان با اندازه مناسب استفاده کنید این موضوع باعث می‌شود که راه‌های حرکتی باز بوده و عبور و مرور به راحتی صورت پذیرد.
نکته بعدی استفاده از لوازمی با چند عملکرد مختلف است، به عنوان مثال مبلی که در قسمت پایه‌ها قفسه‌ای برای قرار دادن کتاب دارد یا میزهای تاشو از این نوع مبلمان هستند. 


ترفند دیگری که در این زمینه می‌توانید به کار گیرید انتخاب رنگ لوازم بزرگ‌تر یا حداقل تعدادی از وسایل همرنگ یا نزدیک به رنگ دیوارها است، با به کارگیری این ترفند مرز بین وسایل و دیوارها تقریباً حذف شده و خانه یا ویلای کوچک شما وسیع‌تر و بزرگ‌تر به نظر خواهد رسید.

به عنوان نکته پایانی باید گفت که سعی کنید تا حد امکان مبل‌های بزرگ‌تر و وسایل حجیم‌تر را نزدیک به دیوارها قرار دهید که فضای بیشتری در اختیار داشته باشید. از طرف دیگر توجه کنید که لوازم خیلی بلند می‌توانند باعث کوتاه‌تر به نظر رسیدن سقف شوند بنابراین بهتر است تا حد امکان از به کار بردن آن‌ها در ویلای کوچک شخصیتان خودداری کنید.