اتاق پذیرایی یا نشیمن فضایی است که افراد خانواده بیشتر زمانی که با هم هستند را در آنجا می‌گذرانند و به همین دلیل اهمیت زیادی دارد.


در این مطلب راستا نکاتی را در مورد دکوراسیون داخلی پذیرایی با هم مرور خواهیم کرد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید اتاق پذیرایی منزلتان را به فضایی دلپذیر و مناسب تبدیل کنید.


1- مسئله‌ای به نام رنگ!


رنگ‌هایی که در دکوراسیون داخلی پذیرایی استفاده می‌کنید بر خلق و خوی افرادی که از آن مکان استفاده می‌کنند تاثیر می‌گذارند، این موضوع در مورد مهمانانتان نیز صدق می‌کند.

رنگ‌ها می‌توانند به گونه‌ای انتخاب شوند که محیطی آرام خلق کنند یا به گونه‌ای باشند که هیجان را القا کنند. حسی که رنگ‌ها در فضا به وجود می‌آورند بسته به گرم یا سرد بودن و همچنین میزان تیرگی و روشنی متفاوت است.

در انتخاب رنگ‌های دکوراسیون داخلی پذیرایی توجه داشته باشید که باید به شیک و رسمی بودن فضا کمک کنند، همچنین در ترکیب رنگ‌ها به گونه‌ای عمل کنید که در نهایت فضایی متعادل داشته باشید.

دکوراسیون داخلی پذیرایی


2- دیوارها و سقف را پرداخت کنید.


دیوارهای اتاق پذیرایی معمولا به دقت کار شده و جزییات بیشتری نسبت به سایر اتاق‌ها دارند. برای اینکه فضای اتاق پذیرایی شما گرم و صمیمی باشد پوشش‌هایی برای دیوارها و سقف انتخاب کنید که نشانگر سلیقه و شخصیت خودتان باشند.

برای دیوارها می‌توانید از رنگ‌ها یا کاغذدیواری‌های مختلف یا ترکیبی از این‌ها استفاده کنید.

دکوراسیون داخلی پذیرایی


3- پوشش کف را به دقت انتخاب کنید.


با توجه به اینکه اتاق پذیرایی فضایی عمومی است، بهتر است برای کف آن پوششی را انتخاب کنید که راحت و زیبا باشد و جلوه خاصی به دکوراسیون داخلی پذیرایی منزلتان بدهد.

اگر رنگ مبلمان استفاده شده در دکوراسیون داخلی پذیرایی شما از رنگ‌های خنثی است بهتر است رنگ پوشش کف را از رنگ‌های قوی و پرمایه انتخاب کنید اما اگر مبلمان و وسایلتان پر از رنگ و طرح است، با انتخاب پوششی خنثی و ساده دکوراسیون داخلی پذیرایی را متعادل کنید.

دکوراسیون داخلی پذیرایی

برای پوشش کف اتاق پذیرایی می‌توانید از انواع کف‌پوش‌ها اعم از سرامیک یا پارکت (یا حتی به صورت ترکیبی) استفاده کنید و با توجه به سایر وسایل فرش‌ها و گلیم‌های مناسبی نیز به کار برید.

دکوراسیون داخلی پذیرایی


4- چینش درست مبلمان


همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد اتاق پذیرایی فضایی عمومی و جمعی است، به همین دلیل مهم است که در هنگام چینش مبلمان به این موضوع توجه داشته باشید.


در واقع در چینش مبلمان دکوراسیون داخلی پذیرایی باید به گونه‌ای عمل کنید که امکان گفتگو و تعامل افراد به حداکثر برسد و این امر به راحتی انجام گیرد.


بهتر است مبل‌ها و صندلی‌ها را از دیوار فاصله داشته باشند و رو به یکدیگر قرار گیرند.


اگر اتاق نشیمن شما بزرگ است می‌توانید آن را به دو بخش تقسیم کرده و در هر قسمت فضایی برای گفتگو و در کنار هم بودن ایجاد نمایید.

دکوراسیون داخلی پذیرایی


هنگامی که تعداد مهمان‌هایتان زیاد است می‌توانید از تعدادی صندلی‌ و اتومن‌ استفاده کنید و فضایی گرم و صمیمی داشته باشید.

دکوراسیون داخلی پذیرایی


5- چقدر نور برای اتاق پذیرایی لازم است؟


روشنایی و نورپردازی اتاق نشمین باید به گونه‌ای باشد که به آرامش و آسایش فضا کمک کند. در نورپردازی اتاق نشیمن بهتر است از چند لایه نوری استفاده کنید و منابع نور را به گونه‌ای قرار دهید که میزان روشنایی به طور مناسبی در کل اتاق تقسیم شود.

استفاده از نورهای زمینی و آباژورها احساس آرامش را در فضا بیشتر کرده و به دلیل زاویه تابشی که دارند افراد را به نشستن دعوت می‌کنند. به همین دلیل استفاده از یک یا دو آباژور در دکوراسیون داخلی پذیرایی در کنار سایر منابع نوری توصیه می‌شود.


منبع