در بخش اول این مطلب به 5 نکته مهم در دکوراسیون داخلی پذیرایی پرداختیم و با اصول اساسی در این زمینه آشنا شدیم.

در این مطلب هم 5 نکته دیگر را مرور خواهیم کرد که با به کار بردن آن‌ها می‌توانید اتاق پذیرایی راحت و دلپذیری داشته باشید و از بودن در کنار خانواده و مهمانانتان بیشتر لذت ببرید.


6- یک مرکز سرگرمی داشته باشید.


اگر از اتاق پذیرایی منزلتان به عنوان اتاق نشیمن خانوادگی نیز استفاده می‌کنید، احتمالا تماشای تلویزیون یکی از کارهایی است که در طول روز در آنجا انجام خواهد شد، به همین دلیل بهتر است فضایی برای قرار دادن تلویزیون و وسایل پخش صوتی و تصویری در نظر بگیرید.

این بخش که آن را مرکز سرگرمی می‌نامیم باید به گونه‌ای طراحی شود که به خوبی با دکوراسیون داخلی پذیرایی ترکیب شود اما تمام توجهات را به خود جلب نکند.

در طراحی مرکز سرگرمی می‌توانید قفسه‌هایی برای نگهداری فیلم‌ها، آلبوم‌های موسیقی و کتاب‌هایتان نیز در نظر بگیرید.
7- تابلوها و مجموعه‌هایتان را در معرض دید قرار دهید.


تابلوهای عکس و نقاشی یا مجموعه‌ها و کلکسیون‌های مختلفی که دارید می‌توانند بر زیبایی دکوراسیون داخلی پذیرایی منزلتان بیفزایند.

با آویختن تابلوهای نقاشی بر دیوارها و قرار دادن انواع مجسمه‌ها و سفال‌ها در اتاق پذیرایی، محیط گرم‌تر و زنده‌تری خواهید داشت.

نکته‌ای که باید به یاد داشته باشید این است که تابلوها را در ارتفاع مناسبی بیاویزید، آویختن آن‌ها در ارتفاع خیلی بالا اشتباهی است که بسیاری از افراد مرتکب می‌شوند.

بهتر است آن‌ها را در خط دید یا حتی کمی پایین‌تر بیاویزید که بتوانند در ترکیب‌بندی با مبلمان به خوبی حضور داشته باشند.

نکته دیگری که در همین زمینه باید رعایت کنید این است که مراقب باشید تعداد زیاد تابلوها و مجسمه‌ها اتاق پذیرایی منزلتان را شبیه به گالری نمایش آثار نکند.


8- با پنجره‌ها چه کار کنیم؟


در خانه‌ها و آپارتمان‌های امروزی کمتر از پرده‌های سنگین و تجملاتی استفاده می‌شود اما چند لایه پرده سبک که در آن‌ها از رنگ‌های مناسبی استفاده شده است می‌تواند دکوراسیون داخلی پذیرایی شما را رسمی‌تر کند.

علاوه بر این به کمک پرده‌ها می‌توانید میزان نور ورودی را نیز تنظیم کنید.


9- اهمیت نقطه کانونی را از یاد نبرید.


همانطور که در مطالب پیشین نیز اشاره کردیم، وجود نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی هر فضا اهمیت بسیار زیادی دارد.

نقطه کانونی بخشی از دکوراسیون داخلی است که به محض ورود توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

در دکوراسیون داخلی پذیرایی ، یک شومینه، یک پیانو یا حتی یک آینه بزرگ با قابی چشمگیر می‌تواند نقش نقطه کانونی را ایفا کند.
10- مبل‌هایتان را درست انتخاب کنید.


اگر در حال خرید وسایل و مبلمان برای منزل جدیدتان هستید یا قصد دارید دکوراسیون داخلی پذیرایی فعلیتان را تغییر دهید، در هر صورت مبل‌هایی که انتخاب می‌کنید اهمیت بسیار زیادی دارند، چرا که بخش عمده‌ای از دکوراسیون هر اتاق پذیرایی را مبل‌ها تشکیل می‌دهند.

مبل‌ها را متناسب با فضا و ابعاد اتاق پذیرایی، هماهنگ با سایر وسایل و همچنین با توجه به پالت رنگی مورد نظرتان انتخاب کنید.

نکته قابل توجه دیگر سبک مبل‌ها است که باید مناسب اتاق نشیمن شما خریداری شود. مناسب بودن مبل‌ها به این معنی است که با ابعاد و اندازه‌های اتاق پذیرایی هماهنگ باشند به عنوان مثال مبل‌های L شکل ممکن است در یک اتاق پذیرایی کاملا مناسب و در اتاق پذیرایی دیگری دست و پاگیر باشند.
منبع