یکی از عناصر مهم در طراحی دکوراسیون داخلی کف و کفپوش است. 

شناخت انواع کفپوش به شما کمک خواهد کرد که با توجه به سبک دکوراسیون داخلی منزلتان انتخاب درستی داشته باشید.

در این مطلب راستا قصد داریم به معرفی انواع کفپوش رایج در خانه‌های امروز بپردازیم. با ما همراه باشید.

نکته‌ای که در انتخاب کفپوش مناسب برای هر خانه وجود دارد توجه به هماهنگی آن با سایر عناصر مانند رنگ دیوارها و سقف یا کاغذ دیواری به کار رفته در محیط است. این هماهنگی باید به گونه‌ای باشد که دکوراسیون داخلی را متعادل کرده و از شلوغی یا سادگی بیش از حد جلوگیری نماید.

در انتخاب کفپوش مناسب برای منزلتان با گزینه‌های زیادی روبه‌رو خواهید شد و برگزیدن بهترین کفپوش به عواملی مانند سبک دکوراسیون، سلیقه و بودجه شما بستگی دارد. در ادامه تعدادی از انواع کفپوش رایج در ساختمان‌های امروزی آورده شده‌اند.


کاشی و سرامیک


استفاده از کاشی‌ها و سرامیک‌ها و به خصوص سرامیک‌ها به عنوان کفپوش منازل باعث شد که استفاده از فرش‌های 12 متری کاهش یافته و گرایش به قالیچه‌ها و گلیم‌های با طرح‌های متنوع افزایش یابد.

در واقع کسی با دیده شدن سرامیک‌ها مشکلی ندارد و در دکوراسیون داخلی بیشتر آپارتمان‌های امروزی که کفپوش سرامیک دارند شاهد استفاده از فرش‌های کوچک‌تر هستیم.

از مزایای به کار بردن سرامیک و کاشی به عنوان کفپوش سادگی تمیز کردن آن و مقاومت نسبتا خوب آن در برابر رطوبت و تغییر دما است که استفاده از آن‌ها را در حمام و سرویس بهداشتی ممکن می‌کند. اما مشکلی که در مورد این نوع کفپوش وجود دارد لغزندگی آن است که احتمالا شما را مجبور به استفاده از چسب‌های مخصوص فرش خواهد کرد.

عیب دیگر کفپوش سرامیکی کثیف شدن درزهای بین سرامیک‌ها است که ممکن است شما را با مشکل مواجه کند.

انواع کفپوش


پارکت


مدتی است که استفاده از پارکت‌ها بسیار محبوبیت یافته و در بسیاری از منازل از این نوع کفپوش استفاده می‌شود.

زیبایی این نوع کفپوش و همچنین رنگ و گرمای آن باعث محبوبیت و کاربرد وسیع پارکت شده است.

قیمت بالای پارکت را می‌توان عیب و مشکل آن به حساب آورد.
لمینت


لمینت‌ها در واقع همان پارکت‌ها هستند اما با قطر کمتر. این کفپوش از جنس ام دی اف هستند که روی آن‌ها روکشی از رنگ و طرح دلخواه کشیده می‌شود.

مشکل لمینت‌ها این است که قابل تعمیر نیستند و در برابر رطوبت مقاومت خوبی ندارند.

بهتر است از این نوع کفپوش در فضاهایی استفاده کنید که رطوبت زیادی ندارند و همچنین امکان ریختن مواد خوراکی و مایعات روی آن‌ها کمتر است.
موکت و فرش


پیش‌تر در مطلبی راجع به چگونگی انتخاب فرش مناسب در دکوراسیون داخلی توضیح داده‌ایم. در رابطه با استفاده از فرش و موکت می‌توان گفت که مزیت اصلی آن‌ها تنوع و گوناگونی و امکان انتخاب از میان گزینه‌های بسیار زیاد است.

نصب موکت سریع و آسان است و در صورت کثیف شدن با استفاده از انواع شامپو فرش‌ها به راحتی قابل تمیز شدن است. استفاده از موکت ها معمولا در کف‌هایی که با موزاییک پوشانده شده‌اند رایج هستند و در کف‌های سرامیکی به کار نمی‌روند.

مزیت دیگر استفاده از فرش و موکت به عنوان کفپوش در دکوراسیون داخلی زیبایی و گرمایی است که همراه خود به دکوراسیون داخلی می‌افزایند.

انواع کفپوش