از آنجایی که طراحی اتاق کودک یک طراحی چند وجهی است و باید عملکردهای مختلفی را در خود جای دهد ممکن است در مقایسه با طراحی اتاق بزرگسالان دشوار به نظر برسد. 

منظور از طراحی اتاق کودک به صورت چند وجهی این است که این طراحی باید به گونه‌ای انجام شود که فعالیت‌های مختلف را پوشش دهد. در واقع طراحی اتاق کودک باید چند عملکردی باشد، چرا که کودکان معمولا ساعات زیادی از روز را در اتاق خود می‌گذرانند. بنابراین مهم است که این فضا برای خواب، استراحت، مطالعه و بازی کودکان مناسب باشد.

در مطلب امروز راستا ایده‌هایی برای طراحی اتاق کودک و با تمرکز بر بخش بازی و سرگرمی آن‌ها گردآوری کرده‌ایم که می‌توانند در طراحی اتاق کودک به شما کمک کنند. با ما همراه باشید.


1-بخش‌های جداگانه‌ای برای بازی در طراحی اتاق کودک در نظر بگیرید.


کودکان عادت دارند که فعالیت‌های خود را به سرعت تغییر داده و بازی‌های خود را عوض کنند. آن‌ها دوست دارند مدام فعالیت‌ها و محیط‌های جدیدی را تجربه کنند. به همین دلیل بهتر است در طراحی اتاق کودک بخش‌های متنوعی برای بازی و سرگرمی آن‌ها در نظر بگیرید.
2-به فضای ذخیره‌سازی در اتاق کودک فکر کنید.


اتاق کودکان معمولا پر از وسایل مختلف است. به همین دلیل بهترین اتاق‌ها برای کودکان آن‌هایی هستند که پر از قفسه‌ها و کمدهایی برای نگهداری وسایل باشند.

پیش از طراحی اتاق کودک به نوع و تعداد کمدها و قفسه‌ها فکر کنید. بد نیست با یک طراح داخلی در این زمینه مشورت نمایید و برای چینش و چگونگی تقسیم‌بندی کمدها از او کمک بگیرید.
3- از رنگ‌های مختلف در طراحی اتاق کودک استفاده کنید.


یکی از نکات مهمی که در طراحی اتاق کودک باید مد نظر داشته باشید این است که این اتاق نباید یکنواخت و کسل‌کننده باشد. به همین دلیل بهتر است از رنگ‌های مختلف و به خصوص رنگ‌های روشن که به خوبی با یکدیگر ترکیب شده‌اند استفاده نمایید.

بهتر است تنوع رنگ‌ها را در وسایل و مبلمان بیشتر کنید. در این صورت می‌توانید به سادگی آن‌ها را تعویض کنید و رنگ دیگری به اتاق کودک خود بیفزایید.

این نکته از آن جهت اهمیت دارد که کودکان در طول رشد خود و به خصوص هنگام رسیدن به سن بلوغ و دوره نوجوانی به سرعت تغییر سلیقه داده و ممکن است بخواهند که رنگ‌ها و چیدمان اتاق خود را عوض کنند.

به همین دلیل بهتر است که تنوع رنگ و شکل را بیشتر در مبلمان و وسایلی که به راحتی قابل تغییر هستند داشته باشید.
4- از دیوارها در طراحی اتاق کودک به خوبی استفاده کنید.


دیوارها یکی از بهترین ابزارهای شما در طراحی اتاق کودک به حساب می‌آیند. علاوه بر رنگ دیوارها که به سادگی و با هزینه کم قابل تغییر است می‌توانید ایده‌های خلاقانه‌ای روی آن‌ها اجرا کنید.

بهتر است ایده‌هایی که روی دیوارهای اتاق کودک یا نوجوان خود اجرا می‌کنید با توجه به سلیقه و علاقه خود آن‌ها باشد. به عنوان مثال اگر کودک شما به انیمیشن خاصی علاقه دارد یا به فضا و نجوم علاقه‌مند است یا به دیدن کشورهای مختلف تمایل دارد می‌توانید با الهام از این علایق دیوارهای اتاق او را طراحی کنید. در هر صورت کار طراحی را با مشورت و کمک خود کودک انجام دهید، چرا که در نهایت او قرار است از اتاق استفاده کرده و ساعات زیادی را در آن‌جا بگذراند.

طراحی اتاق کودک