خانه‌ها و آپارتمان‌های کوچک به لحاظ هزینه و نگهداری مقرون به صرفه‌تر از خانه‌های بزرگ هستند، این خانه‌ها فضای دنج‌تر و خودمانی‌تری نیز دارند، اما از طرفی ممکن است در خانه‌ها و آپارتمان‌های کوچک با مشکل کمبود جا مواجه شوید.


اگر شما هم صاحب خانه‌ کوچکی هستید اما نمی‌دانید چطور کاری کنید که فضاهای منزلتان دلبازتر به نظر بیایند این مطلب راستا را از دست ندهید، چرا که ایده‌های کاربردی و به درد بخوری برای دکوراسیون داخلی خانه‌های کوچک گردآوری کرده‌ایم که حتما به کارتان خواهند آمد.


وسایل و مبلمانی را انتخاب کنید که به لحاظ بصری سبک باشند.


در زمان خرید مبلمان و وسایل منزلتان به وزن بصری آن‌ها توجه کنید. منظور از وزن بصری حسی است که از دیدن رنگ، اندازه و مدل آن وسیله به بیننده منتقل می‌شود.

نکته دیگری که در هنگام خرید مبلمان باید مد نظر داشته باشید این است که مبلمان و وسایل روشن‌تر برای دکوراسیون داخلی فضاهای کوچک مناسب‌تر هستند.

دکوراسیون داخلی


از آینه‌ها کمک بگیرید.


قاعده کلی مورد استفاده برای دکوراسیون داخلی خانه‌های کوچک این است: به کارگیری تمام ابزارها برای به حداکثر رساندن فضا و روشنایی، به همین دلیل آینه‌ها گزینه بسیار مهمی در این امر به شمار می‌روند و طراحان اغلب برای دکوراسیون داخلی خانه‌های کوچک از آن‌ها استفاده می‌کنند و به کمک آن‌ها باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضاها می‌شوند.


شما نیز می‌توانید با آویختن آینه‌ای باعث دلبازتر شدن اتاق نشیمن خود شوید. این آینه همچنین می‌تواند نقش نقطه کانونی دکوراسیون داخلی نشیمن منزلتان را ایفا کند.


برای داشتن یک فضای پرنور بهتر است آینه را پشت یک منبع نور بیاویزید. این منبع نور می‌تواند یک لامپ سقفی یا حتی یک شمع باشد.

آویختن آینه جلوی پنجره نیز ترفند دیگری است که به بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضا کمک خواهد کرد.

دکوراسیون داخلی


وسایل و مبلمان چندکاره بخرید.


در دکوراسیون داخلی خانه‌های کوچک هر سانتیمتر اهمیت دارد. بهتر است در هنگام خرید وسایل، آن‌هایی را انتخاب کنید که بیشتر از یک کاربری دارند. مبل‌های تخت شو مثال خوبی در این زمینه به حساب می‌آیند.


از رنگ‌های روشن استفاده کنید.


هر چقدر که رنگ‌های تیره باعث می‌شوند فضاها کوچک‌تر از آنچه هستند به نظر بیایند، رنگ‌های روشن فضاها را بزرگ‌تر و دلبازتر می‌کنند. در زمان انتخاب پالت رنگی دکوراسیون داخلی منزلتان توجه کنید که اگر قرار است از سه رنگ استفاده کنید، دو تا از آن‌ها روشن و سومی کمی تیره‌تر از آن دو باشد. با این انتخاب علاوه بر بزرگ‌تر نشان دادن منزلتان از یکنواخت شدن دکوراسیون داخلی نیز جلوگیری خواهید کرد.
کمی هم عمودی فکر کنید!


در طراحی دکوراسیون خانه‌های کوچک حتما از بخش‌های عمودی منزلتان کمک بگیرید. می‌توانید این بخش‌ها را قفسه‌بندی کرده و برای نگهداری وسایلتان از آن‌ها استفاده کنید.

یکی از ایده‌های جالب در استفاده از بخش‌های عمودی استفاده از دو قفسه مشابه در دو طرف چارچوب درها است.
ایده دیگری که در همین زمینه وجود دارد استفاده از قاب‌عکس‌ها و نقاشی‌ها از بالا تا پایین یک دیوار است.همچنین می‌توانید یکی از دیوارها را از کف تا سقف قفسه‌بندی کرده و وسایل مختلفی از تلویزیون گرفته تا مجسمه‌ها و کتاب‌هایتان را در آن‌ها بچینید.


فضاها را به خوبی از هم تفکیک کنید.


ممکن است فکر کنید خانه‌های مدرن که پلان باز دارند و از دیوارهای کمی در آن‌ها استفاده شده است، دلبازتر و بزرگ‌تر به نظر می‌رسند. اما در فضاهای با متراژ پایین این موضوع برعکس می‌شود، چرا که فضاهایی که به خوبی تفکیک نشده‌اند به نظر شلوغ و آشفته خواهند آمد.

بنابراین بهتر است هر بخش را به خوبی تعریف کنید، مثلا ناهارخوری را با استفاده از قفسه یا پارتیشن از نشیمن جدا کنید یا مرز آشپزخانه و ناهارخوری را مشخص کنید.


از رنگ‌های خنثی استفاده کنید.


یکی از اصول دکوراسیون داخلی برای فضاهای کوچک استفاده از رنگ‌های خنثی برای کف، دیوارها، سقف و مبلمان است.

رنگ‌های روشن و خنثی باعث می‌شوند دیوارها عقب‌تر از آنچه هستند به نظر برسند، این رنگ‌ها همچنین نور را بهتر بازتاب داده و فضا را روشن‌تر می‌کنند.


دکوراسیون داخلیمنبع