بالکن خانه محلی است که می‌توانید علاوه بر داشتن دید و منظر زیبا، هوای تازه نیز تنفس کنید. در واقع می‌توان گفت بالکن محلی است که افراد با حضور در آن در یک فضای بینابینی قرار می‌گیرند: فضایی میان درون و بیرون، میان خانه و خیابان.


می‌توان گفت که طراحی دکوراسیون بالکن تا حدی شبیه به طراحی باغ و باغچه است اما با این تفاوت که مقیاس آن بسیار کوچک‌تر است.


در ادامه این مطلب راستا به برخی از نکات مهم طراحی و یا باز طراحی دکوراسیون بالکن می‌پردازیم. اگر قصد ایجاد تغییراتی در دکوراسیون بالکن منزل خود دارید این مطلب را از دست ندهید.


1- رنگ‌های دکوراسیون بالکن را انتخاب نمایید.


درست مانند دکوراسیون داخلی، در دکوراسیون بالکن نیز انتخاب پالت رنگ بسیار مهم است.

به این منظور سعی کنید در پالت رنگ خود حتما از رنگ‌های غنی استفاده کنید اما بیش از سه رنگ اصلی در پالت نداشته باشید.

در انتخاب مبلمان و وسایل دکوراسیون بالکن خود تا حد امکان از رنگ‌های شاد استفاده کنید. این کار باعث می‌شود فضای کوچک بالکن شما سرزنده و شاداب شود.

در بازسازی و تغییر دکوراسیون بالکن خود می‌توانید وسایل قدیمی دکوراسیون بالکن را خودتان رنگ بزنید وبا این کار روح تازه‌ای در این فضا بدمید.
2- گیاهان را درست برگزینید.


به دلیل کمبود فضا آنچه در طراحی دکوراسیون بالکن اهمیت می‌یابد رعایت تعادل بین میزان فضای سبز و تعداد مبلمان و وسایل است.

در هنگام طراحی دکوراسیون بالکن منزلتان به اندازه گیاهان و میزان رشد آن‌ها توجه کنید. از گیاهان بزرگ‌تر برای ایجاد محرمیت و از گیاهان کوچک‌تر در قسمت‌های درونی‌تر استفاده کنید.

برای ایجاد محرمیت بیشتر و کنترل دید از بیرون می‌توان از حصیرها یا چوب‌های بامبو که به یکدیگر متصل شده‌اند بهره برد.
3- تغییر کفپوش و دیوارپوش‌ها


برای ایجاد تغییرات اساسی‌تر می‌توانید پوشش کف و دیواره‌های بالکن را تغییر دهید و از موزاییک و سرامیک‌های طرح دار استفاده کنید.

دکوراسیون بالکن

برای داشتن یک بالکن متفاوت می‌توانید بخشی از کف را با چمن مصنوعی یا طبیعی بپوشانید و حس حضور در طبیعت را افزایش دهید.

استفاده از قالیچه‌ها نیز در کف بالکن بر حس دنجی و صمیمیت فضا می‌افزایند.

دکوراسیون بالکن

استفاده از دیواره‌های سبز نیز برای سرزندگی بیشتر دکوراسیون بالکن توصیه می‌شود. این دیواره‌ها هم به صورت آماده قابل خریداری هستند و هم امکان ساخت آن‌ها در منزل و با وسایل ساده امکان‌پذیر می‌باشد.

دکوراسیون بالکن


4- به نورپردازی توجه داشته باشید.


شیوه نورپردازی نیز از مسائل مهم در دکوراسیون بالکن به حساب می‌آید. با یک نورپردازی درست می‌توانید فضای رمانتیک و دلپذیری در دکوراسیون بالکن منزلتان ایجاد نمایید.

برای داشتن یک نورپردازی مناسب به ابعاد بالکن خود توجه کنید و میزان نور و روشنایی را با توجه به آن تنظیم کنید.

علاوه بر هالوژن‌ها و انواع لامپ‌های دیواری و سقفی استفاده از ریسه‌ها نیز برای داشتن یک نورپردازی ملایم و یکدست پیشنهاد می‌گردد.

همچنین استفاده از فانوس‌ها و شمع‌ها نیز بر جذابیت دکوراسیون بالکن شما خواهد افزود.

دکوراسیون بالکن


5- وسایل و مبلمان بادوام بخرید.


در انتخاب کفپوش‌ها یا وسایل و مبلمان دکوراسیون بالکن به بادوام بودن آن‌ها توجه کنید. خرید وسایل بادوام و مقاوم در برابر شرایط جوی حتی اگر در ابتدا هزینه بالاتری داشته باشد در بلند مدت به صرفه خواهد بود.

با این انتخاب می‌توانید بدون نگرانی و با آرامش و اطمینان از حضور در بالکن زیبای خود لذت ببرید.