در سال‌های اخیر طراحی محوطه ویلا و باغ‌ویلاها محبوبیت بسیار زیادی یافته است. از دلایل این محبوبیت می‌توان به امکان استفاده از فضای بیرون منزل همراه با آسایش و راحتی فضاهای داخلی اشاره کرد.

علاوه بر این طراحی محوطه ویلا بر مساحت مفید و قابل استفاده زمین شما می‌افزاید و می‌توان آن را به نوعی فضایی نیمه باز و واسط به حساب آورد.

در طراحی محوطه ویلا باید دقت کنید که محیط طبیعی و مصنوع به خوبی با یکدیگر ترکیب شده و هیچ‌یک بر دیگری غلبه نداشته باشند.

با توجه به نزدیک شدن به فصل تابستان بد نیست دستی به سر و روی محوطه ویلا و حیاط خود بکشید، در ادامه این مطلب راستا ایده‌هایی برای طراحی محوطه ویلا برایتان آماده کرده‌ایم که می‌توانید از آن‌ها ایده بگیرید. با ما همراه باشید.


1-یک آلاچیق یا سایبان در طراحی محوطه ویلا در نظر بگیرید.


از آنجایی که تابش مستقیم آفتاب یا بارش باران می‌توانند به وسایل و مبلمان محوطه شما آسیب برسانند بهتر است یک آلاچیق یا سایبان ساده در طراحی محوطه ویلا در نظر بگیرید.

این کار علاوه بر حفاظت از وسایل و مبلمان به شما امکان استفاده از محیط بیرونی در روزهای بارانی یا آفتابی را نیز می‌دهد.
2-از رنگ‌ها و بافت‌های مختلف در طراحی محوطه ویلا استفاده کنید.


پس از آنکه محل مناسبی برای احداث آلاچیق یا سایبان در محوطه ویلا یافتید نوبت به خرید وسایل و مبلمان می‌رسد. در انتخاب و خرید مبلمان محوطه ویلا توجه کنید که از رنگ‌ها و طرح‌های مختلف استفاده کرده و طراحی محوطه یکنواخت و خسته‌کننده نشود.

افزودن چند کوسن رنگی، یک میز کوچک یا یک زیرانداز زیبا می‌تواند رنگ‌ها و بافت‌های مورد نظر شما را تامین کند.
3-در طراحی محوطه ویلا نورپردازی را فراموش نکنید.


برای لذت بردن از غروب‌ها و شب‌های تابستانی بهتر است اطراف محل نشستن خود در محوطه ویلا را به خوبی نورپردازی کنید. نورپردازی محوطه ویلا بهتر است به صورت ملایم و یکنواخت انجام شود. در طراحی محوطه ویلا از نورهای مستقیم و نقطه‌ای بپرهیزید. ریسه‌ها یکی از بهترین انتخاب‌ها در نورپردازی محوطه ویلا به حساب می‌آیند.
4-آلاچیق و محل نشستن را با طبیعت تلفیق کنید.


همانطور که در ابتدای مطلب هم گفته شد طراحی محوطه باید در تلفیق با طبیعت انجام شود و محیط طبیعی و مصنوع به خوبی در کنار یکدیگر قرار گیرند.

به عنوان مثال در تصویر زیر نحوه چیدمان که به صورت منحنی است و رنگ‌های به کار رفته در مبلمان یک طراحی تابستانی زیبا را در محوطه ویلا خلق کرده است.
5-از فواره‌ها، آبنماها و حوضچه‌ها در طراحی محوطه ویلا بهره گیرید.


در فصل تابستان وجود یک حوض، استخر یا آبنما در محوطه ویلا هوا را تلطیف کرده و حال و هوای بی‌نظیری در محوطه ویلا و باغ‌ویلا به وجود می‌آورد.

وجود آب در کنار درختان و پوشش گیاهی حس بودن در طبیعت را به ساکنان باغ و ویلا القا کرده و محیط جذابی خلق خواهد کرد. به همین دلیل سعی کنید از آب به صورت‌های مختلف حتی در مقادیر اندک، در طراحی محوطه ویلا بهره ببرید.

طراحی محوطه ویلا