در ادامه مطالب بررسی طراحی ویلا در راستا امروز به تحلیل و بررسی طراحی ویلای مدرن و جدیدی در کشور ترکیه می‌پردازیم.

طراحی ویلا به سفارش کارفرما و توسط دفتر معماری پین انجام شده است. یکی از اولویت‌های کارفرما این بوده که طراحی ویلا به گونه‌ای انجام شود که در طول زمان تازگی و نو بودن خود را حفظ کرده و طرح آن قدیمی و خسته کننده نشود. همچنین حفظ محرمیت در کنار برونگرایی این ویلای مدرن برای کارفرما اهمیت داشته و علاوه بر همه این‌ها بودجه این پروژه نیز محدود بوده است. این موضوع یک چالش جدی برای معماران و طراحان ایجاد کرد و آن‌ها برای طراحی این ویلای مدرن باید این مسئله را به خوبی حل می‌کردند.

در ادامه خواهیم دید که طراحان چگونه به این مسئله پاسخ داده‌اند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

طراحی ویلای مدرن


در نگاهی کلی می‌توان دریافت که طراحان این ویلای مدرن تا حد زیادی به اصول سبک مینیمال وفادار بوده‌اند. این موضوع هم در حجم ویلا و هم در متریال‌های آن مشهود است. از متریال‌های استفاده شده در طراحی ویلا می‌توان به بتن، چوب و پنجره‌های ساده با قاب‌های آلومینیوم اشاره کرد که ترکیب این متریال‌ها حسی از سادگی به بیننده القا می‌کند.

در قسمت بیرونی این ویلای مدرن تراسی دیده می‌شود که طولی برابر با طول ویلا دارد و فضای بینابینی زیبایی به وجود آورده است که درون و بیرون ویلا را به خوبی به یکدیگر متصل کرده است. نورپردازی مناسب در تراس استفاده از آن را در شب نیز امکان‌پذیر کرده است.

ویلای مدرن

در طراحی داخلی ویلا نیز از سبک مینیمال بهره برده شده است. ارتباط بین درون و بیرون ویلا به کمک دیوارهای بتنی که تا فضای داخل امتداد یافته‌اند به خوبی انجام شده است. دیوارهای بتنی تا حدی فضای داخلی را خشک و بی‌روح کرده‌اند که این مسئله به کمک مبلمان راحت و مناسب، گل‌ها و گیاهان و همچنین آثار هنری تعدیل شده است.فضای غذاخوری، به عنوان واسطی بین آشپزخانه و فضای نشیمن در نظر گرفته شده است. این فضا به خوبی می‌تواند با هر دو بخش آشپزخانه و نشیمن کار کند.

در فضای داخل آشپزخانه این ویلای مدرن پنجره سرتاسری بزرگی نور طبیعی مناسب آشپزخانه را تامین می‌کند. ترکیبی از کابینت‌های خاکستری در کنار قفسه‌های چوبی آشپزخانه‌ای مدرن به وجود آورده است.پلان اتاق خواب مستر L شکل بوده و غیر از فضایی برای تخت خواب، فضایی نیز برای نشستن در آن طراحی شده است که به وسیله یک در کشویی شیشه‌ای نور و دید مناسب آن به خوبی تامین شده است.اتاق خواب دیگری در طبقه بالا قرار دارد که به کمک یک در شیشه‌ای به بالکن کوچکی راه دارد. سادگی و مینیمال بودن در این اتاق خواب نیز به خوبی مشهود است.به طور کلی می‌توان گفت که در طراحی این ویلای مدرن سعی شده است تا حد امکان از رنگ‌های خنثی در سقف، دیوارها و کف استفاده شود.

در طراحی سرویس بهداشتی این ویلای مدرن به کمک گل‌ها و گیاهان سعی شده است که فضایی سرزنده و شاداب ایجاد شود که در کنار کاشی‌های سفید و کابینت‌های چوبی ترکیب چشم‌نوازی به وجود آورده است.