در مطلب امروز راستا به تحلیل و بررسی طراحی محوطه ویلایی می‌پردازیم که در کشور استرالیا واقع شده است. طراحی محوطه ویلا بسیار خلاقانه انجام شده است و در طراحی محوطه سعی شده است که از شیب زمین به بهترین شکل ممکن استفاده شود.

در کنار پرداختن به طراحی محوطه ویلا نگاهی اجمالی به طراحی داخلی ویلا نیز خواهیم داشت و بخش‌هایی از آن را بررسی خواهیم کرد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.طراحی ویلا در درجه اول با توجه به سایت و بستر قرارگیری که منطقه‌ای روستایی در نزدیکی ساحل دریا است انجام گرفته است و یکی از خواسته‌های اصلی کارفرما امکان استفاده حداکثری از نور آفتاب و ساختن خانه‌ای پرنور و روشن بوده است.

در طراحی داخلی ویلا از دیوارهای سفید استفاده شده است که به روشن‌تر و دلبازتر شدن فضای داخلی ویلا کمک کرده و همچنین در تضاد با کابینت‌ها و قاب‌های پنجره که به رنگ مشکی هستند ترکیب چشمگیری به وجود آورده‌ است.اتاق نشیمن از دو طرف نور طبیعی دریافت می‌کند و غرق در نور است. در دو طرف اتاق نشیمن از درهای شیشه‌ای کشویی استفاده شده است.از دیگر نکات قابل توجه در طراحی داخلی ویلا می‌توان به وجود اتاقی به عنوان کتابخانه و برای مطالعه اشاره کرد که علاوه بر قفسه‌های دیواری فضایی نیز برای نشستن دارد.طراحی محوطه ویلا به صورت پلکانی و چند طبقه انجام شده است که با توجه به شیب و توپوگرافی سایت منطقی به نظر می‌رسد.

در واقع محوطه ویلا به کمک پله‌ها به چند بخش مجزا تقسیم شده است که علاوه بر ایجاد تنوع در طراحی محوطه به خوبی به مسئله شیب زمین نیز پاسخ داده است. زیر پله‌ها نور مخفی کار گذاشته شده است که هنگام غروب و شب‌ها محوطه ویلا را به شکل زیبایی روشن می‌کند.در پایین‌ترین بخش محوطه ویلا استخر قرار گرفته است. استخر طول بیشتری نسبت به عرضش دارد و فضای پیرامونی آن برای استراحت و یا آفتاب گرفتن بسیار مناسب است.

محوطه ویلا

در بخش انتهایی استخر پله‌هایی قرار دارد که به یک آب‌نما منتهی می‌شود. دو طرف این آب‌نما باغچه‌های متقارنی کار شده است. این قسمت که مرتفع‌ترین بخش محوطه ویلا محسوب می‌شود به کل محوطه دید دارد و محل مناسبی برای لذت بردن از طبیعت و چشم‌انداز زیبای اطراف است.

طراحی محوطه ویلا

در ادامه این بخش و با پایین‌ رفتن از تعدادی پله به سوییت کوچکی می‌رسیم که برای مهمانان در نظر گرفته شده است و به صورت مجزا از بنای اصلی طراحی شده است. این سوییت یک آشپزخانه کوچک نیز دارد.

نکته جالب در رابطه با این سوییت محوطه سازی مجزا و وجود استخر کوچکی در جلوی ورودی است که محیط آرامش‌بخش و دلپذیری برای مهمانان فراهم می‌کند.در مجموع می‌توان گفت که طراحی محوطه ویلا با ایجاد اختلاف ارتفاع در بخش‌های مختلف باعث شده است که محوطه خاص و منحصر به فردی به وجود بیاید.

این موضوع علاوه بر بهره‌گیری از شیب طبیعی زمین از تکراری و یکنواخت شدن محوطه ویلا نیز جلوگیری کرده و بخش‌های متنوعی برای انجام فعالیت‌های مختلف از جمله استراحت، ورزش و گردهمایی‌های خانوادگی فراهم کرده است.