در طراحی پلان تجاری عملکرد نقش بسیار مهمی دارد و استفاده درست از هر سانتیمتر فضا در اولویت قرار دارد.


طراحی پلان تجاری


برای طراحی پلان تجاری باید بدانیدکه فضاهای تجاری از دو عرصه اصلی تشکیل شده‌­اند: عرصه فروش و عرصه ارتباطی –عرصه خدماتی نیز می­تواند بین این دو عرصه به عنوان یک بخش فرعی تعریف شود.


 هرچه اصطکاک و ارتباط بین عرصه ارتباطی و عرصه فروش بیشتر باشد، احتمال فروش بالاتر می‌رود و به همین دلیل باید سعی کرد این ارتباط هرچه قوی‌تر و مستحکم‌تر شود.طراحی پلان تجاری


فعالیت اصلی و مهمی که در هر پلان تجاری اتفاق می‌افتد خرید و فروش است و طراحی پلان تجاری نیز باید بر همین مبنا انجام شود. 

در واقع پلان‌های تجاری باید به گونه‌ای طراحی شوند که از مرحله بارگیری تا چینش وسایل و سیرکولاسیون یا همان ارتباط فضاها و چگونگی حرکت در فروشگاه تا مرحله خرید/فروش به سهولت انجام شود.

پلان‌های تجاری انواع مختلفی دارند و طیف گسترده‌ای را شامل می‌شوند، می‌توان گفت از مغازه‌ای کوچک داخل یک کوچه گرفته تا طراحی یک مرکز خرید را در بر می‌گیرند، با این حال نکات مشترکی در طراحی همه انواع آن وجود دارد. در ادامه چند نکته مهم که در طراحی پلان تجاری باید رعایت کنید را مرور خواهیم کرد:
۱-ورودی در طراحی پلان تجاری


ورودی‌ها در پلان تجاری بسیار مهم هستند، چرا که اولین برخورد مشتریان با فروشگاه در آنجا اتفاق می‌افتد و اگر ورودی به خوبی طراحی شده باشد، آن‌ها را مجاب خواهد کرد که از داخل فروشگاه نیز دیدن کنند.

نکته‌ای که در طراحی ورودی باید به آن توجه کنید دعوت کننده بودن آن است، به طوری که هر عابری را ترغیب کند که سری به داخل فروشگاه بزند.

این دعوت کنندگی باید در داخل فضا نیز ادامه یافته و مشتریان را تشویق به ماندن هر چه بیشتر در آن محیط کند.
۲- سیرکولاسیون داخلی
در طراحی و همچنین چینش فضاهای تجاری مهم است که مشتریان بتوانند به راحتی از اجناس فروشگاه دیدن کرده و در عبور و مرور آن­ها تداخل و مزاحمتی به وجود نیاید.

سیرکولاسیون‌های رایجی که در فروشگاه‌ها استفاده می‌شوند معمولا یا به صورت چرخشی هستند یا به صورت حرکت‌هایی در طول هستند و یا به شکل چرخش آزاد می‌باشند.


طراحی پلان تجاری


۳- نور طبیعی
در طراحی پلان تجاری باید حداکثر استفاده از نور طبیعی را ببرید، این کار محیط فروشگاه را در طول روز هم برای مشتریان و هم برای فروشندگان دلپذیرتر می­کند.

اگر امکان بهره‌مندی از نور طبیعی وجود ندارد، باید به وسیله نورهای مصنوعی فضا را به قدر کافی (به گونه‌ای که همه اجناس دیده شوند) روشن کنید.
۴- به مبلمان و فضاهای داخلی فکر کنید.


پیش از آغاز طراحی پلان تجاری فهرستی از فضاهای مورد نیاز و مساحت لازم برای هر یک تهیه کنید.

به عنوان مثال در فروشگاه‌ها غیر از فضای فروش و صندوق معمولا فضایی به عنوان انبار نیز مورد نیاز است و بسته به نوع فروشگاه‌ ممکن است به اتاق پرو یا فضاهای دیگری نیز لازم باشد.

در هنگام طراحی پلان به فضای مبلمان شده نیز بیندیشید و با کشیدن پلان مبلمان مطمئن شوید که فروشگاه طراحی شده به خوبی قابلیت استفاده به عنوان یک فضای تجاری را دارد.

طراحی پلان تجاری