هدف از بازسازی ساختمان بهتر کردن فضاهای زندگی است، این کار می‌تواند با تعمیر بخش‌های آسیب دیده، تقویت سازه، انجام اصلاحاتی در پلان و یا افزودن بخش‌هایی به ساختمان انجام شود. اما توجه داشته باشید که بازسازی ساختمان می‌تواند علاوه بر ایجاد آسایش و زیبایی بیشتر، ارزش مادی ساختمان را نیز بالا ببرد.

اگر قصد بازسازی ساختمان مسکونی خود را دارید بهتر است به جنبه‌هایی از بازسازی که در نهایت به بالاتر رفتن قیمت منزلتان منجر خواهد شد توجه کنید.

در مطلب امروز راستا به شما خواهیم گفت که کدام بخش‌ها در بازسازی ساختمان مهم‌تر بوده و بر ارزش مادی آن نیز تاثیر خواهند گذاشت. با ما همراه باشید.


1- در صورتی که قصد بازسازی کل منزلتان را ندارید!


اگر بودجه شما برای بازسازی ساختمان محدود است و امکان بازسازی یک یا چند بخش را دارید بهتر است کار بازسازی ساختمان را از آشپزخانه آغاز کنید.

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین فضاهای داخلی است. اهمیت آشپزخانه در این است که تقریبا در تمام ساعات روز از آن استفاده شده و در معرض دید نیز قرار دارد.

داشتن آشپزخانه‌ای که به خوبی طراحی شده و کارایی و زیبایی دارد به تنهایی می‌تواند ارزش ساختمان مسکونی شما را به میزان قابل توجهی بالا ببرد. بنابراین صرف هزینه برای بازسازی آشپزخانه در واقع نوعی سرمایه‌گذاری بلندمدت به حساب می‌آید.

از طرف دیگر بازسازی آشپزخانه به نسبت فضاهایی مانند سرویس بهداشتی و حمام به زمان و هزینه کمتری نیاز دارد اما بر آسایش و زیبایی منزلتان تاثیر بیشتری خواهد گذاشت.


بازسازی ساختمان


2- در بازسازی ساختمان با دیوارها چه کنیم؟


یکی از ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین اقداماتی که در بازسازی ساختمان می‌توانید انجام دهید رنگ کردن دیوارها است که البته تغییر قابل توجهی نیز ایجاد خواهد کرد. بنابراین در رنگ کردن دیوارها هیچ شک و تردیدی نداشته باشید و آن را حتما در برنامه بازسازی ساختمان بگنجانید.
3- به فضای بیرونی نیز توجه داشته باشید.


در بازسازی ساختمان معمولا بیشتر به فضاها و دکوراسیون داخلی توجه می‌شود و اهمیت فضاهای بیرونی نادیده گرفته می‌شود، در حالی که فضاهای بیرونی ساختمان تاثیر بسیار زیادی بر افراد دارند.

اگر منزل شما ویلایی است می‌توانید در حین بازسازی ساختمان حیاط را نیز سر و سامان بدهید. گل‌ها و درخت‌ها را مرتب کنید، علف‌های هرز را بکنید و فضایی برای نشستن ایجاد نمایید.در صورتی که در آپارتمان زندگی می‌کنید می‌توانید تغییراتی در بالکن منزل خود به وجود آورید. به عنوان مثال دیوارهای بالکن را رنگ زده و از گلدان‌های رنگی و گل‌های زیبا در بالکن استفاده کنید. افزودن یک میز و چند صندلی نیز می‌تواند ایده خوبی باشد.

پیش‌تر در مطلبی به روش‌هایی برای تغییر بالکن پرداخته‌ایم که در صورت تمایل می‌توانید به آن مراجعه نمایید.


چند نکته کاربردی برای طراحی بالکن آپارتمان


4- در بازسازی ساختمان کف و سقف را از یاد نبرید.


یکی دیگر از تغییراتی که در حین بازسازی ساختمان می‌توانید انجام دهید و به وسیله آن فضای داخلی را کاملا دگرگون کنید تعویض کف‌پوش‌ها و رنگ‌آمیزی سقف و همچنین تغییر لوسترها می‌باشد.

این کار به خصوص اگر پوشش کف و سقف قدیمی شده باشد بسیار مهم و موثر است.

پیش از انجام تغییرات و انتخاب پوشش کف و سقف به هماهنگی آن‌ها با یکدیگر و همچنین با رنگ دیوارها توجه داشته باشید.