در مطلب پیشین راستا به نکاتی در رابطه با بازسازی ساختمان‌های کوچک پرداختیم، در این مطلب به بررسی نمونه‌ای از بازسازی آپارتمان کوچک می‌پردازیم که به شکل بسیار کارآمدی انجام شده است. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

این آپارتمان کوچک در شهر تایپه تایوان قرار دارد و مساحت آن 17.6 متر مربع است. این متراژ به شکل غیر قابل باوری کوچک است و به وجود آوردن فضای زیست و زندگی در آن دشوار و حتی ناممکن به نظر می‌رسد. اما در ادامه مطلب مشاهده خواهید کرد که این بازسازی آپارتمان کوچک در تایوان چگونه پیش رفته است.

بازسازی این آپارتمان کوچک توسط یک شرکت طراحی دکوراسیون داخلی به اسم A Little Design انجام شده است. این شرکت با این پروژه بازسازی توانسته است مهارت خود را در این زمینه به همگان ثابت کند.


بررسی بازسازی آپارتمان را با شناختن فضاهای مختلف آن آغاز می‌کنیم.


این خانه‌ی 17.6 متر‌مربعی در تایپه شامل یک آشپزخانه، یک انبار کوچک، حمام و سرویس بهداشتی، نشیمن (که به عنوان فضایی برای کار نیز می‌تواند استفاده شود) و فضای خواب می‌باشد.زمانی که وارد خانه ‌می‌شوید از ورودی دید مستقیمی به آشپز‌خانه وجود دارد. در واقع آشپزخانه درست رو به روی ورودی قرار گرفته است.

در راهروی ورودی یک کمد دیواری نیز وجود دارد که پشت در‌های سفید ساده‌ای مخفی شده است. این کمد دیواری محل مناسبی برای قرار دادن لباس‌ها و کیف و کفش فراهم می‌آورد.آشپز‌خانه به بهینه‌ترین شکل ممکن طراحی شده است. در یک ‌طرف یخچال، ظرف‌شویی، لباس‌شویی و محل انبار قرار دارد و در طرف دیگر آن، یک اجاق الکتریکی و همچنین یک قفسه‌ی چوبی بدون در دیده می‌شود که محل مناسبی برای قرار دادن ظروف می‌باشد.در طرف دیگر آشپز‌خانه اتاق نشیمن قرار گرفته است. در اتاق نشیمن که فضایی مستطیل شکل دارد یک مبل وجود دارد که می‌تواند در صورت لزوم به صورت تخت مهمان نیز استفاده شود. همچنین در این فضا یک میز دیواری وجود دارد که با باز کردن می‌توان از آن به عنوان میز کار یا میز شام استفاده کرد و در زمان‌های دیگر و برای بازتر شدن فضا به راحتی جمع شده و روی دیوار قرار می‌گیرد.انبار و محل ذخیره نیز در این آپارتمان کوچک به شکل هوشمندانه‌ای طراحی شده است. در واقع فضای انبار به صورت جداگانه وجود ندارد بلکه در حین بازسازی آپارتمان سعی شده است که فضاهای پرت را به محل ذخیره و نگهداری تبدیل کرد. به عنوان نمونه قفسه‌هایی در بالای در دستشویی یا در زیر پله‌ها تعبیه شده‌اند و به عنوان محل ذخیره‌سازی استفاده می‌شوند.در بازسازی آپارتمان به طراحی حمام و سرویس بهداشتی توجه ویژه‌ای شده است. در حمام و سرویس بهداشتی ترکیبی از وان و دوش در یک طرف و در طرف دیگر توالت و قفسه‌ا‌ی باز وجود دارد.

استفاده از رنگ سفید بر روی دیوارها به بزرگ‌تر و روشن‌تر به نظر رسیدن فضا کمک قابل توجهی کرده است.در فضای نشیمن در حین بازسازی آپارتمان پله‌های چوبی ساده با دستگیره‌های سفیدی تعبیه شد که به اتاق خواب زیر شیروانی ختم می‌شوند.در واقع می‌توان گفت که هنگام بازسازی آپارتمان تصمیم گرفته شد که از فضای بالای پله‌ها به عنوان اتاق خواب استفاده شود. در این فضا یک قفسه چوبی کوچک و یک کشو وجود دارد و در دیوار مقابل نیز تخت خواب قرار گرفته است.

بازسازی آپارتمان