در این مطلب راستا قصد داریم به بررسی و تحلیل نمای ویلا هلرمن بپردازیم. این ویلا که دارای یک طراحی نمای مدرن است در کشور نروژ واقع شده است.

معمار این ساختمان تامی ویلهلمسن می‌باشد که اصالتا نروژی است و این بنا را در سال 2005 طراحی کرده و ساخته است.

در مطالب پیشین راستا به نکات مهمی که در طراحی نما باید مورد توجه قرار گیرند و همچنین ویژگی‌های طراحی نمای مدرن پرداختیم. از لینک‌های زیر می‌توانید به مطالب پیشین که در ارتباط با بحث امروز هستند دسترسی داشته باشید:

نکات مهم در طراحی نمای ساختمان

نکات اصلی در طراحی ویلای مدرن


در ادامه مطالب قبلی، امروز به مرور نکات ذکر شده و بررسی ویژگی‌های طراحی نمای مدرن در ویلا هلرمن می‌پردازیم.

طراحی نمای مدرن


ویلا هلرمن مثال خوبی در رابطه با طراحی نمای مدرن با استفاده از ترکیب مصالح و متریال‌های گوناگون است. در طراحی این ویلا از چند نوع متریال و همچنین اشکال و خطوط مختلف استفاده شده اما همچنان هماهنگی و یکپارچگی بنا حفظ شده است.

حجم کلی ساختمان از احجام پایه انتخاب نشده و ترکیبی از احجام است که در نهایت به خلق شکلی منحصر به فرد و بدیع منتهی شده است که تحسین هر بیننده‌ای را برمی‌انگیزد.

همانطور که در تصاویر مشاهده می‌کنید می‌توان ویلا هلرمن را امروزی شده ویلاهای سبک مدرن دانست. به این معنی که در این ویلا ویژگی‌های سبک مدرن مانند سادگی، پنجره‌های وسیع و رنگ‌های خنثی به چشم می‌خورد اما در عین حال ترکیب مصالح و خطوط منحنی نیز وجود دارند.همانطور که اشاره شد در این ویلا از خطوط منحنی و صاف در کنار یکدیگر به خوبی بهره برده شده است. در واقع یکی از دلایل اصلی مورد توجه قرار گرفتن ویلا هلرمن هم‌نشینی عناصر متضاد در کنار یکدیگر و نوآوری در سبک مدرن است به گونه‌ای که حس وحدت و یکپارچگی بنا دچار اشکال نشده است.

عنصر شاخص در طراحی نمای مدرن این ویلا یک باکس چوبی است که بالکن طبقه اول را شکل می‌دهد و به خوبی با نمای شیشه‌ای که در طبقه همکف و اول کار شده، ترکیب شده است. بیرون زدگی و فرم این حجم چوبی به پویایی نمای ویلا منجر شده است.کنار هم قرار گرفتن چوب، پنجره‌های شیشه‌ای وسیع و دیوارهای سفید که همگی از بافت‌های ساده و رنگ‌های خنثی انتخاب شده‌اند همه آن چیزی است که بر مدرن بودن طراحی نمای این ویلا تاکید می‌کنند.

امتداد متریال چوب در فضاهای داخلی ویلا از ویژگی‌هایی است که به یکپارچگی درون و بیرون ساختمان کمک به سزایی کرده است. این امتداد از بالکن طبقه اول به کف فضاهای داخلی این طبقه اتفاق افتاده است و وجود شیشه‌های سرتاسری (که از سقف تا کف را پوشانده‌اند) باعث می‌شود که فضای خارج و داخل متصل به هم دیده شوند که از ویژگی‌های مثبت در طراحی بنا به شمار می‌آید.سقف‌های ساده و صاف نیز از دیگر ویژگی‌های طراحی نمای مدرن است که در این ویلا به چشم می‌آید.

نکته با اهمیت دیگر همنشینی بنا با طبیعت اطراف است. این امر با طراحی پنجره‌های وسیع که به طبیعت اطراف اجازه می‌دهد به راحتی به فضای داخلی وارد شود اتفاق افتاده است. همچنین رنگ‌های انتخاب شده و سبک مینیمالیستی و ساده ویلا هلرمن با درختان، چمن و طبیعت اطراف دیالوگ برقرار کرده و نه تنها در تضاد و تقابل با محیط قرار نگرفته بلکه به خوبی جزیی از آن شده است.

طراحی نمای مدرن