طراحی ویلا و باغ‌ویلاها در بیشتر موارد برای دور شدن از شلوغی شهر و گذراندن اوقاتی آرامش‌بخش و دلپذیر در کنار خانواده و دوستان انجام می‌گیرد. باغ‌ویلاها با فراهم کردن امکان در طبیعت بودن، ذهن را برای مدتی از محیط شهری آزاد کرده و به بازیابی آرامش کمک می‌کنند.

در مطلب امروز راستا به تحلیل و بررسی ویلایی می‌پردازیم که به همین منظور طراحی و اجرا شده است. این ویلا در ایالت تگزاس ایالات متحده واقع شده و برای دو پزشک طراحی شده است که قصد دارند از این ویلا برای دور شدن از کار، گذراندن تعطیلات و بودن در کنار عزیزانشان استفاده کنند.محوطه اطراف ویلا پر از درخت است و به همین دلیل طراحان پروژه سعی کرده‌اند که از منظر اطراف بیشترین استفاده را ببرند. به این منظور بیشتر نمای ویلا با شیشه‌های سرتاسری پوشیده شده است. در واقع نمای ویلا ترکیبی از شیشه و سنگ است که به خوبی با محوطه اطراف نیز همخوانی دارند.

طراحی ویلا

در قلب پلان ویلا فضای نشیمن، غذاخوری و آشپزخانه در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. سقف این بخش بلندتر از حد معمول و تقریبا به اندازه دو طبقه در نظر گرفته شده است. این کار به روشن‌تر و بزرگ‌تر شدن فضاهای داخلی کمک به سزایی کرده است.این فضای میانی به وسیله یک در کشویی شیشه‌ای به استخری که در حیاط پشتی واقع شده است راه پیدا می‌کند.

نکته جالب توجه در طراحی ویلا تلفیق درون و بیرون ویلا است که به خوبی انجام گرفته است. به منظور حفظ یکپارچگی بنا از سنگ نمای ویلا در بخش‌هایی از دیوارهای داخلی نیز استفاده شده است و به این ترتیب لایه بیرونی ویلا تا درون آن امتداد یافته است.در دیوار داخلی دیگری که شومینه‌ای در آن کار شده است نیز از سنگ نمای ویلا استفاده شده است. در همین قسمت پنجره‌های سرتاسری با دید مناسبی به محوطه و درختان آن حس در طبیعت بودن را به ساکنان القا می‌کنند.از طرف دیگر استفاده از سنگ در دیوارهای داخلی علاوه بر ایجاد یکپارچگی در طراحی ویلا باعث شده است که یکنواختی دیوارهای یکدست سفید شکسته شده و محیط بصری جذاب‌تری در طراحی داخلی ویلا به وجود بیاید.

به طور کلی طراحی ویلا به سبک مینیمال نزدیک است. در سبک مینیمال سادگی و استفاده از حداقل‌ها حرف اول را می‌زند. فضاهای طراحی شده در این سبک معمولا روشن و تمیز هستند و حس سبکی را به بیننده القا می‌کنند. در این سبک طراحی استفاده از متریال به دقت و با وسواس انجام می‌گیرد و از ترکیب‌های شلوغ پرهیز می‌شود.

در اتاق خوابی که در پشت ویلا قرار گرفته است نیز استفاده از سبک مینیمال در طراحی کاملا مشهود بوده و فضای آرامش‌بخشی برای استراحت و مطالعه فراهم آمده است که به درختان محوطه نیز دید دارد و به وسیله یک در کشویی به حیاط راه پیدا می‌کند.

طراحی ویلا

راه‌پله‌ای که طبقه همکف را به طبقه اول وصل می‌کند از فلز و به رنگ تیره ساخته شده و همین تغییر متریال یکنواختی رنگ و متریال فضای داخلی ویلا را تعدیل نموده است. استفاده از محافظ شیشه‌ای تاکید ویژه‌ای بر مینیمال و مدرن بودن راه‌پله است.