در مطلب امروز راستا به بررسی پروژه بازسازی آپارتمان کوچکی در لندن می‌پردازیم. از آنجایی که این ساختمان به نسبت کوچک است کارفرما بازسازی آپارتمان را با هدف دلبازتر شدن و بزرگ‌تر به نظر رسیدن آن به یک گروه معماری و طراحی سفارش داده بود.

این آپارتمان دو خوابه در شهر لندن واقع شده است و معماران پروژه بازسازی آپارتمان اولویت خود را با توجه به خواسته کارفرما بر استفاده حداکثری از فضا قرار داده‌اند.برای توضیحات بیشتر و دیدن تصاویر قبل و بعد از بازسازی آپارتمان در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

به منظور تبدیل پلان آپارتمان به پلان باز در بخش نشیمن، معماران پروژه تصمیم گرفتند که محل آشپزخانه را تغییر داده و آن را به محلی که پیش‌تر سرویس بهداشتی در آن قرار داشت منتقل کنند. همچنین در دیواری که بین این دو فضا قرار داشت یک گشودگی ایجاد نمودند.کف آپارتمان نیز در حین عملیات بازسازی به طور کامل تعویض شد و پارکت چوبی قبلی جای خود را به چوب بلوط روشن داد.

با توجه به اینکه آشپزخانه جدید مساحت کمی دارد در این آشپزخانه کابینت‌ها به گونه‌ای طراحی شدند که بتوان بیشترین استفاده را از ارتفاع موجود برد.


در واقع در بازسازی آپارتمان و به طور کلی ساختمان‌های کوچک به دلیل طول و عرض کم باید تا جای ممکن از ارتفاع بنا بهره گرفت. در این آپارتمان نیز کابینت‌ها تا سقف

در طرف دیگر آشپزخانه پنجره‌ای قرار داده شده که به سمت راهرو دید دارد و باعث روشن‌تر شدن فضاها و ارتباط بیشتر و بهتر آن‌ها شده است.موضوع دیگری که در بازسازی آپارتمان مد نظر طراحان قرار گرفته پیش‌بینی محل‌هایی برای ذخیره‌سازی و همچنین طراحی و اجرای کمدها و قفسه‌های مناسبی در بخش‌های مختلف خانه بوده است. از جمله این کمدها و قفسه‌ها می‌توان به طراحی قفسه‌ای در اتاق نشیمن و همچنین بزرگ‌تر کردن کمد دیواری موجود در یکی از اتاق‌ خواب‌ها اشاره کرد.

استفاده از یک آینه سرتاسری روی در کمد دیواری به بزرگ‌تر و روشن‌تر شدن اتاق خواب کمک کرده است.محل سرویس بهداشتی نیز به تبع جابه‌جایی آشپزخانه تغییر کرده و کنار اتاق‌های خواب قرار گرفته است. سرویس‌ بهداشتی دیگری نیز روبه‌روی در ورودی پیش‌بینی شده است که مناسب استفاده مهمانان می‌باشد.نکته دیگری که در بازسازی آپارتمان مورد توجه طراحان بوده است به کار بردن رنگ‌های روشن در دیوارها، سقف، کف و همچنین برای مبلمان و وسایل بوده است.

به این منظور پرده‌های طرح دار و شلوغ قبلی با کرکره‌های سفید جایگزین شده، میز غذاخوری چوبی جدیدی به جای میز قبلی خریداری شده و مبل‌های قبلی که به رنگ نخودی بودند با مبل‌های جدید یاسی رنگ تعویض شده‌اند.در پایان پلان پیش و پس از بازسازی آپارتمان را مشاهده می‌کنید. پلان سمت چپ پیش از بازسازی آپارتمان و پلان سمت راست تغییرات پس از آن را نشان می‌دهد. با مقایسه این پلان‌ها مشخص می‌شود که چگونه با چند تغییر کوچک اما فکر شده و منطقی می‌توان بیشترین و بهترین استفاده را از مساحت موجود داشت و یک آپارتمان کوچک و دلگیر را به آپارتمانی مدرن، امروزی و دلباز تبدیل کرد.

بازسازی آپارتمان