اگر از طراحی داخلی منزلتان خسته شده‌اید و قصد بازسازی آن را دارید اما بودجه کمی برای این کار در نظر گرفته‌اید مطلب امروز راستا برای شما است.

در این مطلب به یکی از کم‌هزینه‌ترین روش‌های بازسازی خانه می‌پردازیم که به زمان و هزینه کمی نیاز دارد. این روش ایجاد تغییراتی در رنگ دیوارها، سقف و کف یا مبلمان منزل را شامل می‌شود.

در واقع یکی از روش‌های بازسازی خانه به صورت کم‌هزینه تغییر پالت رنگ دکوراسیون داخلی است. این روش علاوه بر کم‌هزینه بودن، در زمانی کوتاه انجام شده و در صورتی که درست انجام شود نتیجه قابل قبولی نیز خواهد داشت.در مطلب امروز راستا قصد داریم به چگونگی استفاده از چرخه رنگ در بازسازی خانه بپردازیم. با ما همراه باشید و نکاتی در رابطه با چگونگی استفاده از پالت رنگ در بازسازی خانه بیاموزید.اولین نکته‌ای که در رابطه با نقش رنگ در دکوراسیون داخلی باید مورد توجه قرار گیرد تعادل و هارمونی است. تعادل و هارمونی به معنی استفاده متوازن و به نسبت درست از هر رنگ است.

نکته دیگری که باید در رابطه با انتخاب پالت رنگی مناسب بدانید شناخت ترکیب‌های مناسب رنگی است که در یک پالت رنگی می‌توانید به کار ببرید.

در یک دسته‌بندی کلی می‌توان رنگ‌هایی که به خوبی با هم ترکیب شده و می‌توانند در یک پالت رنگ قرار گیرند را به دو دسته تقسیم کرد: رنگ‌های هم‌پرده و رنگ‌های مکمل.

رنگ‌های هم‌پرده لزوما از یک خانواده نیستند اما بسیار نزدیک به هم بوده و در چرخه رنگ در کنار یکدیگر یا با فاصله بسیار کمی از هم قرار گرفته‌اند.استفاده از آبی و سبز در کنار یکدیگر یا تناژهای مختلفی از یک رنگ خاص مثال‌هایی از رنگ‌های هم‌پرده هستند.

بازسازی خانه

رنگ‌های مکمل به رنگ‌هایی از چرخه رنگ گفته می‌شود که روبه‌روی یکدیگر هستند و ترکیب‌های رنگی قوی و چشمگیری ایجاد می‌نمایند.
مانند ترکیب آبی و نارنجی یا زرد و بنفش.

بازسازی خانه

حال به پرسش اصلی باز می‌گردیم: چگونه از می‌توانید از چرخه رنگ برای بازسازی خانه خود استفاده کنید؟

برای بازسازی خانه خود به کمک ایجاد تغییراتی در پالت رنگی ابتدا تصاویری از ترکیب رنگ‌های مورد علاقه خود تهیه کرده و بهترین آن‌ها را انتخاب نمایید.

در قدم بعدی باید تصمیم بگیرید که رنگ کدام دیوارها قرار است تغییر کند. همچنین در مورد تغییر رنگ سقف و یا کفپوش‌ها تصمیم بگیرید.

اگر قصد دارید مبلمان جدیدی نیز تهیه کنید آن را به لیست خود بیفزایید. در نهایت هزینه‌ها را مشخص کرده و با بودجه خود مطابقت دهید.

پس از مشخص کردن میزان تغییرات به ترکیب رنگی منتخب خود بازگردید و سعی کنید از آن رنگ‌ها برای تغییر و بازسازی خانه خود استفاده نمایید.

اگر نمی‌خواهید مبلمان و وسایل منزلتان را به طور کامل تغییر دهید می‌توانید جزییاتی مانند پرده‌ها، کوسن‌ها و یا لوازم تزیینی را تغییر داده و مطابق با پالت رنگی جدید انتخاب نمایید.

نکته مهمی که در این روش بازسازی خانه وجود دارد این است که باید در هنگام انتخاب پالت رنگی جدید، مبلمان و وسایل قدیمی خود که قصد ندارید تغییر دهید را نیز لحاظ کنید و با توجه به رنگ و طرح‌ آن‌ها پالت رنگی بهتری برای بازسازی خانه خود بسازید.