ایرانی‌ها همواره به مهمان‌نوازی مشهور بوده و مهمان در فرهنگ ایرانی‌ جایگاه بسیار ویژه‌ و مهمی دارد، این اهمیت به قدری است که بسیاری از ایرانیان حاضرند برای راحتی و آسایش مهمانانشان از راحتی خود بگذرند.


در گذشته خانه‌ها بزرگ‌تر بودند و مشکل وجود حریم و خلوت برای مهمانانی که شب را در منزل میزبان خود می‌گذراندند کمتر وجود داشت، اما امروزه بیشتر افراد در آپارتمان‌ها زندگی می‌کنند و شاید امکان ایجاد آسایش برای مهمانان کمتر از قبل باشد. با این حال راه‌حل‌هایی در این زمینه وجود دارد و این مطلب راستا به ایده‌هایی برای دکوراسیون داخلی اتاق مهمان اختصاص دارد و به شما کمک می‌کند که محیط زیبا و آرامی برای مهمانانتان خلق کنید.


1- از خرید تخت شروع کنید.


احتمالا بهترین و ساده‌ترین راه برای طراحی دکوراسیون داخلی اتاق مهمان خرید تخت است.


با انتخاب تخت و در ادامه تشک، روتختی‌ و پتو بخش اصلی کار دکوراسیون داخلی اتاق مهمان انجام شده است.


بهتر است یک تخت دو نفره انتخاب کنید که اگر مهمانانتان یک زوج بودند نیز بتوانند به راحتی شب را در منزل شما سپری کنند. اگر اتاق کوچکی را برای اتاق مهمان در نظر گرفته‌اید مطمئن شوید که تخت کل فضا را پر نمی‌کند.

دکوراسیون داخلی اتاق مهمان

2- پالت رنگی را مشخص کنید.


پس از خرید تخت نوبت به انتخاب رنگ دیوارها می‌رسد. در انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی اتاق مهمان می‌توانید از رنگ روتختی و پتو کمک بگیرید.

بهترین و مطمئن‌ترین پالت رنگی که می‌توانید برای دکوراسیون داخلی اتاق مهمان استفاده کنید رنگ‌های نزدیک به هم یا فقط از یک رنگ و با تناژهای مختلف استفاده کنید.

به عنوان مثال می‌توانید از چند طیف آبی یا سبز در کنار یکدیگر یا فقط از تناژهای آبی استفاده کنید. این کار علاوه بر اینکه باعث ایجاد آرامش در محیط می‌شود، ریسک انتخاب یک ترکیب رنگ نامناسب را نیز کاهش می‌دهد.

دکوراسیون داخلی اتاق مهمان

3- اتاقی برای همه!


نکته اصلی که در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق مهمان وجود دارد این است که این اتاق باید برای استفاده افراد مختلف با سن و جنسیت متفاوت مناسب باشد. به همین دلیل در انتخاب وسایل و مبلمان دکوراسیون داخلی اتاق مهمان سعی کنید آن‌هایی را انتخاب کنید که برای همه قابل استفاده باشد و فقط برای یک جنس یا یک سن خاص مناسب نباشد.


4- نقش نور را از یاد نبرید.


نور در طراحی و دکوراسیون داخلی هر فضایی نقش بسیار مهم و موثری دارد. در دکوراسیون داخلی اتاق مهمان نیز نور مناسب و کافی به ایجاد آرامش و حس خوب مهمانانتان کمک خواهد کرد.

اگر نور اتاق مهمان منزلتان کافی نیست علاوه بر منابع نور مصنوعی می‌توانید از یک یا دو آینه استفاده کنید و با یک تیر چند نشان بزنید: با استفاده از خاصیت بازتاب آینه‌ها نور اتاق چند برابر می‌شود، اتاق بزرگ‌تر دیده می‌شود و هم مهمانانتان می‌توانند از آینه‌ها برای آرایش و آماده شدن خود استفاده کنند.

دکوراسیون داخلی اتاق مهمان

5- به سرگرمی مهمانانتان بیندیشید.


ایده جالبی که برای سرگرم کردن مهمانانتان وجود دارد استفاده از یک قفسه کتاب به جای تاج تخت است. اگر ساخت چنین کتابخانه‌ای برایتان مقدور نیست می‌توانید چند کتاب رمان یا داستان‌های کوتاه روی میز کنار تخت قرار دهید.


6- جایی برای وسایل مهمان!


اگر بتوانید یک کمد کوچک برای قرار دادن لباس‌ها، وسایل، ساک و کیف مهمانانتان در اتاق قرار دهید بسیار عالی خواهد شد. اگر امکان ساخت یا خرید کمد را ندارید می‌توانید از رخت آویزها استفاده کنید یا یک چوب لباسی زیبا در گوشه اتاق قرار دهید.


7- به جزییات بپردازید.


در نهایت و پس از آماده کردن بخش‌های اصلی اتاق می‌توانید مقداری به جزییات نیز بپردازید و اتاق را زیباتر کنید.

از مجسمه‌ها یا ظروف سفالی در چند بخش اتاق مهمان استفاده کنید، چند تابلوی نقاشی زیبا به دیوار بیاویزید و در پایان با قرار دادن چند شاخه گل تازه در اتاق، مهمانانتان را غافلگیر کنید.

دکوراسیون داخلی اتاق مهمان