زندگی شهری و آپارتمان نشینی لذت داشتن باغ و باغچه را از شهروندان امروزی گرفته است. بالکن‌ها نیز به سختی می‌توانند جای خالی آن‌ها را پر کنند.

اما راه حلی که این روزها بسیار مورد توجه طراحان و مالکان قرار گرفته است طراحی روف گاردن یا همان بام سبز است که با طراحی و اجرای یک باغ روی بام تا حدی خلا دوری از طبیعت را پر می‌کند.

بام‌ها فضاهای بسیار مناسبی برای طراحی و اجرای روف گاردن و فضای سبز فراهم می‌آورند. روف گاردن یا بام سبز در صورت طراحی درست می‌تواند به زیبایی و آرامش‌بخشی باغ‌های روی زمین باشد.


در ادامه این مطلب راستا توصیه‌ها و نکات مهم طراحی روف گاردن آورده شده است، با دنبال کردن این راهکارها می‌توانید بام سبز زیبایی بر فراز منزل خود طراحی کنید.

روف گاردن


1- آیا منزل شما برای اجرای روف گاردن ( بام سبز) مناسب است؟


اولین موضوعی که پیش از طراحی روف گاردن باید مورد توجه قرار دهید مقدار وزنی است که بنا باید تحمل کند.

از یک مهندس سازه کمک بگیرید و توانایی بام بنا در تحمل وزن را محاسبه کنید. این موضوع به خصوص در رابطه با بناهای با قدمت بیشتر اهمیت دارد.


2- نیروی باد را در نظر بگیرید.


باد یکی از عوامل تاثیرگذار بر طراحی روف گاردن است. با توجه به اینکه گیاهان و درخت‌ها در ارتفاع کاشته می‌شوند به میزان بیشتری در معرض باد قرار دارند.

برای حل این مسئله و همچنین برای آسایش و راحتی خود در روزهای طوفانی بهتر است سرپناهی در روف گاردن خود در نظر بگیرید که از شما و گیاهان در برابر بادهای شدید محافظت کند.


3- متریال بام را به دقت انتخاب کنید.


با توجه به اینکه روف گاردن در بالاترین تراز ارتفاعی ساختمان شما قرار خواهد گرفت بهتر است بر روی بام از متریالی استفاده کنید که سبک باشد و به راحتی حمل شود.

تراکوتا و سنگ برای بخش‌های کوچکی از بام مناسب هستند در حالی که موزاییک و سرامیک‌ها به دلیل ابعاد مناسب در سطح گسترده‌تری قابل استفاده هستند.

روف گاردن

4- انتخاب سبک طراحی روف گاردن


در طراحی روف گاردن یا همان بام سبز طرح‌های شلوغ و ارگانیک کمتر مورد استقبال قرار می‌گیرند.

بهتر است به یک طراحی ساده و منطقی فکر کنید که خطوط صاف و مستقیمی داشته باشد. منحنی‌ها و طرح‌های نامنظم به ندرت در طراحی روف گاردن استفاده می‌شوند.

در طراحی روف گاردن دید و منظر نیز باید مورد توجه قرار گیرد. اگر در بام ساختمان خود منظره زیبایی دارید آن را در طراحی خود لحاظ کنید و با ایجاد قاب‌های مناسب از منظره روبه‌رو حداکثر بهره را ببرید.


5- به نورپردازی روف گاردن توجه کنید.


در طراحی روف گاردن نورپردازی یکی از بخش‌های بسیار مهم و حیاتی به شمار می‌رود، چرا که بام سبز منزلتان احتمالا فضایی برای گردهمایی‌های شبانه شما نیز خواهد بود.

در نورپردازی روف گاردن تعادل رعایت کنید. نور خیلی زیاد یا خیلی کم می‌توانند آزاردهنده باشند.

در انتخاب چراغ‌ها بهتر است از انواع توکار استفاده کنید یا آن‌ها را در بخش‌هایی نصب کنید که سرپناه دارد و به این ترتیب از آن‌ها در برابر باد و باران محافظت نمایید.

روف گاردن


6- نوع گیاهان را درست انتخاب کنید.


گل‌ها و گیاهانی که در طراحی روف گاردن یا بام سبز خود به کار می‌برید بهتر است از انواع مقاوم انتخاب شوند که بتوانند در شرایط جوی گوناگون از باد گرفته تا آفتاب شدید دوام آورند.