این روزها طراحی محوطه، باغ‌ها و باغچه‌ها به یکی از مسائل مهم در ویلاهای شخصی بدل شده است. سبک‌های بسیار متنوعی برای طراحی محوطه وجود دارند که هر یک در جای خود می‌تواند زیبا و کاربردی باشد.

در این مطلب راستا قصد داریم به ایده‌هایی بپردازیم که در طراحی محوطه به سبک امروزی استفاده می‌شود. منظور ما از سبک امروزی طرح‌ها و عناصر محبوبی است که امروزه به کار می‌روند. در ادامه برخی از این ایده‌های طراحی محوطه را با هم مرور می‌کنیم.


1- از طبیعت الهام بگیرید.


در طراحی محوطه به سبک مدرن گل‌ها، گیاهان و باغچه‌ها همگی به صورت منظم و سازمان‌یافته طراحی می‌شوند که این موضوع نسبتی با حالت طبیعی آن‌ها ندارد.

در طراحی محوطه امروزی می‌بینیم که این نظم و چارچوب سفت و سخت جای خود را به خطوط نرم و منعطف داده و حفظ حالت طبیعی گیاهان اولویت دارد. استفاده ترکیبی از گیاهان مختلف در کنار یکدیگر شبیه آن چیزی که در جنگل‌ها و دشت‌ها دیده می‌شود در این نوع طراحی محوطه بسیار رایج است.

در نظر گرفتن محلی برای کاشت سبزیجات خوراکی نیز یکی از محبوب‌ترین بخش‌های طراحی محوطه امروزی است.

طراحی محوطه


2- به کار بردن متریال و بافت‌های مختلف در طراحی محوطه


در طراحی‌های امروزی ترکیب چند متریال مختلف و به کار بردن آن‌ها در کنار یکدیگر به وفور دیده می‌شود. این متریال‌ها می‌توانند طبیعی یا غیرطبیعی باشند.

در طراحی محوطه به سبک امروزی می‌توان از چوب، فلز و گیاهان بدون نگرانی در کنار یکدیگر استفاده کرد و محوطه‌های زیبا و دلپذیری خلق کرد.

طراحی محوطه


3- رنگ‌ها در طراحی محوطه


در طراحی‌ محوطه امروزی سعی می‌شود از رنگ‌های روشن و خنثی استفاده شود.

در سبک مدرن رنگ‌ها بسیار محدود استفاده شده و تقریبا به کار نمی‌روند و بیشتر بر استفاده از متریال‌هایی مانند بتن تاکید می‌شود، اما طراحان اخیرا در طراحی محوطه از رنگ‌های روشن و متریال‌های روشن به وفور استفاده می‌کنند و این رنگ‌ها جزیی از این سبک طراحی به شمار می‌روند.

طراحی محوطه


4- نقش مهم سنگ فرش‌ها


یکی دیگر از ویژگی‌های طراحی محوطه امروزی استفاده از سنگ‌ها در بخش‌های مختلف و به خصوص به عنوان سنگ‌فرش است. این ویژگی به ایجاد حس طبیعی بودن محوطه طراحی شده کمک به سزایی می‌کند.

سنگ‌ها می‌توانند برش خورده یا برش نخورده باشند یا حتی به صورت ترکیبی از هر دو به کار روند.

طراحی محوطه امروزی


5- نورپردازی در طراحی محوطه


با توجه به اینکه این روزها استفاده از ویلاهای شخصی گسترش یافته و خانواده‌ها برای دور شدن از حال و هوای زندگی شهری معمولا آخر هفته‌ها یا روزهای تعطیل خود را در آنجا می‌گذرانند، زندگی شبانه در باغ‌ها نیز اهمیت یافته و به جز جدایی ناپذیر آن تبدیل شده است. به همین دلیل نورپردازی صحیح در باغ‌ها بخش بسیار مهمی از طراحی محوطه است.

نکته مهم در نورپردازی باغ‌ها و محوطه‌های شخصی روشن بودن فضاهای نشستن و همچنین استفاده از نورهای گرم و ملایم است.

برای این کار بهتر است به جای استفاده از یک لامپ پرقدرت از چندین لامپ کوچک اما در بخش‌ها و زوایای مختلف استفاده کنید. با این کار نور ملایم و یکدستی خواهید داشت که محیط را برای گردهمایی‌های خانوادگی و دوستانه دلپذیر خواهد کرد.

طراحی محوطه