امروزه بیشتر معماران سراسر دنیا به دنبال ایده‌های نوین و خلاقانه‌ای هستند که همسو با طبیعت بوده و به محیط زیست آسیب نرسانند.

این ایده‌ها معمولا در پی ادغام کردن بنا با طبیعت اطراف هستند به گونه‌ای که بنا و محیط به صورت یکپارچه به نظر برسند. در واقع طراحان و معماران تلاش می‌کنند که بنا در تکمیل طبیعت باشد و نه در تضاد با آن. این موضوع به خصوص در طراحی ویلای مدرن و امروزی اهمیت می‌یابد.

در این مطلب راستا به معرفی چند نمونه ویلای مدرن که سازگار با طبیعت طراحی شده‌اند می‌پردازیم.


اولین نمونه ویلای مدرن طراحی زاها حدید معمار مشهور می‌باشد. این ویلا در واقع تنها پروژه ویلای شخصی محسوب می‌شود که زاها حدید طراحی کرده است و از این لحاظ نیز قابل تامل است.

این ویلا در مسکو و در زمینی پر از درختان کاج واقع شده است. یکی از دلایل مهم ظاهر عجیب و غریب آن نیز همین امر است. در واقع طراحی این ویلای مدرن شبیه به درختان اطرافش انجام شده است . دورتادور بالاترین طبقه شیشه کار شده است و صاحبان ویلا می‌توانند منظر باشکوهی از کل جنگل‌های اطراف داشته باشند.
ویلای مدرن بعدی در کشور نیوزیلند قرار دارد. هرچند که حجم کلی بنا نکته ویژه‌ای ندارد اما طراحی جزییات آن جالب و قابل بررسی است.

این ویلای مدرن به گونه‌ای طراحی شده است که از دو طرف به طور کامل باز شده و نشیمن خانه با فضای بیرونی ترکیب می‌شود.

این روش طراحی برای نزدیک بودن به طبیعت و در طبیعت بودن بسیار جذاب و خلاقانه است.

طراحی ویلای مدرن


ویلای مدرن بعدی در کشور سنگاپور طراحی و ساخته شده است. این ویلا پلانی L شکل دارد و نکته ویژه‌ای که در رابطه با آن وجود دارد توجه به طراحی حیاط آن است.

این حیاط که می‌توان آن را گونه‌ای حیاط مرکزی محسوب کرد به زیبایی طراحی شده و تک درختی در مرکز کار به عنوان نقطه کانونی قرار داده شده است.
ویلای مدرن بعدی در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده است و طراحان آن بهترین استفاده را از دید و منظر موجود برده‌اند.

این ویلا در کشور ژاپن قرار دارد و بر روی شیب نسبتا تندی ساخته شده است. پنجره‌های وسیع و همچنین کنسول کردن مساحت زیادی از بنا باعث شده است که دید مناسبی به اطراف داشته باشد.

در این ویلا طراحی و اجرای سازه مناسب بسیار حائز اهمیت بوده است.
آخرین طراحی ویلای مدرن که در این مطلب بررسی می‌کنیم در نزدیکی دریا واقع شده است.

این ویلای ساحلی در کشور آفریقای جنوبی ساخته شده است و به خوبی توانسته است محیط بیرون و درون را با یکدیگر درآمیزد.

این بنا کاملا بر اساس توپوگرافی و منظر اطراف طراحی شده است و حس بودن در طبیعت اطراف و یکپارچگی با محیط را به خوبی القا می‌کند.

هدف اصلی طراحان این پروژه که در سال 2010 میلادی به پایان رسید داشتن حداکثر دید به ساحل و دریا و همچنین نزدیک شدن به طبیعت اطراف تا جای ممکن بوده است.

این امر با استفاده از درهای شیشه‌ای کشویی تا حد زیادی انجام شده است. طراحی استخر کوچکی در قسمت پشتی ویلا نیز درآمیختگی با طبیعت را تشدید کرده است.